Szkody łowieckie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szkody łowieckie

Szkody łowieckie

Będą rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Kiedy i jakie?

  Grupa ekspercka opracowała rozwiązania, które mają umożliwić obiektywne szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki. Jak to ma wyglądać i kiedy rolnicy mogą liczyć na odszkodowania i konkretne zmiany?

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Nie będzie odszkodowań za straty w uprawach wyrządzone przez żurawie, gęsi i inne dzikie ptaki. Ustawa trafiła do kosza

Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Rząd wyrzucił do kosza projekt ustawy, który miał umożliwić wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie ptactwo, czyli m. in. żurawie, gęsi, kormorany łabędzie i krukowate. Odrzucając propozycję opozycyjnego projektu autorstwa PSL rząd obiecał przygotowanie własnego projektu ustawy, który ma być uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i obowiązywać od 2024 roku.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Wielkie strzelanie na dziki. Plan na rok gospodarczy 2022/2023 został przekroczony!

Wykonanie minimalnego planu pozyskania dzików w łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 zostało znacznie przekroczone - informuje resort klimatu i środowiska. Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa wysłuchali informacji szefa MKiS na temat wykonania planu polowań za 2022 r., w tym odstrzału dzików z podziałem na województwa oraz planu polowań na 2023 r.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Żurawie, gęsi, kormorany i kruki niszczą uprawy. Czy przepisy wreszcie będą chronić rolników?

Nie tylko dziki, sarny, jelenie czy żubry niszczą rolnicze uprawy. Dużego spustoszenia upraw - także tej wiosny - dokonują dzikie ptaki: żurawie, kormorany, kruki czy gęsi. Rolnicy skarżą się na szkody, ale zgodnie z przepisami mogą teraz ptactwo tylko odstraszać, bo nawet hukowe płoszenie jest zabronione. Czy jest szansa na zmiany w przepisach? Rozmawiano o tym w ministerstwie rolnictwa.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Jak odstraszyć żurawie z pola kukurydzy? Rolnik musi działać sam, Skarb Państwa nie pomoże

Jesteśmy po zasiewach kukurydzy na ziarno i na wielu polach trwa horror. Pola z kiełkującą i wschodzącą kukurydzą to idealne żerowisko dla żurawi. Nawet kilka sztuk tych ptaków potrafi w kilka dni wyrządzić ogromne szkody na plantacji. Jak można je skutecznie odstraszyć?

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Gdzie i kiedy zgłosić szkody w oziminach? Dokumenty i procedura

Szkody wyrządzone w uprawach ozimych, w rzepaku czy zbożach, mogą być ogromne. Często trudno oszacować ich ostateczny wpływ na plon. Warto mieć punkt odniesienia. Jak dokumentować szkody i gdzie zgłaszać?

czytaj więcej
r e k l a m a
Szkody łowieckie

Jak się zachować, gdy w naszym otoczeniu pojawią się wilki?

Prezentujemy wytyczne Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku na temat działań mających na celu przybliżenie wiedzy jak należy postępować w sytuacji pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Uwaga! Populacja bobra wzrosła pięciokrotnie!

Pogłowie bobrów szybko rośnie podobnie jak wysokość odszkodowań za szkody przez nie wyrządzone. Niestety planowany odstrzał mocno kuleje. Tymczasem mieszkańcy terenów najbardziej narażonych na działalność tych zwierząt apelują o szybkie działanie.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Szkody łowieckie: jak myśliwi współpracują z rolnikami? [FILM]

Na Opolszczyźnie kukurydza długo stoi na polu, co wykorzystują dzikie zwierzęta. Szkody łowieckie pojawiają się nagminnie, dlatego myśliwi z rolnikami grodzą pola i tworzą pasy zaporowe. Jak przebiega współpraca?

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Odstraszacz dźwiękowy: pomoże uniknąć kolizji z dzikim zwierzęciem. Jak działa i jakie są jego koszty?

Urządzenie trafiło na polski rynek w październiku. Odstraszacz dzikich zwierząt VIONN GO ma przeciwdziałać skutkom wypadków. Odpowiedni dźwięk emitowany z głośnika sygnalizuje zbliżający się pojazd i odstrasza zwierzęta. Urządzenie przeznaczone jest do samochodów osobowych, motocykli i ciężarówek. Jakie są koszty?

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez ptaki: projekt poselski poszedł dalej. Jest sukces!

Sejm rozpoczął prace nad ustawą, która umożliwi wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie ptactwo. Autorzy projektu szacują, że ich roczna wartość wynosi nawet 100 mln zł. To dobra informacja dla rolników, którym dzikie ptactwo wyrządza szkody polowe i hodowców ryb.   

czytaj więcej
Zarządzanie

Rolnik kontra koło łowieckie: czy sąd arbitrażowy rozwiąże spór o odszkodowanie?

Sąd Arbitrażowy powołany do rozstrzygania spornych spraw łowieckich ma ułatwić i przyspieszyć rzetelną wycenę poniesionych szkód. Czy na pewno? Jak działa ta instancja i czy rozwiąże spór o szkody łowieckie między rolnikami a myśliwymi?

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)