Umowa dzierżawy: na ile lat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa dzierżawy: na ile lat?

05.05.2020autor: dr Aneta Suchoń

Umowa dzierżawy nieruchomości może być zawarta tylko na kilka lat? Czy to prawda, że umowa dotycząca dzierżawy nieruchomości rolnych może być zawarta tylko na 30 lat?

Z artykułu dowiesz się

  • Na jak długo można zawrzeć umowę dzierżawy nieruchomości rolnej?
  • Co w sytuacji, gdy zawarta jest ona na np. 50 lat?

Umowa dzierżawy nieruchomości rolnych na dłużej jest możliwa?

Według art. 695 Kodeksu cywilnego, dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony. Zatem można zawrzeć umowę na więcej lat, np. na 40, ale po upływie 30 lat będzie ona uważana za zawartą na czas nieoznaczony.

Od kogo można wydzierżawić nieruchomości rolne na dłuższy okres jak wspomniane 30 lat?

Zasada ta ma obecnie zastosowanie do dzierżawy gruntów prywatnych oraz dzierżawy od samorządu terytorialnego.

Według bowiem ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa do umowy dzierżawy od KOWR nie stosuje się przepisu artykuły 695 kodeksu cywilnego.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

fot. Pixabay
autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Covid

Konieczna pomoc dla rolników związana z Covid!

Poniżej publikujemy materiał ws pomocy dla rolników związanej z Covid: Przytaczamy stanowisko V Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej z 15 grudnia w sprawie uruchomienia pomocy dla rolników w związku z pandemią.

czytaj więcej
Umowa dzierżawy

Kara za bezumowne użytkowanie: czy możesz udawać Greka?

KOWR zażądał ode mnie czynszu za bezumowne korzystanie gruntu, który znajdował się w obrębie moich pól, ale o którym nie wiedziałem. Czy KOWR ma prawo ścigać mnie i straszyć karą o wysokości 30-krotności czynszu? – pyta rolnik z województwa dolnośląskiego.

czytaj więcej
Umowa dzierżawy

Bezumowny na Twoim gruncie? Jak go wyrzucić?

Co robić, gdy na Twoim gruncie zaczął panoszyć się bezumowny gospodarz? Albo, gdy dzierżawca nie chce zejść z pola? Wyrzucać ich siłą?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)