Pomoc dla plantatorów cukrowych obniżona. O ile?
Plantatorzy buraków cukrowych protestują przeciwko obniżeniu płatności związanych z produkcją. Ich zdaniem może to ograniczyć chęć kontynuacji produkcji przez rolników oraz zagrozić budowie narodowego holdingu spożywczego, którego podstawą ma być Krajowa Spółka Cukrowa.
Sejmowa komisja rolnictwa wysłuchała „Informacja na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”. Od grudnia 2020 do 15 września 2021 odbyły się konsultacje pierwszej i drugiej jego wersji. Do MRiRW wpłynęło 4,5 tys. uwag. Obecnie trwają prace nad trzecią wersją KPS.
Sprzeciw plantatorów
Podczas dyskusji w Sejmie głos zabrał przedstawiciel plantatorów buraków cukrowych, który zaprotestował przeciwko zmianom, które wprowadzono do trzeciej wersji KPS. Dotyczą one ograniczenia płatności powiązanych z produkcją. W pierwszej i drugiej wersji KPS kwota na płatności powiązane z produkcją dla plantatorów buraków cukrowych był na poziomie 422 mln euro i dotyczyła 265 tys. ha. W trzeciej wersjo planu kwota spadła do 362 mln euro i dotyczy 245 tys. ha.
Tymczasem po zakończeniu kwotowania produkcji cukru w UE na płatności związane z produkcją przeznaczono 795 mln euro.
Zagrożenie dla holdingu spożywczego?
- Budujemy narodowy holding spożywczy, przynajmniej takie są zapowiedzi rządu. Oparty na fundamentach Krajowej Spółki Cukrowej. To KSC ma wieść prym w narodowym holdingu spożywczym. W jaki sposób będzie to robić jeżeli pogarszając warunki dla plantatorów doprowadzamy do tego, że uprawa buraka cukrowego w Polsce staje się po prostu nieopłacalna – mówił w Sejmie Krzysztof Nykiel prezes Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
Zauważył on, że plantatorzy buraków cukrowych, w przeciwieństwie do innych branż rolnych, nie mogą obecnie cieszyć się z wysokich cen skupu. Jednocześnie rosną ceny nawozów i środków do produkcji rolnej. – A co robi ministerstwo? Obcina plantatorom płatności do uprawy- kontynuował K. Nykiel.
Przedstawiciel rolników dodał, że Krajowa Spółka Cukrowa już teraz ma ogromne trudności w zakontraktowaniu buraków cukrowych w cukrowniach we wschodniej części Polski. - Krajowa Spółka Cukrowa ma tam dwie wspaniałe cukrownie, w których nie może wykonać kontraktacji. Takimi posunięciami obcinającymi poziom płatności doprowadzimy do sytuacji jeszcze gorszej – dodał K. Nykiel, który zawnioskował o przywrócenie pierwotnej kwoty dla plantatorów buraków cukrowych.
Odpowiedź rządu
- Przekaże wniosek do premiera Kowalczyka. Ale cały czas utrzymujemy wysokie stawki 300 euro na hektar – powiedziała wiceminister Anna Gembicka, która zauważyła, że zmniejszenie tej pomocy to efekt sugestii ewaluatora ex-ante, którego celem jest ocena skuteczność i efektywność Planu Strategicznego przed jego wdrożeniem w życie.
WK
Najważniejsze tematy