Zwalczanie chwastów w marchwi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwalczanie chwastów w marchwi

01.05.2021autor: Kamila Szałaj

Nieumiejętne zwalczanie chwastów oraz niewystarczająca wiedza mogą spowodować ogromne straty, które potrafią sięgać nawet 80% przy zaniedbanej plantacji. Chwasty w liczebności uzasadniającej ich zwalczanie wyrastają, zanim marchew wzejdzie lub równocześnie z jej wschodami w każdych warunkach.

Kluczowe okresy

We wzroście i rozwoju marchwi można wyróżnić dwa okresy, kiedy chwasty stanowią zagrożenie i plantacja powinna być bez chwastów: 1. – wczesny, 2. – późny. Największe straty powodują chwasty w 1. okresie od wschodów do 1/3–1/2 okresu wegetacji. W tym czasie, aby marchew rozwijała się prawidłowo, plantacja powinna być wolna od chwastów.

W marchwi wysiewnej późno (np. koniec maja, czerwiec), w warunkach sprzyjających szybkiemu kiełkowaniu i wzrostowi, zachwaszczenie bywa mniejsze, dzięki zniszczeniu części chwastów podczas uprawy roli poprzedzającej siew. Okres wolny od chwastów może wynosić 4–5 tygodni od siewu do fazy 4–5 liści. W marchwi z bardzo wczesnych terminów siewu (np. początek kwietnia) i w uprawie odmian późnych, wymagany okres jest dłuższy i może trwać 10–12 tygodni, do czasu aż marchew wytworzy 10–12 liści. Nie należy też lekceważyć zachwaszczenia wtórnego (okres 2. – późny) po połowie okresu wegetacji i przed zbiorem.
r e k l a m a

Herbicydy

Wiosną do zwalczania perzu i innych chwastów wieloletnich i jednorocznych pozostałych po zimie lub wschodzących wiosną przed zabiegami uprawowymi, szykującymi rolę do siewu, spośród ponad 50 glifosatów zalecanych w okresie letnio-jesiennym po zbiorze przedplonu, przed siewem marchwi i po wschodach chwastów można stosować tylko 3 z nich: Roundup Flex 480 (1,125–2,25 l/ha), Roundup PowerMax 720 (1–2,5 kg/ha) i Roundup Active 360 (1,33–3 l/ha). 

fot. prof. Dobrzański. Marchew, w której nie zniszczono chwastów.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Roboty w rolnictwie: Weeder usuwa laserem do 100 tys. chwastów na godzinę!

Firma Carbon Robotics opracowała specjalnego robota, który ma wspomagać rolników w ochronie roślin. Samobieżny i autonomiczny pojazd laserami walczy z chwastami. W ciągu dnia pojazd jest w stanie odchwaścić 20 ha. Jak działa w praktyce?

czytaj więcej

Prosto z pola: siew marchwi i stan cebuli ozimej w gospodarstwie Marka i Marcina Dudów

W ramach naszego cotygodniowego cyklu „Prosto z pola” sprawdziliśmy, jak wyglądają zasiewy marchwi w gospodarstwie Marka i Marcina Dudów z Rudnik w woj. wielkopolskim. Przy okazji przyjrzeliśmy się kondycji cebuli ozimej. Film z naszej wizyty na polu obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)