Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 25. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Stoller Group przejęta przez Corteva
Finalizowana umowa przejęcia Stoller Group wzmacnia portfolio rozwiązań biologicznych Cortevy. To już druga transakcja firmy w zakresie produktów biologicznych od czasu zakończenia przeglądu opcji strategicznych.
Corteva podpisała ostateczną umowę przejęcia spółki Stoller, z siedzibą w Houston w Teksasie, jednej z największych firm biologicznych w branży. Dzięki działalności Stoller w ponad 60 krajach i prognozowanym przychodom ze sprzedaży za rok 2022 przekraczającym 400 milionów dolarów, przejęcie zapewni Cortevie natychmiastowe zwiększenie skali działania, rentowności i wzrost zysku operacyjnego.
Nowe produkty wzmocnią ofertę Corteva Agriscience
Nowy kontrakt wzmocni ofertę środków biologicznych Cortevy, które uzupełniają konwencjonalne środki ochrony roślin i pozwalają dostosować technologie ochrony do zmieniających się oczekiwań rynku. Stoller cieszy się znakomitą opinią i mocnymi relacjami z rolnikami. Spółka realizuje model sprzedaży, który bazuje na kreowaniu popytu poprzez dzielenie się wiedzą z dystrybutorami i rolnikami. Sukces rynkowy Stollera wynika oczywiście z doskonałych efektów stosowania produktów biologicznych w uprawie roślin.
– Produkty biologiczne to rozwiązania, które uzupełniając konwencjonalne środki ochrony roślin, pomagają sprostać globalnym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem żywności i zmianami klimatycznymi. Stoller jest liderem w segmencie produktów biologicznych, zarówno ze względu na swoją obecną pozycję, jak i potencjał ekspansji rynkowej, a jednocześnie zapewnia atrakcyjne możliwości wzrostu przychodów i zysków. Przejęcie pozwoli Cortevie rozszerzyć i przyspieszyć działania w zakresie rozwoju portfolio produktów biologicznych oraz stać się jednym z największych graczy na tym szybko rozwijającym się rynku – powiedział Chuck Magro, dyrektor generalny Corteva Agriscience.
Jakie są prognozy na przyszłość dla rynku produktów biologicznych?
Rynek produktów biologicznych będzie rósł rocznie w jednocyfrowym tempie do 2035 roku i ma osiągnąć w tym czasie 25 proc. całego rynku środków ochrony roślin. W ciągu zaledwie trzech lat Corteva rozwinęła światowej klasy biznes biologiczny. To efekt wdrażania strategii rozwoju bazującej na wprowadzaniu innowacji zarówno w wewnętrznych strukturach firmy, jak i współpracy w z podmiotami zewnętrznymi w zakresie badań i rozwoju, zawieraniu umów licencyjnych i dystrybucyjnych oraz przejęciach.
– W ponad 50-letniej historii firmy z powodzeniem pomagaliśmy rolnikom na całym świecie zwiększać zyskowność ich gospodarstw rolnych, równocześnie umożliwiając im działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni, że teraz możemy połączyć siły z firmą Corteva, ponieważ mamy taką samą wizję wspierania rolników w produkcji zdrowej żywności. Razem staniemy się jednym z najbardziej zaufanych dostawców rozwiązań biologicznych – powiedział Guillermo de la Borda, dyrektor generalny firmy Stoller.
To już drugie przejęcie przez Corteva Agriscience spółki z branży biologicznej
Umowa z firmą Stoller jest drugim przejęciem przez Cortevę spółki z branży biologicznej. Wcześniej Corteva kupiła hiszpańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne Symborg, producenta mikrobiologicznych środków wiążących azot atmosferyczny. Corteva połączy uzupełniające się zaplecze handlowe i techniczne firm Stoller oraz Symborg w strategii rozwoju swoich produktów biologicznych.
Stoller specjalizuje się w rozwiązaniach odżywiania roślin. Oferta obejmuje m.in. hormony roślinne, zaawansowane technologicznie odżywki i mikroorganizmy, które można stosować do poprawy wydajności i wzmocnienia odporności roślin na stres. Cena zakupu firmy Stoller wynosząca 1,2 miliarda USD stanowi ok. 12-krotność wartości spółki i bazuje na oczekiwanym zysku operacyjnym na rok 2022. Finalizacja transakcji jest planowana na pierwszą połowę br.
Marek Kalinowski
Za informacją Corteva Agriscience
fot.
Marek Kalinowski
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”
<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>
Najważniejsze tematy