Opóźnione siewy rzepaku i redukcja areału zasiewów nawet o połowę! [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opóźnione siewy rzepaku i redukcja areału zasiewów nawet o połowę! [FILM]

02.09.2023autor: Patrycja Bernat

Po raz kolejny przedłużające się żniwa opóźniają siewy rzepaku w województwie opolskim. Niektórzy rolnicy z północnych rejonów województwa, gdzie było mniej opadów deszczu, zdążyli zasiać zaplanowany pod tę uprawę areał. W większości innych okolic deszcz nie pozwolił wjechać w pole i będą mogli to zrobić najwcześniej z początkiem września, bezorkowo. Wielu rolników postanowiło zmniejszyć areał uprawy rzepaku nawet o połowę. Co o tegorocznych zasiewach rzepaku mówią rolnicy?

— Zaczynami dopiero siać. Unikaliśmy trochę tego terminu wczesnego z obawy przed ulewnymi deszczami. Sprzyjają one i rozwojowi kiły i złym wschodom. Ziemia jest wilgotna, mamy dobrą temperaturę myślę, że to jeszcze nie jest za późno — mówi Wiesław Kowlaczyk, rolnik z Bukowa.

Areał zasiewu rzepaku zmniejszony o połowę

Wiesław w tym roku postawił na metodę bezorkową, co za tym idzie, fosfor podany został z uprawą na wysokość 25 cm. Fosfor jest mało mobilnym pierwiastkiem i nie ma zdolności przemieszczania się. Podanie fosforu w inny sposób wpłynęłoby na słaby rozwój systemu korzeniowego.

Areał jest zmniejszony o połowę, głównie przez cenę, ale też przez presję chorób i śmietki. Chcemy zachować ten 4-letni płodozmian — dodaje Wiesław.

U Jana Sarnickiego, rolnika z Domaszowic, rzepak jest już zasiany, zdążył posiać 24 sierpnia tuż przed burzami i deszczami.

— Po czterech dniach rzepaki były już na wierzchu. Siałem bardzo rzadko, 35 roślin na metr kwadratowy. Jak zajechałem na pole, to wszystkie nasiona powschodziły i dalej sprawiały wrażenie, że jest za gęsto — mówi Jan.

Zamiast rzepaku soja i słonecznik

Jan podobnie jak Wiesław ograniczył areał uprawy rzepaku, w jego przypadku miało to miejsce cztery lata temu.

— Ze 100% powierzchni uprawy rzepaku, zostało może 30 — 40%. Zamiast rzepaku posiana jest soja, a teraz na słabszych ziemiach słonecznik — dodaje Jan.
Co o opóźnionych siewach mówią rolnicy? Koniecznie zobacz nasz reportaż!

Tekst Bernat Patrycja
Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Śmietka rzepakowa - próg szkodliwości. Jak go ustalić?

Pytanie Czytelnika: Jaki jest próg ekonomicznej szkodliwości śmietki rzepakowej i jak go ustalić?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: za rok może być więcej

Przyglądając się temu sezonowi trudno o nadmierny optymizm. Pomimo skromnego importu sprzedać rzepak na już jest coraz trudniej. Ceny wciąż nie mogą się rozkręcić, a nad kolejnym sezonem wisi widmo jeszcze większych ilości.

czytaj więcej
Rzepak

Jesienna strategia regulacji rzepaku zależy od terminu siewu

Mokre i „szarpane” żniwa mogą uniemożliwić dobre przygotowanie stanowiska i terminowy siew rzepaku. Jak w takiej sytuacji jesienią prowadzić łan i zaplanować regulację rzepaku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)