25 maja 2023 r. została powołana grupa ekspertów ekspercka, która wraz KRIR oraz MKiŚ, GDOŚ, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej– Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym - Państwowy Instytut Badawczy omówiła najważniejsze kwestie związane z szacowaniem i wypłatą odszkodowań.
Jak podają Izby Rolnicze efektem końcowym prac wspominanej grupy było przygotowanie propozycji rozwiązań, które pozwolą na wypłatę rekompensat za szkody wyrządzone m.in. przez łabędzie, gęsi lub żurawia - w uprawach na gruntach ornych; kormorana - na gruntach pod stawami rybnymi.
Grupa ekspertów zaproponowała aby wysokość rekompensat była ustalana w sposób prosty tj. w oparciu o stawki ryczałtowe (zł/ha).
- Do oszacowania szkód wyrządzanych przez ptaki roślinożerne (łabędzie, gęsi lub żurawia) zaproponowano powoływanie zespołu, który zająłby się dokonaniem oględzin i potwierdzeniem wystąpienia szkody. W skład zespołu wchodziliby przedstawiciele ośrodka doradztwa rolniczego i wojewódzkiej izby rolniczej oraz poszkodowany. W przypadku kormorana rekompensata wyliczana byłaby z uwzględnieniem miejsca występowania kormorana w okresie lęgowym i pozalęgowym oraz liczebności ptaków w tych okresach, powierzchni gruntów pod stawami rybnymi, na których wystąpiły te szkody, oraz stawki rekompensaty – podaje WIR.
Resort rolnictwa chce aby wypłaty rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki mogły zacząć funkcjonować już w 2024 roku.