Jak diagnozować patogeny już po ścięciu rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak diagnozować patogeny już po ścięciu rzepaku?

14.06.2023

W jaki sposób zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji już po ścięciu rzepaku?

Z artykułu dowiesz się

  • Jak rozpoznać suchą zgniliznę kapustnych?
  • Jak rozpoznać zgniliznę twardzikową?
  • Jak rozpoznać wertycilioze?
Pytanie Czytelnika: Po ścięciu rzepaku można podobno zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji. Jak to zrobić?


Zobacz także: Czy mączniak rzekomy w czerwcu jest groźny dla uprawy rzepaku?

Odpowiedź eksperta: Informacja o przyczynie problemów rzepaku pozwoli na bardziej precyzyjną strategię w kolejnym sezonie. W tym roku dużym problemem była sucha zgnilizna kapustnych.

Na ściernisku widać będzie wtedy powyłamywane pędy, pochylone w różne strony, a szyjka korzeniowa jest węższa niż łodyga i korzeń. Widać często także, że jest ona spróchniała, a sucha łodyga ma zwykle słomkowy kolor. Po próbie wyrwania pęd urywa się tuż przy glebie.

r e k l a m a
Sucha zgnilizna kapustnych na szyjce korzeniowej. Fot. Czubiński
Jeżeli problemem była zgnilizna twardzikowa, to łodyga jest najczęściej biała. Oznaką specyficzną jest występowanie wewnątrz niej przetrwalników grzyba. Próba wyrwania porażonego pędu udaje się tylko, gdy jest miękka gleba.

Zgnilizna twardzikowa,sklerocja wewnątrz pędu. Fot. Czubiński.
Jeśli natomiast problemem była wertycylioza, ścięte pędy są czarne w środku. Na zewnątrz czasem są ołowiowe smugi z drobnymi sklerocjami, wielkości do 1 mm. Korzeń podczas próby wyrwania nawet z twardej i suchej gleby łatwo wychodzi, gdyż boczne korzenie i skórka łatwo odrywają się. 

Werticilioza, ugniłe korzenie boczne. Fot. Czubiński.
Na polu może wystąpić też kiła kapusty, ale aby to stwierdzić, trzeba pędy wykopać, ponieważ wyrywane pędy urywają się tuż przy ziemi. Więcej na temat kiły już jutro!
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Co do desykacji rzepaku? Jakie preparaty są zarejestrowane?

Pytanie Czytelnika: Czy zarejestrowane są jeszcze jakieś preparaty z glifosatem do zwalczania chwastów przed zbiorem rzepaku?

czytaj więcej
Rzepak

Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?

Pytanie Czytelnika: Masowo wystąpiła u mnie zgnilizna twardzikowa? Co na takim polu można uprawiać?

czytaj więcej
Rzepak

Czy w tym roku kiła jest mniej groźna dla rzepaku?

Pytanie Czytelnika: Przypadkowo zasiałem na polu z zarodnikami kiły kapusty wrażliwą odmianę. Na szczęście, ku mojemu zaskoczeniu, rzepak jest w dobrej kondycji. Czy patogen stracił na znaczeniu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)