Test ciągników 75 KM - ładowacze czołowe na miarę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Test ciągników 75 KM - ładowacze czołowe na miarę

14.07.2022autor: Dawid Konieczka

W drugiej części testu porównawczego ciągników o mocy 75 KM prezentujemy dane techniczne i wyniki pomiarów ładowaczy czołowych oraz wrażenia z transportu. Jakimi parametrami charakteryzowały się najlepsze modele? 

Dobry ładowacz czołowy zamontowany na ciągniku klasy 75 KM to zestaw pożądany w wielu gospodarstwach. Podczas testu producenci mieli wolną rękę w wyborze modelu ze swojej oferty. Warunkiem, który musiał spełnić każdy ładowacz, było wyposażenie w układ poziomowania, euroramkę i trzeci obieg oleju do zasilania osprzętu. Oczywiście, nie wszyscy producenci produkują na własną rękę ładowacze czołowe, dlatego mogli dostarczyć sprzęt, który przygotowują dla nich inni producenci, z którymi współpracują w tym zakresie.

Praca i pomiary ładowaczy czołowych

Program testu ładowaczy czołowych składał się z części praktycznej i pomiarowej. W pierwszej z nich zespół testujący skupił się na dopasowaniu ładowacza do ciągnika (widoczność, zmiana kierunku jazdy, współpraca z układem hydraulicznym).

W drugiej części oceniono następujące punkty:

  • wysokość podnoszenia i zasięg: ze względu na różnorodność dostępnego osprzętu, pomiary wykonywano w punkcie obrotu euroramki. Zasięg ładowacza mierzony był na wysokości uniesienia 2,5 m i obejmował odległość od punktu obrotu osprzętu do najdalej wysuniętego do przodu elementu ciągnika;
  • kąty: z zamontowaną łyżką do załadunku ziemi zmierzono maksymalne kąty wychylenia podczas podbierania ładunku na dole (na siebie) i podczas wyładunku na maksymalnej wysokości (od siebie). W czasie unoszenia ładowacza kontrolowaliśmy, jak zmienia się kąt ustawienia łyżki. Wypełniona łyżka powinna w niewielkim zakresie odchylać się w kierunku od siebie, aby unoszony ładunek nie wysypywał się na maskę ciągnika. W przypadku wideł do palet na początku pomiarów ustawione zostały w pozycji poziomej do podłoża. Następnie w czasie unoszenia kontrolowano odchylenia od pozycji wyjściowej. Jeśli widły odchylają się zbyt mocno w kierunku od siebie, trzeba je przechylić na siebie, aby ładunek nie ześlizgnął się;
  • udźwig: pomiary wykonywano z widłami do palet o masie 240 kg, 50 cm od mocowania wideł. Ciągnik stoi na wadze samochodowej. Przed wagą zakotwiony jest w betonie solidny łańcuch. Dzięki temu udźwig mierzony jest na różnych wysokościach. Pomiary wykonywane są co 50 cm. Im bardziej równomierny udźwig, tym lepiej;
  • czasy: szybkie unoszenie ładowacza to podstawa płynnej i wydajnej pracy. Ma na to wpływ nie tylko wydajność pompy hydraulicznej, ale także przekrój siłowników, przewodów, a także przepływ na bloku zaworowym ładowacza.
r e k l a m a

Tabele z wynikami pomiarów dla ładowaczy czołowych z 1. i 2. grupy testowej a także sprawność w transporcie znajdziecie w lipcowym wydaniu top agrar Polska na stronie 112.



Pierwsza część testu i ciągniki z 1. grupy:

Test ciągników 75 KM - wybierz odpowiedni do swojego gospodarstwa

Case IH Farmall 75A

  • Claas Elios 210

  • John Deere 5075 E

  • Kubota M4073

  • McCormick X4.085

  • Same Dorado 80 Natural



    Guido Höner, Florian Tastowe, oprac. dk
    autor Dawid Konieczka

    Dawid Konieczka

    <p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Nowe technologie

    Co wspólnego ma haker z ciągnikami rolniczymi?

    Ostatnio było sporo szumu wokół „zhakowania” oprogramowania ciągnika jednego ze światowych producentów sprzętu rolniczego. Pojawia się pytanie, po co ktoś miałby robić takie rzeczy?

    czytaj więcej
    Testy

    Test ciągnika Massey Ferguson 4708 M z ładowaczem czołowym

    Massey Ferguson 4708 M to poręczny traktor z wieloma przydatnymi detalami. Szczególnie podobała nam się przekładnia i przyjemna jako miejsce pracy kabina. Zobacz, jak ciągnik sprawdził się w teście traktorów z ładowaczem czołowym!

    czytaj więcej
    Testy

    Najbardziej komfortowy ciągnik w teście – Lindner Lintrac 75 LS

    W wielu miejscach w ciągniku Lindner Lintrac widać dbałość o szczegóły. Konstrukcja kabiny jest zaletą przy pracy w ogrodach i sadach, ale nie tylko. Traktor Lindner Lintrac 75 LS spośród testowanych ciągników wyróżniał się najwyższym komfortem. Jak sprawdził się w pracy? Zobaczcie wideo!

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)