Umowa dzierżawy: na ile lat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa dzierżawy: na ile lat?

05.05.2020autor: dr Aneta Suchoń

Umowa dzierżawy nieruchomości może być zawarta tylko na kilka lat? Czy to prawda, że umowa dotycząca dzierżawy nieruchomości rolnych może być zawarta tylko na 30 lat?

Z artykułu dowiesz się

  • Na jak długo można zawrzeć umowę dzierżawy nieruchomości rolnej?
  • Co w sytuacji, gdy zawarta jest ona na np. 50 lat?

Umowa dzierżawy nieruchomości rolnych na dłużej jest możliwa?

Według art. 695 Kodeksu cywilnego, dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony. Zatem można zawrzeć umowę na więcej lat, np. na 40, ale po upływie 30 lat będzie ona uważana za zawartą na czas nieoznaczony.

Od kogo można wydzierżawić nieruchomości rolne na dłuższy okres jak wspomniane 30 lat?

Zasada ta ma obecnie zastosowanie do dzierżawy gruntów prywatnych oraz dzierżawy od samorządu terytorialnego.

Według bowiem ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa do umowy dzierżawy od KOWR nie stosuje się przepisu artykuły 695 kodeksu cywilnego.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

fot. Pixabay
autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Covid

Konieczna pomoc dla rolników związana z Covid!

Poniżej publikujemy materiał ws pomocy dla rolników związanej z Covid: Przytaczamy stanowisko V Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej z 15 grudnia w sprawie uruchomienia pomocy dla rolników w związku z pandemią.

czytaj więcej

Dzierżawy 2022 a rosnące ceny zbóż

2,6 mld złotych- to kwota, która od 2016 r. wpłynęła do budżetu państwa w ramach korzystania z państwowych gruntów. W tym roku opłata sięgnie 460 mln zł. Problemy z regulowaniem należności ma ok. 8% rolników, zdecydowana większość płaci czynsz na czas.

czytaj więcej

Dzierżawy 2022. Ilu rolników ma problemy z płatnością należności?

Od 2016 r. wpływy budżetu państwa z korzystania z państwowych gruntów sięgnęły prawie 2,6 mld złotych. W tym roku będzie to kolejne 460 mln. zł. Zdecydowana większość rolników płaci czynsz na czas. Tylko ok. 8% ma problemy z regulowaniem należności. 

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)