Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?

17.06.2023

Pytanie Czytelnika: Masowo wystąpiła u mnie zgnilizna twardzikowa? Co na takim polu można uprawiać?

Z artykułu dowiesz się

  • Gatunki nieporażane przez zgniliznę twardzikową. 
  • Preparaty mikrobiologiczne rozkładające przetrwalniki zgnilizny twardzikowej. 
  • Kiedy stosować takie preparaty. 

Odpowiedź eksperta: Masowe wystąpienie zgnilizny twardzikowej powoduje, że do gleby dostaje się dużo przetrwalników sprawcy choroby. Wiosną wyrastają z nich apotecja (na zdjęciu), na których tworzą się zarodniki workowe. Mają one zdolność do dalekiego rozprzestrzeniania z wiatrem.

Apotecja. Fot. Shutterstock.



Czytaj także: Dobrać dobry międzyplon. Czego unikać i jaki wybrać termin siewu

Mimo to na polu, gdzie są przetrwalniki ryzyko choroby jest większe, choćby z tego względu, że patogen atakuje także przez glebę, z grzybnią wyrastająca z tych przetrwalników. Co ważne, grzyb ten atakuje ponad 200 gatunków roślin dwuliściennych i trudno znaleźć gatunek następczy, nieporażany inny niż zboża i kukurydza.

Dlatego warto pokusić się o uprawę na takim polu gatunku, przed którego siewem można zastosować preparat mikrobiologiczny rozkładający przetrwalniki. Obecnie mamy do dyspozycji następujące mikroorganizmy: Bacillus amyloliquefaciens szczep MBI600, B. amyloliquefaciens szczep QST 713, B. amyloliquefaciens subsp. plantarum szczep D747, Coniothyrium minitans, Pythium oligandrum i Trichoderma asperellum szczep T34. Są one zawarte w preparatach zarejestrowanych jako środki ochrony roślin, a ponadto niektóre też w produktach biobójczych. Stosuje się je przed siewem różnych upraw, np. rzepaku, słonecznika, soi, warzyw i roślin ozdobnych, a nawet na trawnikach.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Czy w tym roku kiła jest mniej groźna dla rzepaku?

Pytanie Czytelnika: Przypadkowo zasiałem na polu z zarodnikami kiły kapusty wrażliwą odmianę. Na szczęście, ku mojemu zaskoczeniu, rzepak jest w dobrej kondycji. Czy patogen stracił na znaczeniu?

czytaj więcej

Jak diagnozować patogeny już po ścięciu rzepaku?

W jaki sposób zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji już po ścięciu rzepaku?

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)