Czy mogę wygonić myśliwych i zabronić polowań na mym polu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy mogę wygonić myśliwych i zabronić polowań na mym polu?

13.01.2021autor: Roman Włodarz

Czy mogę zażądać wyłączenia swych pól z obwodu łowieckiego? Czy mogę zabronić myśliwym polowania na moich polach? Co mogę, a czego nie mogę w zakresie szkód łowieckich? – pytają rolnicy redakcję Agrarlex.  

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie prawo ma rolnik w zakresie odszkodowania za szkody łowieckie?
  • Co jest warunkiem uzyskania odszkodowania za szkody łowieckie?
  • Jak się ma poszanowania granic i prawo własności do gospodarki łowieckiej w Polsce?
  • Czy rolnik ma jakiekolwiek prawo do zwierzyny grasującej po jego polach?
Czy mogę wygonić myśliwych z mojego pola? Teraz niestety nie. Właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej nie ma możliwości prawnej złożenia sprzeciwu dla prowadzenia gospodarki łowieckiej na swoich gruntach. Uwaga – jest to stan z jesieni 2020 r. 

Sytuacja w tym zakresie zmieni się w momencie wyłożenia przez marszałka województwa projektu nowego podziału obszaru kraju na obwody łowieckie, co ma nastąpić w I kw. 2021, a uchwalenie ostateczne ma nastąpić do końca marca 2021 r. Wtedy będzie możliwość złożenia żądania wyłączenia z obwodu łowieckiego danej nieruchomości z prowadzenia gospodarki łowieckiej. Wniosek o wyłączenie musi być uwzględniony w uchwale Sejmiku.

Dodajmy, że właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej może żądać wyłączenia swojej nieruchomości z polowania zbiorowego, pod warunkiem wydania zgody przez Koło Łowieckie.

Co może rolnik w zakresie Prawa łowieckiego?


Oto spis możliwości, jakie daje rolnikowi Prawo łowieckie. Właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej:
  • MA wyłączne prawo do odszkodowania za szkody łowieckie, jednak warunkiem jest prawidłowe złożenie stosownego wniosku. Nie ma bowiem automatycznego mechanizmu wypłaty odszkodowania.
  • REALIZUJE prawo własności do gruntu i jego części składowych (rośliny, budynki, budowle) oraz względem praw rzeczowych związanych z tym gruntem.
  • MOŻE zawierać umowy cywilno-prawne z dzierżawcą lub zarządcą obwodu łowieckiego do odmiennego uregulowania kwestii odszkodowania, a także samej procedury szacowania.
  • MA prawo pierwszeństwa przyjęcia do Koła Łowieckiego, jeśli w jego składzie mniej niż 50% członków stanowią osoby zamieszkałe na terenie dzierżawionym przez to koło obwodów łowieckich.
  • MA obowiązek współdziałania z dzierżawcami i zarządcami obwodów łowieckich w zabezpieczaniu swoich gruntów przed szkodami. Uwaga – odmowa rolnika w zakresie takiej współpracy – nie może być podstawą do odmowy odszkodowania za szkody łowieckie, co postanowił Trybunał Konstytucyjny w maju 2020 r.
Roman Włodarz

r e k l a m a
Podstawa prawna: Prawo łowieckie z 13 października 1995 r.


Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Polowania zbiorowe znów legalne!

Rząd luzuje ograniczenia związane z walką z Covid-19. Od dzisiaj legalne są między innymi polowania zbiorowe oraz inne działania, których celem jest walka z afrykańskim pomorem świń.

czytaj więcej
Obwód łowiecki

Wyłączenia obszarów z obwodów łowieckich: skutki

W kraju jest ponad 100 przypadków wyłączenia określonych terenów z obwodów łowieckich. Właściciele pól nie chcieli bowiem, by po ich własności buszowali myśliwi z lokalnych kół łowieckich. Większość jednak terenów nie wchodzących w skład obwodów łowieckich jest wyłączona ustawowo – podaje Agrarlex.

czytaj więcej

Myśliwy podczas polowania niemal zabił kolegę. Jest akt oskarżenia

Myśliwi próbowali zmylić śledczych i kłamali. Teraz za wydarzenia z grudnia 2019 w których życie mógł stracić jeden z nich staną przed sądem. Jaka kara grozi strzelającemu myśliwemu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)