Jaka dawka azotu na kłos w zbożach jakościowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka dawka azotu na kłos w zbożach jakościowych?

30.04.2022autor: Marek Kalinowski

W strategii nawożenia azotowego zbóż, a pszenic jakościowych w szczególności, z góry trzeba założyć poziom nawożenia azotem i pozostałymi składnikami pokarmowymi pod zakładany plon.

Przy założonym stosowaniu azotu w ilości do 120 kg N/ha nie ma sensu dzielić azotu na trzy dawki, bo obniży to plon. Faktem jest jednak, że ta trzecia dawka jakościowa wyraźnie poprawia zawartość białka i glutenu.

r e k l a m a

Od czego zależy jakość ziarna?

Poziom glutenu w ziarnie zbóż jest wartością zakodowaną w genach odmian, ale ulega w praktyce sporym wahaniom i te parametry podkręci w ziarnie aplikacja azotu w umownym terminie na kłos. Jakość ziarna pszenicy zależy od szybkości akumulacji azotu i węglowodanów w wypełniającym się ziarniaku, a to od podstawowego nośnika składników pokarmowych i asymilatów – wody w glebie i roślinach.

Dlatego w latach suchych reakcja plonotwórcza pszenicy na nawożenie azotem jest niska, a redystrybucja azotu z organów wegetatywnych do ziarna przyspiesza i gluten jest wysoki. Natomiast w sezonach mokrych, nawożenie azotem zwiększa plon ziarna i dzielenie dawki na więcej porcji jest uzasadnione, koniecznie z trzecią dawką jakościową.

Jak dokarmiać kłosy w praktyce?

W zaleceniach intensywnych technologii znaleźć można prosty przepis – stosujemy dawkę jakościową azotu ilości 6–10 kg N na każdą tonę spodziewanego plonu ziarna. Jeżeli z precyzyjnie przeprowadzonego bilansu azotu i oceny potencjalnego plonu rzeczywiście wynika potrzeba zastosowania dawki jakościowej w tak dużej ilości, powinniśmy podzielić ją na dwie. Pierwszy raz 2/3 dawki jakościowej stosujemy w fazie pojawienia się liścia flagowego (BBCH 39) i 1/3 na początku kłoszenia (BBCH 49–51).

Przy spodziewanym plonie 10 t, dawka jakościowa to co najmniej 60 kg N/ha, której nie jesteśmy w stanie podać przez liście. Dlatego w podanym przykładzie 2/3 tej porcji powinniśmy zastosować w formie szybkiej saletry, a drugą w formie roztworu mocznika (bezpieczne stężenie 8–10%). A jeżeli planujemy dokarmianie dolistne, to aplikację powinniśmy wykorzystać do dostarczenia pierwiastków bardzo ważnych dla efektywności azotu, jego przemian w roślinie oraz w budowie białek: siarki, fosforu, potasu, boru, molibdenu, miedzi, cynku, manganu.

Kiedy nie stosować nawozu w formie saletry?

Przy niskiej dawce jakościowej wyliczonej na poziomie 40 kg N/ha i przy dobrych warunkach wilgotnościowych nie powinniśmy jej dzielić, stosując ją w formie saletry, w dogodnym dla nas terminie, w okresie między fazą liścia flagowego a kłoszeniem. Jest i trzeci scenariusz, w warunkach spodziewanej suszy. Wtedy wskazane jest zawsze stosowanie dawki jakościowej w formie stałej wcześniej, w fazie liścia flagowego, bo mamy większe szanse, że do kłoszenia wystąpi jakiś opad.

Alternatywą w takiej sytuacji jest dokarmianie azotem przez liście. Rośliny narażone na stres suszy powinniśmy wspomagać biostymulatorami. Ta rodzina rozrasta się i ma bardzo różnorodny skład: wyciągi z alg, aminokwasy, pierwiastki funkcyjne. Biostymulatory odstresowują, ale też poprawiają parametry jakościowe ziarna.
Dawkę jakościową azotu, zwłaszcza przy słabszych warunkach wilgotnościowych trzeba podać wcześniej – na początku liścia flagowego lub gdy wyczuwamy grubiejące kłosy w pochwach

  • Dawkę jakościową azotu, zwłaszcza przy słabszych warunkach wilgotnościowych trzeba podać wcześniej – na początku liścia flagowego lub gdy wyczuwamy grubiejące kłosy w pochwach

Fot. Marek Kalinowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 17/2022 na str. 25. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zaplanować nawożenie dolistne, aby zwiększyć plony?

Uzyskanie dobrego plonu wymaga optymalnego zaopatrzenia rośliny w azot, a jednym z istotnych sposobów na to jest nawożenie dolistne. Z tego powodu Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz wybitni eksperci opracowali poradnik dla rolników "Zaplanuj nawożenie dolistne. Biostymulatory, dokarmianie azotem, technologia". W publikacji znajdziecie wszystkie wskazówki dotyczące dolistnego nawożenia aż 10 różnych upraw, w tym pszenicy, jęczmienia, kukurydzy czy rzepaku. 

czytaj więcej

Poferment z biogazowni pozwala obniżyć koszty nawożenia

Paweł Tchórzewski prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 30 ha, które jest położone w bliskiej odległości od biogazowni. Gospodarz od około 7 lat wykorzystuje poferment do nawożenia swoich pól i podkreśla, że nawóz pomaga optymalizować koszty produkcji roślinnej.

czytaj więcej

Poferment z biogazowni w nawożeniu

W dobie wysokich cen za nawozy, ale i chęci ochrony środowiska, jedną z korzystnych alternatyw w nawożeniu jest wykorzystanie pulpy pochodzącej z biogazowni. Decydując się na użycie pofermentu należy pamiętać o kilku zasadach na jakich można go wykorzystać w celach nawozowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)