Ile wynosi dawka boru pod rzepak przed zimą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile wynosi dawka boru pod rzepak przed zimą?

16.10.2023

Bor pozwala w roślinie m.in. na sklejanie ścian komórkowych. Dzięki temu roślina w czasie wzrostu, szczególnie na grubość, ma zwarty miąższ. Ile trzeba podać rzepakowi boru przed zimą?

Objawem niedoboru boru bywa pustowatość lub gąbczastość na przekroju szyjki korzeniowej.

Druga cecha boru to jego niemobilność w roślinie. Gdy zostanie on pobrany i zdeponowany w jednym miejscu, nie ma większych szans na jego redystrybucję, czyli przemieszczenie ze starszych, mniej aktywnych organów w młodsze, intensywnie rosnące. Dlatego objawy niedoboru występują głównie na wierzchołkach pędów.

Objawy niedoboru boru na korzeniu rzepaku. Fot. Czubiński


Ważna jest też informacja, że rzepak ma wysokie wymagania wobec boru, a w naszych glebach mamy bardzo mało tego składnika. Zatem konieczne jest stosowanie boru dolistnie, kilka razy w sezonie, tak aby na bieżąco zaopatrywać rośliny w ten składnik.

Dawka boru na jesień

Jesienią dawka boru powinna wynosić ok. 150 g/ha w przeliczeniu na składnik. Ważne jest, aby nie podawać jej zbyt późno, a najlepiej już od fazy 4–5 liści właściwych, kiedy aparat liściowy jest na tyle rozbudowany, że przyjmie składnik z cieczy roboczej. Przy siewie w szerokich międzyrzędziach dawka może być nieco większa, gdyż część cieczy trafia na glebę i staje się dostępna później.

Warto też zwrócić uwagę na sposób sporządzania mieszaniny agrochemikaliów. Bor powoduje podniesienie pH cieczy roboczej i gdyby był dodany do zbiornika na początku, to utrudniłby rozpuszczenie innych preparatów. Dlatego lepiej go podawać na końcu, stosować solo lub w mieszaninie o niewielkiej liczbie składników.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak dobrze zastosować obornik?

Obornik obornikowi nierówny. Różnią się one składem, na co wpływ ma jego pochodzenie czy udział słomy. Czyli jak dobrze zastosować obornik?

czytaj więcej
Rzepak

Jesienny atak szkodników w rzepaku! "Kto przegapił kilka dni ten dziś płacze"

Ciepła jesień zawsze sprzyja szkodnikom, które wówczas mocno atakują oziminy i rzepaki. Ta jesień, niestety, taka jest, dlatego na plantacjach rzepaku, zwłaszcza tych zasianych w optymalnych terminach naloty szkodników są bardzo intensywne. Rolnicy mówią wprost: Kto przespał kilka dni i nie zaglądał na plantację, ten teraz płacze widząc skutki żerowania szkodników.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: czy UE musi koniecznie nadgonić import?

Przy słabszym niż w poprzednim sezonie imporcie rzepaku do UE i nieco niższych niż ubiegłoroczne zbiorach rzepaku powinniśmy się zastanowić, czy w kolejnych miesiącach dotychczasowe starty w wolumenach importowych się nadgoni i czy rzeczywiście przetwórcy powinni dążyć do nadrobienia aktualnych zaległości?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)