Polowania zbiorowe znów legalne!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polowania zbiorowe znów legalne!

31.01.2021autor: wk

Rząd luzuje ograniczenia związane z walką z Covid-19. Od dzisiaj legalne są między innymi polowania zbiorowe oraz inne działania, których celem jest walka z afrykańskim pomorem świń.

29. stycznia na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostało opublikowane rozporządzenie „zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Oprócz wielu przepisów uchylających liczne obostrzenia związane z walka z koronawirusem (zniesieniu zakazu prowadzenia działalności w tzw. galeriach handlowych czy zniesienie tzw. godziny dla seniorów) znalazły się te związane z działalnością myśliwych. I tak rząd zezwolił na:

•    organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne,
•    budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt
•    organizację polowań zbiorowych, w trakcie których dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne.

O cofnięcie zakazu prowadzenia polowań zbiorowych walczył m.in. Polski Związek Łowiecki. Łowczy Krajowy PZŁ Paweł Lisiak w pismach kierowanych do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do ministerstwie klimatu i środowiska i ministerstwa rolnictwa wskazywał, że brak takiej możliwości oznacza, że myśliwi nie mogą wykonywać ustawowo nałożonych obowiązków. Tym samym nie mogą skutecznie ochraniać polskich pół, łąk i lasów przed ogromnymi i ciągłymi szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę i skutecznie wspierać rolników w walce z ASF. Zwracano także uwagę, że to właśnie polowania zbiorowe są ważną i istotną częścią realizacji rocznych planów łowieckich.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Myśliwy na polu rolnika

Czy mogę wygonić myśliwych i zabronić polowań na mym polu?

Czy mogę zażądać wyłączenia swych pól z obwodu łowieckiego? Czy mogę zabronić myśliwym polowania na moich polach? Co mogę, a czego nie mogę w zakresie szkód łowieckich? – pytają rolnicy redakcję Agrarlex.  

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Będą rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Kiedy i jakie?

  Grupa ekspercka opracowała rozwiązania, które mają umożliwić obiektywne szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki. Jak to ma wyglądać i kiedy rolnicy mogą liczyć na odszkodowania i konkretne zmiany?

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Nie będzie odszkodowań za straty w uprawach wyrządzone przez żurawie, gęsi i inne dzikie ptaki. Ustawa trafiła do kosza

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Rząd wyrzucił do kosza projekt ustawy, który miał umożliwić wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie ptactwo, czyli m. in. żurawie, gęsi, kormorany łabędzie i krukowate. Odrzucając propozycję opozycyjnego projektu autorstwa PSL rząd obiecał przygotowanie własnego projektu ustawy, który ma być uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i obowiązywać od 2024 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)