- Jak przebiega bilansowanie nawożenia?
- Dlaczego zabiegów dokarmiania jest kilka?
- Jakie wyniki daje odpowiednie nawożenie?
– Buraki cukrowe przez ostatnie 4 lata dawały średni plon ponad 80 t z hektara. Nawet zdarzył się rekord, bo w jednym sezonie wegetacyjnym uzyskałem 95 t z hektara przy polaryzacji 18,4 proc. – dumnie oznajmił plantator. – Można powiedzieć, że buraki to mój konik, uprawa bardzo ciekawa i pracochłonna. W sezonie wegetacyjnym wykonuję od 12 do 15 zabiegów, tak że jeździ się na okrągło, ale wcześniej trzeba wszystko szczegółowo zaplanować – wyjaśnia Mariusz Rutkowski.
Różne odmiany i dobrane nawożenie
Rolnik zawsze sieje kilka odmian buraka, w tym roku są to trzy odmiany: Hubertus z hodowli Strube D&S GmbH, BTS 3865 i polska odmiana Jagiellon Rh z Wielkopolskiej Hodowli Buraka Cukrowego.
– Siew odbywa się na przełomie marca i kwietnia, w tym roku sialiśmy 6 i 7 kwietnia, bo było bardzo zimno, więc nie chcieliśmy siać za szybko żeby nie przemarzły. Wschodzący burak jest wrażliwy na przymrozki i jak są większe spadki temperatury, to może go po prostu wyciąć mróz. Wysiewamy w rozstawie co 18,5 cm, czyli około 120 tys. nasion na hektar, wszystkie odmiany tak samo – opowiada plantator.
- W burakach cukrowych w sezonie wykonywanych jest pięć profilaktycznych zabiegów dokarmiania dolistnego
Wybierając odmiany plantator stara się, żeby poza wysokimi plonami i wysoką zawartością cukru, były odporne na chwościka buraka, czy mątwika burakowego. Chwościk jest najgroźniejszą chorobą w uprawie burka cukrowego.
– Na południu Polski co prawda jest dużo większy problem z chwościkiem, niż u nas i tam wykonują już 4 zabiegi. Ja do niedawna stosowałem jeden zabieg, obecnie wykonuję dwa zabiegi, pierwszy pod koniec lipca jeszcze przed żniwami, natomiast drugi pod koniec sierpnia. I to raczej załatwia sprawę, ale widać, że z każdym rokiem chwościka u nas przybywa – podkreśla Mariusz Rutkowski.
Zawsze przed uprawą buraka rolnik wysiewa międzyplony, bobik z facelią. Facelii około 6 kg/ha, bobiku 120–150 kg/ha zależnie od wielkości nasion. Jeżeli chodzi o nawożenie doglebowe, fosfor stosowany jest wyłącznie jesienią w dawce ok. 100 kg na hektar w czystym składniku. Natomiast potas podawany jest w dwóch dawkach, 2/3 dawki jesienią i 1/3 dawki wiosną. W sumie ok. 300 kg potasu w czystym składniku, w tym roku poszło nawet trochę więcej, bo 320 kg/ha samego potasu. Do tego azot, który idzie tylko wiosną, pierwsza dawka przedsiewnie.
– W najbliższych tygodniach, czyli w fazie 6–8 liści zastosowany będzie nawóz YaraBela Sulfan w dawce ok. 300 kg. Licząc azot w czystym składniku i patrząc na zalecenia to w moim gospodarstwie azotu na buraka idzie dość dużo, ale przy plonach powyżej 80 t z hektara, musi być taka dawka, ponieważ buraki zaczynają we wrześniu głodować, liście żółkną – wyjaśnia pan Mariusz.