Ceny rzepaku: za rok może być więcej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku: za rok może być więcej

01.09.2023autor: dr Juliusz Urban

Przyglądając się temu sezonowi trudno o nadmierny optymizm. Pomimo skromnego importu sprzedać rzepak na już jest coraz trudniej. Ceny wciąż nie mogą się rozkręcić, a nad kolejnym sezonem wisi widmo jeszcze większych ilości.

Z artykułu dowiesz się

  • ile rzepaku zaimportowała UE?
  • z których krajów pochodzi przywożony do Unii rzepak?
  • ile rzepaku zaimportowała Polska?
  • jak dużo olejów roślinnych Polska importuje?
  • jak mocno wzrasta powierzchnia rzepaku w Ukrainie na 2024 r?
  • jak wyceniany jest rzepak na Matifie?
  • po ile rzepak kupują handlowcy?
  • ile za rzepak płacą i na które miesiące kupują olejarnie?

Rzepakowy rynek w Europie w ostatnich latach był mocno uzależniony od importu, dlatego tym dziwniej wygląda ten sezon kiedy import jest skromy, a dobre pokrycie surowcowe naszych olejarni powoduje, że ceny też nie są za wysokie.

Import w tym roku nie może się obudzić

W tym sezonie, od początku lipca do 27.08.23 r. UE zaimportowała niecałe 374 tys. t rzepaku. Tak niewielki import stanowi 40% ilości przywiezionych w analogicznym okresie ubiegłego sezonu. Myliłby się ten, kto przypisywał by całość zaimportowanych w tym sezonie ilości tylko i wyłącznie Ukrainie.

Okazuje się, że dotychczas najwięcej rzepaku do UE dostarczyła Mołdawia 122 tys. t, Ukraina z ilością 104 tys. t była druga, a trzecia z podobnymi wolumenami jest Australia. Polski w imporcie rzepaku w statystykach na razie nie znajdziemy, ale już w olejach roślinnych, w których imporcie spory czas w poprzednim sezonie Polska była w gronie liderów nasz kraj jest widoczny.

Jak na razie Polska  importując 62 tys. t oleju słonecznikowego jest po Hiszpanii drugim importerem w Unii. Import 29 tys. ton oleju sojowego także daje nam drugie miejsce w tym asortymencie, pierwsza lokata tu również należy do Hiszpanii, a w imporcie oleju rzepakowego (9,6 tys. t.) jesteśmy trzecim importerem w UE.

Wszyscy uczestnicy rynku zastanawiają się kiedy ukraiński eksport rzepaku się obudzi i co przyniesie graniczna data 15 września. A tymczasem z Ukrainy dochodzą kolejne optymistyczne dla rzepakowych prognoz informacje.

r e k l a m a

Rekordowe powierzchnie pod rzepak w Ukrainie

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy przeprowadziło wśród ukraińskich rolników ankietę dotyczącą planowanych zasiewów ozimin na zbiory 2024 r. i mamy spore zaskoczenie, bo okazuje się, że za rok w Ukrainie rzepaku może być jeszcze więcej.

Z tak uzyskanych informacji wynika, że ​​struktura upraw ozimych w Ukrainie może ulec zmianie. Ukraińscy rolnicy planują zmniejszyć udział pszenicy i jęczmienia, ale zwiększą powierzchnię upraw rzepaku ozimego.

Łącznie powierzchnia ozimin może wzrosnąć o 0,5 mln ha, będzie t wzrost o 8% w porównaniu z sezonem poprzednim. Największą przyczyną zwiększenia powierzchni zasiewów ma stać się rzepak. Według szacunków ministerstwa zasiewy rzepaku mogą wzrosnąć o prawie 40%, do rekordowych 1,9 mln ha.

Czy wówczas ukraińskie zbiory rzepaku przekroczą 5 mln t i o ile oraz jaką, tak duże ilości wywrą presję na zmiany na międzynarodowym rynku i giełdowe notowaniach? Przecież już dziś widać, że takie informacje obniżają giełdowe kursy.

Dlatego znów tanieje

W tym tygodniu rzepak znów pospadał poniżej 470 €/t. W czwartek na zakończeniu dnia (31.08.23 r.) rzepak na listopad jest wyceniany na 468,75 €/t, rośnie za to dysproporcja w stosunku do kontraktów na luty, które są już o 14 euro droższe.

Firmy handlowe w krajowych skupach proponują 1670–1880 zł/t, ale wyraźnie czuje się atmosferę zniechęcenia do handlu rzepakiem, bo odsprzedaż zakupionego rzepaku do przetwórców wiąże się z długim okresem zmrożenia i kasy i magazynu.

Rodzimi przetwórcy coraz dalej odsuwają terminy dostaw, a rzepak w tym tygodniu potaniał u nich o kilkadziesiąt złotych. 
– Teraz rolnicy rzepak sieją, a nie sprzedają więc jest chwila ciszy w zakupach. A my i tak nie mamy co cisnąć na rynek, bo kupować możemy dopiero na przełom roku – mówi przedstawiciel olejarni z południa Polski.

Zakłady tłuszczowe na warunkach krajowych proponują:

·  ZT Kruszwica         – 1940 zł/t (listopad)

   Brzeg       – 2000 zł/t (styczeń)

·  ADM Szamotuły   – 1965 zł/t (listopad)

  Czernin    – 1955 zł/t (listopad)

·  Komagra Tychy      – 1855 zł/t

   Kosów Lacki     – 1855 zł/t  

·  Viterra Bodaczów –  1880 zł/t (październik)

·  Best Oil Lasocice     – 1860 zł/t

·  Agrolok Osiek         – 1820 zł/t

·  Bielmar                   – 1780 zł/t

Ceny bazowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o 40–55 zł/t niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 31.08.2023 r. na godz. 13.

Aktualny komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!

Ceny skupu rzepaku w firmach handlowych podglądniesz tutaj!

 Juliusz Urban Fot. Rudnicki

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Opóźnione siewy rzepaku i redukcja areału zasiewów nawet o połowę! [FILM]

Po raz kolejny przedłużające się żniwa opóźniają siewy rzepaku w województwie opolskim. Niektórzy rolnicy z północnych rejonów województwa, gdzie było mniej opadów deszczu, zdążyli zasiać zaplanowany pod tę uprawę areał. W większości innych okolic deszcz nie pozwolił wjechać w pole i będą mogli to zrobić najwcześniej z początkiem września, bezorkowo. Wielu rolników postanowiło zmniejszyć areał uprawy rzepaku nawet o połowę. Co o tegorocznych zasiewach rzepaku mówią rolnicy?

czytaj więcej

Pierwszy, czy ostatni dzwonek żeby sprzedawać? - Rynkowy Serwis Spod Lady - 1.09.23 r.

Ceny rzepaku nie mogą się odbić, a sprzedać na już jest coraz trudniej, dodatkowo ceny zbóż paszowych ciągle lecą w dół. Czy na starcie września wraz ze szkolnym dzwonkiem i w oczekiwaniem kukurydzianych zbiorów jest to pierwsze ostrzeżenie, czy wręcz wyraźny sygnał żeby nie czekać ze sprzedażą?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: wyjechał już pierwszy milion ton

Chociaż w krajowych skupach wyraźnie daje się odczuć pożniwne uspokojenie, to na wyniki polskiego eksportu pszenicy i kukurydzy nie mamy co narzekać. Ile wyeksportowała cała UE? Jakie ilości zbóż z Polski wyekspediowano dotychczas i co się dzieje na krajowym rynku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)