Jak wyznaczyć progi szkodliwości chwastów w uprawach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wyznaczyć progi szkodliwości chwastów w uprawach?

08.12.2022autor: Marek Kalinowski

Progi szkodliwości chwastów są trudne do ustalenia. Informacje na ten temat spotykane w opracowaniach naukowych trzeba traktować jako wskazówkę i przykład.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są czynniki wpływające na konkurencyjność chwastów?
  • Jak wyznaczyć progi szkodliwości chwastów w uprawach?
  • Jakie są podziały chwastów?

Na przeciętnej plantacji występuje co najmniej 20 gatunków chwastów wymagających ograniczania. W większości są to wyspecjalizowani konkurenci w stosunku do zbóż, bo rozwijają się w tym samym rytmie co one.

r e k l a m a

Jakie są czynniki wpływające na konkurencyjność chwastów ?

W tabeli pokazujemy przykłady progów szkodliwości chwastów, bo to naukowcy je badali i badają. Trzeba te informacje traktować poglądowo. Trudno jest bowiem przewidzieć pogodę, a to ona w dużym stopniu decyduje o wschodach i konkurencyjności chwastów.

Czynników wpływających na konkurencyjność chwastów w danym środowisku jest dużo. Wpływa na to termin siewu zbóż i zagęszczenie. Ważny jest poziom nawożenia, a jeszcze bardziej pH gleby. Wśród odmian zbóż są takie, które lepiej lub gorzej radzą sobie z konkurencją chwastów.

To wszystko powoduje, że w konkretnej sytuacji zaledwie jeden chwast na metrze kwadratowym spowoduje już konkretną, ekonomiczną stratę plonu, a w innej zagrożeniem będzie dopiero kilkadziesiąt chwastów tego samego gatunku na metrze kwadratowym.

Jakie są podziały chwastów?

Z przedstawionych wyżej powodów, systemów decyzyjnych w ograniczaniu chwastów nie ma. Każdy rolnik może wykorzystać ważne i znane informacje o preferencjach i biologii rozwoju chwastów, aby przewidzieć, które będą stanowiły zagrożenie w danych warunkach glebowych i pogodowych. Znaleźć można podziały chwastów na: preferujące określony typ gleby, chwasty gleb zasadowych, obojętnych i kwaśnych, chwasty ciepłolubne itd. Z takich informacji można wysnuć wiele wniosków i wspomagać nimi własne decyzje.

Powinniśmy posiłkować się w takich decyzjach przede wszystkim znajomością własnych pól. Jeżeli występowały na nich konkretne problemy, to nie znikną po sezonie. Gleba jest bowiem olbrzymim bankiem nasion chwastów, których żywotność może sięgać kilkudziesięciu lat.

.

Niezwykły potencjał reprodukcji

Warto zawsze pamiętać o często niezwykłych możliwościach reprodukcyjnych niektórych chwastów. W zależności od gatunku jedna roślina chwastu może wydać od 100 do 20 000 nowych nasion. Jeśli nasiona są duże, jest ich mniej (np. owies głuchy do 100 szt.), lecz są one często lepiej przystosowane, by przetrwać niekorzystne warunki i są bardziej żywotne (lecz nie jest to regułą).

Oczywiście nasiona chwastów nie kiełkują jednocześnie w następnym sezonie. Zasilają one tzw. glebowy bank nasion chwastów, których (wg badań) na każdym metrze kwadratowym jest w warstwie ornej nawet 75 000 sztuk. Z tej puli każdego roku skiełkuje kilka procent z nich, ale to i tak niewyobrażalna liczba. Nie wszystkie skiełkowane rozwiną się, bo między gatunkami chwastów też jest konkurencja.

.

  • Naukowcy wyznaczają progi szkodliwości ogólną liczbą chwastów na 1 m2 lub stopniem pokrycia. Ten fragment plantacji pszenicy z jesieni wydaje się prawie czysty i obrazuje powierzchnię ok. 0,1 m2. Ale jak przyjrzymy się bliżej także niewielkim siewkom, to doliczymy się ok. 28 różnych chwastów, co oznacza, że na 1 m2 jest ich ok. 280

fot. Marek Kalinowski

 Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 49/2022 na str. 18. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie zalety płyną z wcześniejszego odchwaszczania?

Najlepszym terminem odchwaszczania zbóż ozimych jest oczywiście jesień, ale zawsze na części zasiewów utrudnienia i ciężar odchwaszczania przesuwa się na wiosnę. 

czytaj więcej

Jak nie przegapić rozwoju suchej zgnilizny kapustnych i innych chorób w rzepaku?

Wielu sprawców chorób powoduje znaczne straty i wyniszczenie roślin zanim zauważymy ich objawy. Są komercyjne usługi pozwalające na wykonanie testów genetycznych na obecność chorób w glebie. Jest też wiele dostępnych za darmo albo odpłatnie systemów wspomagania decyzji.

czytaj więcej

Dlaczego biologiczne metody ochrony roślin przegrywają z chemicznymi?

W listopadzie br. odbyła się Konferencja Biologiczna Agrii Polska, pod hasłem: Biologia po stronie rolnika. Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na zmiany w rolnictwie oraz regulacje prawne związane m.in. z wprowadzeniem polityki Zielonego Ładu przez UE.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)