Jakimi preparatami zwalczać jesienią mszyce w rzepaku ozimym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakimi preparatami zwalczać jesienią mszyce w rzepaku ozimym?

30.10.2022autor: Jacek Daleszyński

Nasz Czytelnik z województwa łódzkiego zapytał, jakie preparaty można wykorzystać jesienią do zwalczania mszyc w rzepaku ozimym. O tej porze roku można zastosować kilka preparatów i substancji czynnych, ważny jest też termin wykonania zabiegu.

Jesień to nie pora zastoju w pracach polowych. Po zbiorze kukurydzy ziarnowej i buraka cukrowego, niektóre gatunki mszyc przenoszą się na nowe zasiewy rzepaku ozimego. Jeśli w tym czasie pogoda będzie dość łagodna, to już kolejny sezon, kiedy mogą wystąpić masowe naloty nowych pokoleń lub przesiedlanie się mszyc z sąsiednich upraw, powodujące duże uszkodzenia blaszek liściowych. Zaatakowane uprawy gorzej zimują, a w skrajnych przypadkach dochodzi do zamierania całych roślin na polu.

Jakie preparaty do zwalczania mszyc i termin stosowania?

Do zwalczania mszycy kapuścianej w rzepaku ozimym można o tej porze roku zastosować kilka preparatów, zawierających różne s.cz. Dla deltametryny są to środki Decis Mega 50 EW (w dawce 0,15 l/ha), Delta 50 EW (0,15 l/ha) oraz Delta-Global 25 EC (0,35 l/ha). Zalecany dla nich termin zabiegu to pojawienie się pierwszych kolonii lub uszkodzeń na młodych roślinach.

Druga grupą środków są insektycydy bazujące na mieszaninie acetamiprydu i lambda-cyhalotryny, tj. Inazuma 130 WG i Inpower 130 WG.
W zabiegach jesiennych należy je użyć w fazie od 3 do 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19), a zalecana dawka wynosi 0,25–0,3 kg/ha, zależnie od presji szkodnika na uprawie.

jd

autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak jesienią przygotować rzepak pod dobry plon w żniwa? Patenty rolnika z woj. świętokrzyskiego

W gospodarstwie w Janowicach rzepak znajduje się w strukturze zasiewów trzeci sezon. Dotychczas plonował na poziomie przekraczającym 4t/ha. Jakie nawożenie zostało zastosowane przedsiewnie w tym roku i jakie zabiegi zostały wykonane jesienią? 

czytaj więcej
Kukurydza

Omacnica w kukurydzy – podpowiadamy, jak ją zwalczać już jesienią

Łamanie się i wyleganie roślin kukurydzy często jest skutkiem działalności omacnicy prosowianki. Jej zasięg praktycznie obejmuje już całą Polskę. Zwalczanie omacnicy zaczynamy już jesienią – od dobrego rozdrobnienia ścierniska i resztek pożniwnych. Podpowiadamy, jakie narzędzie sprawdzą się najlepiej w walce z omacnicą!

czytaj więcej
Użytki zielone

Jak zwalczać Starca Jakubka na użytkach zielonych?

Problem z niepożądanymi i trującymi roślinami na użytkach zielonych staje się coraz powszechniejszy. Jedną z nich jest niebezpieczny i ekspansywny Starzec Jakubek, wymagający jak najszybszej interwencji. Czym grozi pojawienie się tego chwastu i jak go zwalczać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)