Powschodowe odchwaszczanie rzepaku: optymalne substancje, dawki i terminy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powschodowe odchwaszczanie rzepaku: optymalne substancje, dawki i terminy

05.09.2022autor: Jacek Daleszyński

Powschodowe odchwaszczanie rzepaku jest często bardziej efektywne niż ochrona przedwschodowa, jeśli zabieg ochronny i siew wykonane są w czasie suszy. Jak wybrać optymalne substancje oraz dawki do zabiegu nalistnego i w jakim terminie wykonać odchwaszczanie rzepaku? 

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy najlepiej odchwaszczać rzepak?
  • Przykładowe herbicydy jesienne do zabiegu powschodowego
  • Najczęściej wybierany termin i substancja czynna
  • Jesienne przymrozki a ochrona rzepaku
  • Najpóźniejszy termin zabiegu herbicydowego przed zimą
  • Zależności pomiędzy dawką i temperaturą
  • Kiedy można skracać i odchwaszczać rzepak jednocześnie?
  • Przykładowe fungicydy regulujące, które można mieszać z herbicydami

Niewątpliwą zaletą zabiegów nalistnych jest możliwość bardziej precyzyjnego dobrania herbicydów i ich dawek do występujących chwastów w momencie, gdy wytworzyły one już co najmniej 1–2 liście, a ich identyfikacja nie stanowi większego problemu. Herbicydy nalistne stosowane są po wschodach rzepaku od fazy liścieni do fazy 6–8 czy 9 liści, a nawet w niektórych przypadkach do fazy rozwoju pierwszego pędu bocznego, czyli aż do końca wegetacji jesiennej lub początku zimy. Ich działanie może odbywać się na dwa sposoby: kontaktowo (działanie parzące) lub układowo, czyli po wniknięciu substancji czynnej do rośliny.

Kiedy najlepiej odchwaszczać rzepak?

Im wcześniej, tym lepiej. Najszybciej w terminie powschodowym, bo już w momencie wytworzenia liścieni przez rzepak, można zastosować dwie pojedyncze substancje czynne, tj. dimetachlor, metazachlor oraz mieszaniny s.cz., np. chlopyralid + pikloram + aminopyralid, dimetenamid-P + chinomerak czy metazachlor + dimetenamid-P + chinomerak.

Dimetachlor można stosować najpóźniej do fazy 4 liści rzepaku. Chwasty najskuteczniej zwalcza w fazie kiełkowania, do fazy dobrze wykształconych liścieni. Dimetachloru nie zaleca się stosować częściej niż co trzy lata na tym samym polu, w dawkach nieprzekraczających łącznie 1 kg s.cz. na 1 ha. Metazachlor stosuje się do fazy 6, a w niektórych przypadkach nawet 8 liści rzepaku. Do fazy 4 liści można zastosować fabryczną mieszaninę chlopyralidu, pikloramu i aminopyralidu, a do fazy 8 liści miks dimetenamidu-P i chinomeraku. Od liścieni lub 1. liścia rzepaku do 7 liści można stosować mieszaninę metazachlor + dimetenamid-P + chinomerak. Natomiast w fazie liścieni lub 2 liści, aż do uzyskania przez rzepak 8 liści można wykorzystać fabryczny duet metazachlor + chinomerak. Niewątpliwą zaletą tej mieszaniny jest zwalczanie wielu gatunków chwastów oraz możliwość zastosowania jej w tzw. okienku pogodowym, czyli w momencie, kiedy pojawią się optymalne warunki pogodowe.

Natomiast w bardzo krótkim przedziale czasowym, zawierającym się pomiędzy 1 a 3 liśćmi właściwymi rzepaku można zastosować mieszaninę metazachloru, pikloramu i aminopyralidu. Jest to bardzo skuteczna mieszanina, stosowana głównie do zwalczania chabra, maku, chwastów rumianowatych oraz jasnot. Mieszanina ta nadaje się do stosowania podczas niewielkich opadów (ale nie długotrwałej suszy) w temperaturze powietrza w przedziale 8–25°C.

