Innowacyjna diagnostyka nicieni od Syngenta
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Innowacyjna diagnostyka nicieni od Syngenta

24.10.2022autor: Marek Kalinowski

Syngenta Crop Protection wprowadza na rynek pierwsze na świecie komercyjne rozwiązanie cyfrowe do diagnozowania inwazji pasożytniczych nicieni w uprawach soi poprzez analizę zdjęć wykonanych z satelitów.

Nicienie powodują straty ok. 150 mld dolarów rocznie

Nicienie pasożytnicze roślin to mikroskopijne pasożyty żyjące w glebie, które żywią się korzeniami roślin, otwierając drogę do dalszych infekcji grzybiczych i zagrażając zdrowiu roślin, jakości upraw i plonom. Szacuje się, że nicienie odpowiadają aż za 150 miliardów dolarów strat w uprawach na całym świecie każdego roku.

Soja jest jedną z najważniejszych upraw na świecie, a Brazylia ma 35-procentowy jej udział w światowej produkcji. W Brazylii nicienie powodują straty w produkcji soi na poziomie ponad 5,4 mld USD rocznie. Do tej pory zagrożenie ze strony nicieni było tam w dużej mierze niewidoczne i niedostatecznie rozumiane.

Nowe narzędzie cyfrowe Syngenta, z którego będą korzystać brazylijscy producenci soi, wykorzystuje unikalny algorytm do analizy obrazów pól uzyskanych przez satelity, co pozwala zidentyfikować obszary wysokich inwazji nicieni i oszacować potencjalne straty. Rolnicy mogą szybko dostosować swoje praktyki zarządzania polami, pomagając im uniknąć strat w plonach, a także optymalizując wykorzystanie nakładów, poprawiając zrównoważony rozwój swoich gospodarstw.

r e k l a m a

Nowy nematocyd pełen innowacji 

Innowacyjne rozwiązanie cyfrowe jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy ze szwajcarskim startupem AgTech Gamaya SA – spin-offem szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie – łączącym wysoce specjalistyczną wiedzę w zakresie rozwoju algorytmów z wiedzą agronomiczną i uprawną Syngenta. Syngenta integruje to rozwiązanie cyfrowe w ramach własnej platformy technologii cyfrowej CROPWISETM.

Wprowadzenie cyfrowego diagnozowania i mapowania szkodliwych nicieni związane jest z wprowadzaniem na rynek technologii TYMIRIUM. Technologia ta, to nematocyd i fungicyd nowej generacji zarówno do zastosowania w nasionach, jak i w glebie.

Marek Kalinowski

Za informacją Syngenta

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 42/2022 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Interra Scan - innowacyjne mapowanie gleby od Syngenta

Usługa mapowania stanu gleby Interra Scan firmy Syngenta, zaprezentowana została na targach Fields of Innovation 2022. Poświęcimy kilka słów tej ciekawostce, bo będzie ona pilotażowo wdrażana w Europie kontynentalnej i Wschodniej i umożliwia bardzo precyzyjne mapowanie gleby o najwyższej na świecie rozdzielczości.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)