Szkodniki magazynowe – jak sobie z nimi poradzić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szkodniki magazynowe – jak sobie z nimi poradzić?

02.05.2023autor: Tomasz Czubiński

Ziarno nie jest sprzedane, magazyn pełen, a szkodniki panoszą się doskonale. Wpływa to na cenę skupu, nawet jeśli znajdą w ziarnie martwe osobniki. Czy jest sposób na niedopuszczenie ich do magazynu lub na zwalczanie owadów w magazynowanym ziarnie?

Na początek warto oszacować ryzyko pojawienia się szkodników magazynowych.

  • Dużo zależy od szczelności magazynu zboża. Jednak z powodu konieczności wentylacji nie ma idealnie szczelnych silosów. Można jednak zmniejszyć ryzyko poprzez montowanie siatek o drobnych oczkach w miejscach nawiewu powietrza.
  • Kolejnym czynnikiem ryzyka jest materiał budowlany, z którego powstał magazyn. W starych, płaskich budynkach z drewnianymi elementami, ryzyko jest większe, gdyż w szparach łatwiej ukryć się owadom przed środkiem owadobójczym. Mniejsze jest ryzyko w blaszanych silosach oraz w budynkach z nieporowatego betonu, ale i tam nie jest ono zerowe.
  • Bardzo dużym czynnikiem ryzyka jest pochodzenie składowanego ziarna, a nawet miejsca, w których przebywały przyczepy, środki transportu, czy inne urządzenia i maszyny, składowane często pod wspólnym dachem z ziarnem. Jeżeli ziarno pochodzi ze składowania w innym magazynie, a także przyczepy zmieniały miejsce postoju, to ryzyko zawleczenia owadów jest bardzo duże.
  • W końcu istotna jest temperatura i wilgotność. Zasada jest prosta – im wilgotniej i cieplej, tym ryzyko namnożenia populacji owadów wyższe. Niestety, nie sprzyja temu obecna sytuacja, gdy magazyny są pełne, a na zewnątrz robi się coraz cieplej.
r e k l a m a

Regularny monitoring magazynów zbożowych

Aby nie dopuścić do rozwoju populacji owadów, konieczny jest regularny monitoring ich obecności. Do tego służą pułapki pokarmowe lub lepowe na motyle. Warto też pobierać próbkę ziarna z wnętrza pryzmy czy silosu i przesiać ją na drobnym sicie w poszukiwaniu owadów.

W razie wykrycia pierwszych szkodników w ziarnie, konieczna jest dezynsekcja. Najskuteczniejsze jest gazowanie ziarna (np. za pomocą generatorów fosforowodoru). Ponieważ to substancja wysoce toksyczna, to czynnością tą zajmują się przeszkolone osoby (można wynająć firmę z tzw. branży DDD). Ziarno może być też dezynsekowane za pomocą oprysku (np. na taśmociągu).


Omacnica spichrzanka fot. Tomasz Klejdysz.


Kapturnik zbożowy fot. Tomasz Klejdysz.


Wołek zbożowy fot. Tomasz Klejdysz.

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak skutecznie odstraszyć ptaki niszczące uprawy?

Początek maja, kiedy kiełkują ciepłolubne uprawy, jak kukurydza, soja, czy słonecznik, to także okres walki o obsadę. Zakładana norma siewu, nieco podwyższona o procent niekiełkujących nasion, może zostać zdziesiątkowana przez ptaki. Niszczą one także uprawy w czasie wegetacji. Jak skutecznie odstraszyć ptaki niszczące uprawy?

czytaj więcej
Rzepak

Szkodniki łodygowe i łuszczynowe w rzepaku - terminy zwalczania i metody ochrony

Straty w plonie, powodowane przez szkodniki rzepaku, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. W ostatnich latach sytuację tę potęguje wzrost ich znaczenia, głównie z powodu zmian klimatu oraz wycofywania z rynku kolejnych substancji czynnych insektycydów. W jakim terminie i czym zwalczać chowacze i pryszczarka?

czytaj więcej
Zboża

Strategia ochrony pszenicy T1, T2 i T3 - dwa czy trzy zabiegi fungicydowe?

Liczba zabiegów zależy m.in. od potencjału plonotwórczego pszenicy. Jednak nawet ci rolnicy, którzy osiągają lepsze wyniki w plonowaniu, zastanawiają się nad ograniczaniem ochrony, a wpływają na to m.in. warunki pogodowe. Ile zabiegów fungicydowych w pszenicy wykonać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)