Następna kombinacja to dodanie do metazachloru s.cz. dimetenamid-P, którą stosuje się w fazie rzepaku ozimego od 2 do 8 liści właściwych. Tą mieszaniną zwalczymy m.in. tobołki polne, będące w tej samej rodzinie roślin, co rzepak.

tobołki polne w rzepaku

Preparaty zawierające te dwie s.cz. pobierane są dwoma sposobami – z gleby poprzez korzenie kiełkujących nasion chwastów (najskuteczniej, gdy gleba jest wilgotna) oraz nalistnie do momentu osiągniecia przez chwasty fazy 2 liści właściwych. Ponadto zaletą tej mieszaniny jest wysoka skuteczność w ograniczaniu chwastów uciążliwych (np. bodziszek, rdestówka, maruna) oraz możliwość zastosowania jej w sekwencji krótkich przedziałów czasowych, czyli w momencie wystąpienia optymalnych warunków atmosferycznych.

Bodziszek w rzepaku

r e k l a m a

Herbicydy jesienne do zabiegu powschodowego

Przykłady preparatów, ich substancji czynnych oraz dawek, faz rozwojowych, a także zwalczanych gatunków chwastów zamieszczono w tab. 1.

Tabela 1. Przykładowe herbicydy jesienne do powschodowego odchwaszczania rzepaku

Najczęściej wybierany termin i substancja czynna

Bardzo często bywa tak, że w październiku występują krótkie, ale bardzo obfite opady deszczu, przeplatane stosunkowo wysoką temperaturą. Wtedy rzepak zaczyna intensywnie rosnąć, a razem z nim chwasty. Jakie więc zastosować preparaty, gdy rzepak wykształcił już 3–5 liści? Popularna, a zarazem ciekawa z punktu widzenia plantatora jest kombinacja halauksyfenu metylu i pikloramu do stosowania w fazie 2–4 lub 6–8 liści rzepaku. Maksymalna dawka skutecznie ogranicza większość problematycznych chwastów i to w tzw. dwupunktowym przedziale czasowym.

Jednak najczęściej wybieraną przez plantatorów s.cz. jest nadal chlopyralid, stosowany w fazie 3–4 liści rzepaku, który zwalcza głównie chabra, chwasty rumianowate i ostrożnia polnego. Nie wszyscy plantatorzy zdają sobie sprawę, że chlopyralid można stosować również w fazie pierwszego pędu bocznego, z tym zastrzeżeniem, że dawka powinna być zredukowana o połowę.

Uwaga na jesienne przymrozki 

Na koniec wegetacji jesiennej można zastosować bifenoks, który jest polecany w fazie 4–9 liści rzepaku, zwalczający głównie fiołka polnego, rumian polny i tasznika pospolitego. Stosując bifenoks (głównie w późniejszych fazach), należy zwrócić szczególną uwagę na poranne czy wieczorne przymrozki, które mogą wpłynąć negatywnie na działanie tej substancji, jak i na same rośliny rzepaku. Ponadto istotne jest, aby liście rzepaku były suche, w przeciwnym razie może dojść do miejscowego przebarwienia, które potrafi utrzymywać się nawet przez 4 tygodnie. Substancja ta najskuteczniej działa w temperaturze 4–20 (25)°C.

fiołek polny w rzepaku

Plantatorzy mają do dyspozycji jeszcze jedną s.cz. – pikloram, która stosowana samodzielnie, najlepiej w temperaturze powyżej 8°C, skutecznie ogranicza chwasty w fazie 2–6 liści, głównie chabra bławatka, jasnotę purpurową i przytulię czepną. Jej zaletą jest możliwość stosowania od fazy 3 liści do pierwszego pędu bocznego rzepaku. Warunkiem jest jednak, że wcześniej nie pojawią się przymrozki i okrywa śnieżna, a temperatura nie spada poniżej 4°C.

przytulia czepna w rzepaku

Najpóźniejszy termin zabiegu herbicydowego przed zimą

A co w momencie, kiedy w listopadzie temperatury spadają poniżej 3°C, a plantatorzy nie wykonali jeszcze zabiegu herbicydowego? Herbicyd można zastosować w okresie spowolnionej wegetacji jesiennej i w warunkach ciepłego początku zimy, z temperaturą utrzymującą się powyżej 0°C. Te dwa przypadki dotyczą głównie zwalczania miotły zbożowej i przytulii czepnej oraz w mniejszym stopniu np. gwiazdnicy pospolitej, jasnoty purpurowej czy przetacznika bluszczykowatego.

