Z artykułu dowiesz się
- Kiedy rolnik może liczyć na ulgę w podatku rolnym?
- Od czego zależy decyzja o zwolnieniu z podatku rolnego?
Z artykułu dowiesz się
Niestety, na przyznanie tej ulgi, a właściwie okresowego zwolnienia z podatku, nie może Pan liczyć. Artykuł 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym stanowi, że zwalnia się z podatku rolnego m.in. grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:
Okres zwolnienia wynosi 5 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowiono prawo wieczystego użytkowania gruntów lub objęto grunty w trwałe zagospodarowanie w drodze umowy. Po upływie okresu zwolnienia stosuje się ulgę w podatku rolnym polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%.
O możliwości zastosowania zwolnienia z podatku rolnego decyduje powierzchnia gospodarstwa utworzonego lub powiększonego w wyniku sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste lub objęcia w trwałe zagospodarowanie. Jeżeli obszar tego gospodarstwa (w przypadku powiększenia łącznie z gruntami wcześniej wchodzącymi w jego skład) nie przekroczy obszaru 100 ha, nowo nabyte grunty podlegają zwolnieniu z podatku. Natomiast gdy powierzchnia nowo utworzonego lub powiększonego gospodarstwa przekroczy 100 ha, omawiane zwolnienie nie będzie miało zastosowania.
Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, przez gospodarstwo rolne rozumie się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki niemającej osobowości prawnej. W definicji tej jest mowa o własności lub posiadaniu. Dzierżawa stanowi rodzaj posiadania zależnego, a więc grunty dzierżawione również są wliczane do powierzchni gospodarstwa.
Potwierdza to m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 5 marca 2009 r. (sygn. akt: I SA/Ol 481/08). Stwierdzono w nim, że zwolnienie z podatku rolnego gruntów zakupionych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego wchodzi w grę tylko wtedy, gdy rolnik nie posiada więcej niż 100 ha gruntów – zarówno własnych, jak i w dzierżawie. Sąd podkreślił, że wszystkie grunty stanowiące własność oraz te będące w posiadaniu danej osoby stanowią gospodarstwo rolne.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy