Test ciągników 75 KM - ładowacze czołowe na miarę
W drugiej części testu porównawczego ciągników o mocy 75 KM prezentujemy dane techniczne i wyniki pomiarów ładowaczy czołowych oraz wrażenia z transportu. Jakimi parametrami charakteryzowały się najlepsze modele?
Dobry ładowacz czołowy zamontowany na ciągniku klasy 75 KM to zestaw pożądany w wielu gospodarstwach. Podczas testu producenci mieli wolną rękę w wyborze modelu ze swojej oferty. Warunkiem, który musiał spełnić każdy ładowacz, było wyposażenie w układ poziomowania, euroramkę i trzeci obieg oleju do zasilania osprzętu. Oczywiście, nie wszyscy producenci produkują na własną rękę ładowacze czołowe, dlatego mogli dostarczyć sprzęt, który przygotowują dla nich inni producenci, z którymi współpracują w tym zakresie.
Praca i pomiary ładowaczy czołowych
Program testu ładowaczy czołowych składał się z części praktycznej i pomiarowej. W pierwszej z nich zespół testujący skupił się na dopasowaniu ładowacza do ciągnika (widoczność, zmiana kierunku jazdy, współpraca z układem hydraulicznym).
W drugiej części oceniono następujące punkty:
- wysokość podnoszenia i zasięg: ze względu na różnorodność dostępnego osprzętu, pomiary wykonywano w punkcie obrotu euroramki. Zasięg ładowacza mierzony był na wysokości uniesienia 2,5 m i obejmował odległość od punktu obrotu osprzętu do najdalej wysuniętego do przodu elementu ciągnika;
- kąty: z zamontowaną łyżką do załadunku ziemi zmierzono maksymalne kąty wychylenia podczas podbierania ładunku na dole (na siebie) i podczas wyładunku na maksymalnej wysokości (od siebie). W czasie unoszenia ładowacza kontrolowaliśmy, jak zmienia się kąt ustawienia łyżki. Wypełniona łyżka powinna w niewielkim zakresie odchylać się w kierunku od siebie, aby unoszony ładunek nie wysypywał się na maskę ciągnika. W przypadku wideł do palet na początku pomiarów ustawione zostały w pozycji poziomej do podłoża. Następnie w czasie unoszenia kontrolowano odchylenia od pozycji wyjściowej. Jeśli widły odchylają się zbyt mocno w kierunku od siebie, trzeba je przechylić na siebie, aby ładunek nie ześlizgnął się;
- udźwig: pomiary wykonywano z widłami do palet o masie 240 kg, 50 cm od mocowania wideł. Ciągnik stoi na wadze samochodowej. Przed wagą zakotwiony jest w betonie solidny łańcuch. Dzięki temu udźwig mierzony jest na różnych wysokościach. Pomiary wykonywane są co 50 cm. Im bardziej równomierny udźwig, tym lepiej;
- czasy: szybkie unoszenie ładowacza to podstawa płynnej i wydajnej pracy. Ma na to wpływ nie tylko wydajność pompy hydraulicznej, ale także przekrój siłowników, przewodów, a także przepływ na bloku zaworowym ładowacza.
Tabele z wynikami pomiarów dla ładowaczy czołowych z 1. i 2. grupy testowej a także sprawność w transporcie znajdziecie w lipcowym wydaniu top agrar Polska na stronie 112.
Pierwsza część testu i ciągniki z 1. grupy:
Test ciągników 75 KM - wybierz odpowiedni do swojego gospodarstwa
Case IH Farmall 75A
Claas Elios 210
John Deere 5075 E
Kubota M4073
McCormick X4.085
Same Dorado 80 Natural
Guido Höner, Florian Tastowe, oprac. dk
Dawid Konieczka
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>
Najważniejsze tematy