Odpowiedź eksperta: Informacja o przyczynie problemów rzepaku pozwoli na bardziej precyzyjną strategię w kolejnym sezonie. W tym roku dużym problemem była sucha zgnilizna kapustnych.
Na ściernisku widać będzie wtedy powyłamywane pędy, pochylone w różne strony, a szyjka korzeniowa jest węższa niż łodyga i korzeń. Widać często także, że jest ona spróchniała, a sucha łodyga ma zwykle słomkowy kolor. Po próbie wyrwania pęd urywa się tuż przy glebie.
r e k l a m a
Jeżeli problemem była zgnilizna twardzikowa, to łodyga jest najczęściej biała. Oznaką specyficzną jest występowanie wewnątrz niej przetrwalników grzyba. Próba wyrwania porażonego pędu udaje się tylko, gdy jest miękka gleba.
Jeśli natomiast problemem była wertycylioza, ścięte pędy są czarne w środku. Na zewnątrz czasem są ołowiowe smugi z drobnymi sklerocjami, wielkości do 1 mm. Korzeń podczas próby wyrwania nawet z twardej i suchej gleby łatwo wychodzi, gdyż boczne korzenie i skórka łatwo odrywają się.
Na polu może wystąpić też kiła kapusty, ale aby to stwierdzić, trzeba pędy wykopać, ponieważ wyrywane pędy urywają się tuż przy ziemi. Więcej na temat kiły już jutro!