Śmietka rzepakowa - próg szkodliwości. Jak go ustalić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Śmietka rzepakowa - próg szkodliwości. Jak go ustalić?

06.09.2023autor: Janusz Biernacki

Pytanie Czytelnika: Jaki jest próg ekonomicznej szkodliwości śmietki rzepakowej i jak go ustalić?

Z artykułu dowiesz się

  • Skutki żerowania śmietki rzepakowej.
  • Monitoring śmietki rzepakowej.
  • Próg ekonomicznej szkodliwości śmietki rzepakowej.
  • Zwalczanie śmietki rzepakowej.
Śmietka rzepakowa, a dokładniej jej larwa, uznawana jest za groźnego szkodnika rzepaku ozimego, zwłaszcza po wycofaniu z użycia w zaprawach nasiennych neonikotynoidów.


Zobacz także: O ile można opóźnić siew rzepaku i jak prowadzić taki łan? Pogotowie polowe top agrar Polska


Żerując na szyjce korzeniowej spowalnia i ogranicza rozwój rzepaku przed zimą oraz obniża jej zimotrwałość, gdyż przez uszkodzone korzenie mróz czy sprawcy chorób mogą łatwiej wnikać do wnętrza rośliny. Są jednak w zastępstwie wycofanych produktów oferowane inne preparaty chemiczne i biologiczne o tym przeznaczeniu. Ponadto, w celu lepszej ochrony upraw zaleca się też ich przemienne stosowanie z insektycydami zawierającymi s.cz. należące do różnych grup chemicznych i o innych mechanizmach działania.
r e k l a m a

Monitoring śmietki rzepakowej

Znajdują się natomiast w rejestrze MRiRW insektycydy do stosowania interwencyjnego. Aby jednak zabieg przeciwko śmietce był ekonomicznie uzasadniony i wykonany we właściwym terminie, zaleca się prowadzić monitoring tego szkodnika na uprawach rzepaku. Do tego zadania służą np. żółte naczynia wypełnione wodą z dodatkiem płynu zmiękczającego, np. do mycia naczyń.
Pojemniki, zwykle 1 szt./10 ha, należy wystawić na obrzeżach pola, w odległości ok. 30 m od ich granicy. W ich górnych częściach należy wywiercić otwory, aby mogła przelewać się woda deszczowa, co wymaga jednak systematycznego uzupełniania cieczy z dodatkiem środka zmniejszającego napięcie powierzchniowe wody.

Próg ekonomicznej szkodliwości śmietki

Próg ekonomicznej szkodliwości od września do listopada (BBCH 15–19) to 1 osobnik (muchówka, nieco mniejsza od muchy domowej) w żółtym naczyniu w ciągu 3 kolejnych dni.

Zwalczanie śmietki rzepakowej

Do zwalczania śmietki rzepakowej służą insektycydy, które jako s.cz. zawierają:
  • acetamipryd,
  • acetamipryd + lambda-cyhalotrynę,
  • cypermetrynę,
  • deltametrynę.
Janusz Biernacki
fot. firmowe
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Kiła kapusty – jak rozpoznać i jak ją ograniczyć odpowiednią agrotechniką?

Kiła kapusty jest chorobą, która zagraża uprawie rzepaku na terenie prawie całego kraju. Jak ją poprawnie rozpoznać i jak sobie radzić odpowiednią agrotechniką i stosowaniem odmian z odpornością?

czytaj więcej
Rzepak

Niespotykany atak pchełek na rzepak!

Ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu aktywowała szkodniki – grasują szczególnie w tym roku pchełki na rzepaku. Najbardziej narażony są rzepaki z późniejszych siewów, ponieważ rośliny są we wczesnych fazach rozwojowych. Co robić?

czytaj więcej
Rzepak

Opóźnione siewy rzepaku i redukcja areału zasiewów nawet o połowę! [FILM]

Po raz kolejny przedłużające się żniwa opóźniają siewy rzepaku w województwie opolskim. Niektórzy rolnicy z północnych rejonów województwa, gdzie było mniej opadów deszczu, zdążyli zasiać zaplanowany pod tę uprawę areał. W większości innych okolic deszcz nie pozwolił wjechać w pole i będą mogli to zrobić najwcześniej z początkiem września, bezorkowo. Wielu rolników postanowiło zmniejszyć areał uprawy rzepaku nawet o połowę. Co o tegorocznych zasiewach rzepaku mówią rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)