Interra Scan - innowacyjne mapowanie gleby od Syngenta
Usługa mapowania stanu gleby Interra Scan firmy Syngenta, zaprezentowana została na targach Fields of Innovation 2022. Poświęcimy kilka słów tej ciekawostce, bo będzie ona pilotażowo wdrażana w Europie kontynentalnej i Wschodniej i umożliwia bardzo precyzyjne mapowanie gleby o najwyższej na świecie rozdzielczości.
Mapy wysokiej rozdzielczości od Syngenta
Interra Scan oferuje niezwykle precyzyjną analizę gleby, pomocną w optymalizowaniu odżywiania upraw i utrzymaniu zdrowia gleby. Gleba jest mapowana w wysokiej rozdzielczości dla maksymalnie 27 warstw informacji.
– Interra Scan tworzy mapy o wysokiej rozdzielczości dostępne dla rolnika za pośrednictwem platformy Interra Scan – wyjaśnia Mark Hall, szef działu zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu EAME. – Technologia wykrywania zapewnia mapowanie wszystkich typowych właściwości składników odżywczych, w tym pH, tekstury gleby, materii organicznej, węgla i zdolności wymiany kationów, a także wysokości i dostępności wody – wszystko to razem oferuje ponad 800 punktów odniesienia danych na każdy hektar.
Czym wyróżnia się system Interra Scan?
Metodologia stosowana przez Interra Scan umożliwia znacznie szersze okno operacyjne skanowania gleby w porównaniu z innymi systemami skanowania gleby. Nie ma na nią wpływu wilgotność, zagęszczenie, okrywa upraw lub stan uprawy. Wprowadzenie tego najlepszego w swojej klasie rozwiązania na rynek pokazuje, w jaki sposób inwestycje Syngenty w innowacje w coraz większym stopniu wspierają przyjęcie rolnictwa regeneracyjnego.
Jak działa Interra Scan?
Proces zbierania danych o glebie obejmuje dwa etapy. W pierwszym, gleba jest skanowana za pomocą technologii wykrywania promieniowania gamma przez SoilOptix (skaner montowany na samochodzie terenowym) w celu mapowania wszystkich wspólnych właściwości odżywczych i fizycznych gleby. Zebrane w ten sposób surowe dane są potem kalibrowane ze zbadanymi próbkami gleby (2–3 z hektara). Dane są łączone i powstaje do 27 warstw właściwości gleby o wysokiej rozdzielczości ponad 800 punktów na hektar.
Marek Kalinowski
Za informacją Syngenta
fot. Pixabay
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 20 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Marek Kalinowski
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”
<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>
Najważniejsze tematy