 

Wówczas plantator może zastosować s.cz. propyzamid, z tym jednak zastrzeżeniem, że faza rozwojowa rzepaku ozimego nie może przekraczać 6 liści, a temperatura powietrza przez kilka dni poprzedzających oprysk nie może być niższa od 0°C, a najlepiej, gdyby oscylowała pomiędzy 0–3°C. Im temperatura jest wyższa, tym skuteczność działania będzie lepsza, jednak wynika to raczej z zaleceń technicznych, dotyczących sprawnego działania opryskiwacza i niebezpieczeństwa związanego z możliwością zamarzania cieczy roboczej w rozpylaczach. Warto też pamiętać, że propyzamid szybko traci skuteczność przy nasłonecznieniu.

Zależności pomiędzy dawką i temperaturą

W momencie wystąpienia kilku dni cieplejszych, z temperaturą powyżej 4°C (najlepiej 5–8°C), rolnicy mogą pokusić się o zastosowanie bifenoksu, ograniczającego chwasty dwuliścienne w rzepaku, który osiągnął fazę nawet 8–9 liści właściwych.

Należy sobie zdawać również sprawę z faktu, że w przypadku minimalnej zalecanej temperatury, s.cz. wymienionych herbicydów należy stosować w maksymalnych zalecanych dawkach, a w przypadku wystąpienia maksymalnej zalecanej temperatury należy zredukować dawkę do minimalnej zalecanej. Ponadto, jeżeli s.cz. wymaga wyższych minimalnych temperatur, należy pamiętać o tym, że po jej zastosowaniu minimalna zalecana temperatura musi utrzymywać się przez co najmniej kolejne 24 godziny. Jeżeli okazałoby się, że podczas zaplanowanego zabiegu prognozowany jest spadek temperatury, należy bezwzględnie wstrzymać się z opryskiem i poczekać do momentu zaistnienia sprzyjających warunków temperaturowych.

Kiedy można skracać i odchwaszczać rzepak jednocześnie?

Łączny zabieg regulacji i odchwaszczania rzepaku należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy terminy zwalczania chorób, chwastów i regulacji rzepaku są zbieżne, a temperatura powietrza zawiera się w optymalnym zakresie łączonych s.cz.
W tabeli 2. zamieszczono wykaz s.cz. fungicydów, wykazujących działanie regulatora, które można łączyć jesienią z herbicydami z tabeli 1. Wyjątek stanowią herbicydy zawierające halauksyfen metylu, których nie zaleca się łączyć z fungicydami zawierającymi metkonazol.

Tab. 2. Przykładowe fungicydy regulujące, które można mieszać z herbicydami

Mieszanina herbicydu i fungicydu regulującego powinna być zastosowana w fazie 2–4 liści rzepaku, nie później niż do 8 liści. Zabieg przed 2. liściem może spowodować obniżenie MTN i zmniejszenie zawartości tłuszczu w nasionach. Zastosowanie mieszaniny np. w fazie 9 liści mija się z celem, bo rzepak nie zdąży zareagować na regulujące działanie fungicydu. W takim przypadku lepiej zastosować łącznie typowy fungicyd i herbicyd, a zabieg skracania przenieść na wiosnę.

dr Tomasz Sekutowski, IUNG Wrocław
fot. Daleszyński, Sierszeńska

autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Sucha zgnilizna, pchełki, mszyce... Problemy z ochroną rzepaku na jesieni 2022

Mimo że większość plantacji rzepaku jest obsiana materiałem siewnym zaprawionym przeciwko szkodnikom, widzimy dużo uszkodzeń przez pchełki. Sucha zgnilizna też nie odpuszcza.

czytaj więcej
Użytki zielone

Jak zwalczać Starca Jakubka na użytkach zielonych?

Problem z niepożądanymi i trującymi roślinami na użytkach zielonych staje się coraz powszechniejszy. Jedną z nich jest niebezpieczny i ekspansywny Starzec Jakubek, wymagający jak najszybszej interwencji. Czym grozi pojawienie się tego chwastu i jak go zwalczać?

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Czarne chmury nad uprawą rzepaku w Polsce. Produkcji i przetwórstwu grożą ograniczenia

Uprawa rzepaku i kukurydzy ma w Polsce głębokie tradycje. Obok zbóż podstawowych: pszenicy, jęczmienia, żyta i pszenżyta, to właśnie te dwie uprawy są coraz częściej stosowane przez rolników w płodozmianie. Na horyzoncie pojawiły się jednak zmiany legislacyjne, które mogą wpłynąć na uprawę rzepaku w kolejnych latach. Czy jego producenci i przetwórcy mają się czego obawiać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)