Burak preferuje dokarmianie dolistne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Burak preferuje dokarmianie dolistne

04.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Mariusz Rutkowski wspomina, że buraki cukrowe były w gospodarstwie zawsze. Uprawa trudna i wymagająca, zarówno pod względem warunków glebowych i klimatycznych, jak i zabiegów agrotechnicznych. Żuławy Wiślane, ziemie ciężkie, trudne w uprawie, ale dające dobre plony.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przebiega bilansowanie nawożenia?
  • Dlaczego zabiegów dokarmiania jest kilka?
  • Jakie wyniki daje odpowiednie nawożenie?
Buraki cukrowe przez ostatnie 4 lata dawały średni plon ponad 80 t z hektara. Nawet zdarzył się rekord, bo w jednym sezonie wegetacyjnym uzyskałem 95 t z hektara przy polaryzacji 18,4 proc. – dumnie oznajmił plantator. – Można powiedzieć, że buraki to mój konik, uprawa bardzo ciekawa i pracochłonna. W sezonie wegetacyjnym wykonuję od 12 do 15 zabiegów, tak że jeździ się na okrągło, ale wcześniej trzeba wszystko szczegółowo zaplanować – wyjaśnia Mariusz Rutkowski.

Różne odmiany i dobrane nawożenie

Rolnik zawsze sieje kilka odmian buraka, w tym roku są to trzy odmiany: Hubertus z hodowli Strube D&S GmbH, BTS 3865 i polska odmiana Jagiellon Rh z Wielkopolskiej Hodowli Buraka Cukrowego. 

r e k l a m a
Siew odbywa się na przełomie marca i kwietnia, w tym roku sialiśmy 6 i 7 kwietnia, bo było bardzo zimno, więc nie chcieliśmy siać za szybko żeby nie przemarzły. Wschodzący burak jest wrażliwy na przymrozki i jak są większe spadki temperatury, to może go po prostu wyciąć mróz. Wysiewamy w rozstawie co 18,5 cm, czyli około 120 tys. nasion na hektar, wszystkie odmiany tak samo – opowiada plantator.

W burakach cukrowych w sezonie wykonywanych jest pięć profilaktycznych zabiegów dokarmiania dolistnego
  • W burakach cukrowych w sezonie wykonywanych jest pięć profilaktycznych zabiegów dokarmiania dolistnego
Wybierając odmiany plantator stara się, żeby poza wysokimi plonami i wysoką zawartością cukru, były odporne na chwościka buraka, czy mątwika burakowego. Chwościk jest najgroźniejszą chorobą w uprawie burka cukrowego.

Na południu Polski co prawda jest dużo większy problem z chwościkiem, niż u nas i tam wykonują już 4 zabiegi. Ja do niedawna stosowałem jeden zabieg, obecnie wykonuję dwa zabiegi, pierwszy pod koniec lipca jeszcze przed żniwami, natomiast drugi pod koniec sierpnia. I to raczej załatwia sprawę, ale widać, że z każdym rokiem chwościka u nas przybywa – podkreśla Mariusz Rutkowski.

Zawsze przed uprawą buraka rolnik wysiewa międzyplony, bobik z facelią. Facelii około 6 kg/ha, bobiku 120–150 kg/ha zależnie od wielkości nasion. Jeżeli chodzi o nawożenie doglebowe, fosfor stosowany jest wyłącznie jesienią w dawce ok. 100 kg na hektar w czystym składniku. Natomiast potas podawany jest w dwóch dawkach, 2/3 dawki jesienią i 1/3 dawki wiosną. W sumie ok. 300 kg potasu w czystym składniku, w tym roku poszło nawet trochę więcej, bo 320 kg/ha samego potasu. Do tego azot, który idzie tylko wiosną, pierwsza dawka przedsiewnie.

W najbliższych tygodniach, czyli w fazie 6–8 liści zastosowany będzie nawóz YaraBela Sulfan w dawce ok. 300 kg. Licząc azot w czystym składniku i patrząc na zalecenia to w moim gospodarstwie azotu na buraka idzie dość dużo, ale przy plonach powyżej 80 t z hektara, musi być taka dawka, ponieważ buraki zaczynają we wrześniu głodować, liście żółkną – wyjaśnia pan Mariusz.
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Odmiany buraka odporne na rizomanie

Obok piszemy o groźnych chorobach liści buraka z chwościkiem na czele, ale nie sposób zapomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu dla plonowania korzeni i polaryzacji cukru. Jest nim rizomania buraka. O tej chorobie coraz mniej się pisze i powoli zapomina za sprawą dużej palety odmian z tolerancją.

czytaj więcej

Chwościk w natarciu – jak sobie poradzić z tym szkodnikiem buraka?

Zdecydowana większość plantatorów buraka, to profesjonaliści dobrze znający to zagrożenie, a ponadto są wspierani w ograniczaniu choroby sygnalizacją prowadzoną przez służby surowcowe cukrowni. Do tej elity plantatorów po reformie rynku dołączyli też rolnicy zaczynający uprawę buraka cukrowego. 

czytaj więcej

Wzrost produkcji i ceny ropy naftowej wpłyną na ceny cukru

Buraki cukrowe dopiero co na polskich polach zakrywają rzędy, a na świecie pojawiają się już pierwsze prognozy sytuacji na rynku cukru. Jaki będzie nowy sezon? Niewątpliwie cenom cukru nie sprzyjają niskie ceny ropy naftowej oraz spodziewany światowy wzrost produkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)