Jak nie przegapić rozwoju suchej zgnilizny kapustnych i innych chorób w rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nie przegapić rozwoju suchej zgnilizny kapustnych i innych chorób w rzepaku?

03.01.2023autor: Marek Kalinowski

Wielu sprawców chorób powoduje znaczne straty i wyniszczenie roślin zanim zauważymy ich objawy. Są komercyjne usługi pozwalające na wykonanie testów genetycznych na obecność chorób w glebie. Jest też wiele dostępnych za darmo albo odpłatnie systemów wspomagania decyzji.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są progi szkodliwości dla danych chorób?
  • Co to SPEC?
  • Na czym opiera się SPEC?

W rzepaku ozimym progi szkodliwości ustalone są dla pięciu sprawców chorób tej rośliny (tabela). Najważniejsza, powodująca największe straty, to sucha zgnilizna kapustnych. Choroba jest monitorowana przez koncerny chemiczne (np. serwisy: InfoPole, e-pole, cropnet) i w wielu lokalizacjach przez Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, który umieszcza te informacje na Platformie Sygnalizacji Agrofagów (www.sygnalizacja.agrofagi.com.pl).

r e k l a m a

Czym jest próg szkodliwości?

Progiem szkodliwości jest stwierdzenie 10 – 15% roślin z pierwszymi oznakami porażenia. Zwalczanie tej choroby ma nieco inny charakter od pozostałych sprawców, bo większość rolników wykonuje jesienią i wiosną zabiegi skracania rzepaku produktami fungicydowymi zwalczającymi także suchą zgniliznę kapusty. Mimo wszystko takie standardowe zabiegi, zwłaszcza jesienią, mogą być nietrafione w suchą zgniliznę kapusty. Wynika to z tego, że w większości źródłem jesiennych infekcji są zarodniki workowe grzyba (askospory) uwalniane z pseudotecjów powstałych na resztkach pożniwnych rzepaku. W warunkach sprzyjających infekcji młodych roślin rzepaku najbardziej trafiony byłby zabieg chemiczny wykonany po stwierdzeniu w powietrzu wysokiego stężenia zarodników.

W ograniczaniu suchej zgnilizny kapusty jesienią najważniejsze jest  zatrzymanie jej rozwoju na liściu, aby nie doszło do przerastania  ogonków liściowych. Najlepiej byłoby kierować się momentem kulminacyjnego stężenia zarodników grzyba w powietrzu, które w Systemie  SPEC są mierzone w siedmiodniowych pułapkach wolumetrycznych.  Wiosną natomiast trzeba wznowić monitoring choroby i zwalczać ją  w okresie regeneracji rozety i początku formowania łodyg

  • W ograniczaniu suchej zgnilizny kapusty jesienią najważniejsze jest zatrzymanie jej rozwoju na liściu, aby nie doszło do przerastania ogonków liściowych. Najlepiej byłoby kierować się momentem kulminacyjnego stężenia zarodników grzyba w powietrzu, które w Systemie SPEC są mierzone w siedmiodniowych pułapkach wolumetrycznych. Wiosną natomiast trzeba wznowić monitoring choroby i zwalczać ją w okresie regeneracji rozety i początku formowania łodyg

Co to SPEC?

SPEC – System Prognozowania Epidemii Chorób funkcjonuje w Polsce najdłużej (dostępny pod adresem http://cropnet.pl/dbases/spec/). Od pewnego czasu dane z tego systemu na interaktywnych mapach są publikowane w serwisie e-pole. To system wspomagania decyzji w zwalczaniu suchej zgnilizny kapustnych oparty na monitorowaniu stężenia zarodników workowych grzybów chorobotwórczych w powietrzu (Leptosphaeria maculans oraz Leptosphaeria biglobosa).

Oba gatunki różnią się pod względem morfologicznym, ale i biochemicznym, genetycznym, a także cechują się różną chorobotwórczością. Głównym źródłem porażenia roślin rzepaku są ich zarodniki workowe i dlatego monitorowanie okresu ich powstawania jest ważnym elementem w podejmowaniu decyzji dotyczącej zwalczania choroby, z odpowiednim wyprzedzeniem jej objawów. W ocenie zagrożenia chorobą i konieczności wykonania zabiegu najlepsza jest wiedza o masowym zarodnikowaniu grzyba.

Jakie są progi szkodliwości dla danych chorób?

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 42. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wyznaczyć progi szkodliwości chwastów w uprawach?

Progi szkodliwości chwastów są trudne do ustalenia. Informacje na ten temat spotykane w opracowaniach naukowych trzeba traktować jako wskazówkę i przykład.

czytaj więcej

Jak chronić cielęta przed chorobami układu oddechowego podczas zimy?

Chociaż jeszcze jesień, to w ubiegłym tygodniu zima już nam o sobie przypomniała. Niestety, zimowe miesiące to czas wzrostu zachorowań cieląt na choroby układu oddechowego. Jedną z najważniejszych kwestii bezpośrednio związanych ze zdrowiem cieląt jest właściwa wentylacja pomieszczeń, w których przebywają.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Oprawy LED w uprawach szklarniowych, czyli sposób na prowadzenie całorocznej uprawy

W miesiącach jesiennych i zimowych (od września do marca) ilość światła słonecznego jest niewystarczająca do prowadzenia efektywnej produkcji roślinnej bez doświetlania. Według badań, całoroczna produkcja w Europie możliwa jest wyłącznie na południe od 40. równoleżnika, a zatem m.in. w Hiszpanii, południowych Włoszech oraz Grecji. Co można zrobić, żeby produkcja całoroczna była możliwa w naszym kraju?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)