Jak zaplanować nawożenie dolistne, aby zwiększyć plony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zaplanować nawożenie dolistne, aby zwiększyć plony?

20.04.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Uzyskanie dobrego plonu wymaga optymalnego zaopatrzenia rośliny w azot, a jednym z istotnych sposobów na to jest nawożenie dolistne. Z tego powodu Tygodnik Poradnik Rolniczy oraz wybitni eksperci opracowali poradnik dla rolników "Zaplanuj nawożenie dolistne. Biostymulatory, dokarmianie azotem, technologia". W publikacji znajdziecie wszystkie wskazówki dotyczące dolistnego nawożenia aż 10 różnych upraw, w tym pszenicy, jęczmienia, kukurydzy czy rzepaku. 

Decyzja o nawożeniu dolistnym jest podejmowana w trakcie wegetacji

Tygodnik Poradnik Rolniczy przy pomocy ekspertów wydał profesjonalną publikację dotyczącą optymalnych sposobów zaopatrzenia roślin w azot, tak aby nasza uprawa zaowocowała uzyskaniem jak najlepszych plonów. To 43-stronicowe opracowanie pozwoli przygotować się do profesjonalnego podejścia tego niezwykle ważnego zabiegu agrotechnicznego. Gdyż dolistnie nawożenie roślin uprawnych jako cykl technologiczny uprawy danej rośliny jest działaniem operacyjnym. Oznacza to, że decyzję o wykonaniu zabiegu i doborze środków podejmuje rolnik w trakcie wegetacji.

Prof. Grzebisz, jeden ze współautorów opracowania, podkreśla, że pojawienie się sygnałów niewielkiego niedoboru makroskładników można skorygować na drodze nawożenia dolistnegoJednakże niedobory mikroskładników i wapnia, które objawiają się wizualnie, świadczą o poważnych zakłócenia funkcjonowania roślin prowadzących do zahamowania wzrostu i spadku plonu.

r e k l a m a

Jakie wskazówki podaje opracowanie nt. nawożenia dolistnego?

Specjaliści w łatwy i przejrzysty sposób przybliżają Wam takie zagadnienia jak:

1. ABC dolistnego nawożenia

2. Dokarmianie roślin uprawnych azotem

  • Azot - struktura plonu
  • Dolistne dokarmianie - mocznik
  • Nawozy saletrzane alternatywą dla mocznika?
  • Nawozy saletrzane dolistne - możliwe rozwiązania technologiczne

3. Technologia dolistnego nawożenia roślin

  • Pszenica ozima
  • Zboża paszowe ozime
  • Pszenica jara
  • Jęczmień browarny
  • Zboża paszowe jare
  • Kukurydza
  • Rzepak ozimy
  • Buraki cukrowe
  • Ziemniaki
  • Rośliny bobowate

 

Publikacja kosztuje jedynie 29,90 zł. Dla Prenumeratorów obowiązuje cena – 19,90 zł.

Zapraszamy do Agrarsklepu po Zaplanuj nawożenie dolistne. Biostymulatory, dokarmianie azotem, technologia


 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. TPR

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaka dawka azotu na kłos w zbożach jakościowych?

W strategii nawożenia azotowego zbóż, a pszenic jakościowych w szczególności, z góry trzeba założyć poziom nawożenia azotem i pozostałymi składnikami pokarmowymi pod zakładany plon.

czytaj więcej

Co daje dokarmianie upraw rolniczych magnezem i jakie są skutki jego niedoboru?

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla prawidłowego wzrostu i rozwoju buraków, rzepaku, ziemniaków i zbóż. Spośród zbóż najwięcej tego składnika pobiera owies. Badania naukowe potwierdzają, że nawożenie magnezem zwiększa np. pobieranie azotu, a także korzystnie oddziałuje na transport i gromadzenie fosforu w nasionach oraz zapewnia równomierne dojrzewanie zbóż.

czytaj więcej

PILNE! Odmówiono zgody na dopłaty do nawozów! Co teraz?

Mimo iż od tygodni rolnicy byli zapewniani, że wkrótce dostaną dopłaty do nawozów, to dzisiaj nastąpiła nagła zmiana i wiele wskazuje na to, że dotacji może nie być. Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku polskiego rządu o zgodę na taką formę wsparcia. Czy jest szansa, że polscy rolnicy dostaną jeszcze dopłaty do nawozów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)