Roboty w rolnictwie: Weeder usuwa laserem do 100 tys. chwastów na godzinę!
Firma Carbon Robotics opracowała specjalnego robota, który ma wspomagać rolników w ochronie roślin. Samobieżny i autonomiczny pojazd laserami walczy z chwastami. W ciągu dnia pojazd jest w stanie odchwaścić 20 ha. Jak działa w praktyce?
Sztuczna inteligencja przyszłością rolnictwa?
Każdy z rolników musi stawić czoła chwastom rosnącym w uprawach rolniczych. Sposobów na radzenie sobie z chwastami jest kilka, głównie zwalczanie mechaniczne pielnikami lub przy pomocy pestycydów. Jednak firma Carbon Robotics przedstawiła nowe rozwiązanie – autonomiczny robot "Robot Autonomous Weeder".
Robot Autonomous Weeder zaopatrzony jest w sztuczną inteligencję, czujniki oraz przede wszystkim lasery, które współpracując ze sobą usuwają chwasty z pól. Producent podaje, że podczas jednego dziennego cyklu pojazd jest w stanie odchwaścić 20 hektarów.
Tradycyjne chemikalia używane przez rolników niszczą glebę i mogą źle wpływać na zdrowie ludzi i zwierząt. Wyposażony w lasery autonomiczny robot zmniejsza lub eliminuje zapotrzebowanie na pestycydy – napisała firma Carbon Robotics na swojej stronie.
Jak w praktyce działa autonomiczny robot Weeder?
Działanie robota jest proste. Cała filozofia opiera się na wbudowanym w pojazd superkomputerze i kamerach o wysokiej rozdzielczości służących do identyfikacji niechcianych roślin. Następnie „namierzone” chwasty są likwidowane za pomocą ośmiu jednocześnie działających laserów o mocy 150 W, które zabijają je energią cieplną.
Testy takich maszyn trwają od 2018 roku. Zapowiadają się obiecująco, a w dobie coraz większego kładzenia nacisku na ekologię i zdrowe podejście do rolnictwa, tego typu maszyny na polach niebawem nie powinny nikogo dziwić. Jednak czy to już ten czas, w którym sztuczna inteligencja stanowi przyszłość rolnictwa?
Inne precyzyjne metody zwalczania chwastów?
Ciekawe rozwiązanie w 2019 roku na rynek wprowadziła firma Case IH pokazując urządzenie XPower opracowane przy współpracy z firmą Zasso służące do zwalczania chwastów... prądem.
Składa się z zawieszanego na tylnym podnośniku ciągnika generatora napędzanego od WOM-u, który kieruje wytworzony prąd do zamontowanej z przodu belki aplikacyjnej o szerokości od 1,2 do 3 m.
Jak takie urządzenie działa na polu? O tym można przeczytać w artykule: "Case będzie niszczyć chwasty prądem".
Więcej na ten temat w artykule: "MowHawk innowacyjny system do zwalczania gatunków inwazyjnych".
Michał Czubak
Fot. Carbon Robotics
Najważniejsze tematy