Ponad połowa rolników zrezygnowała z zakupu nawozów! [SONDA]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ponad połowa rolników zrezygnowała z zakupu nawozów! [SONDA]

30.11.2021autor: Magdalena Szymańska

Wzrost cen nawozów mineralnych spędza sen z powiek wielu rolnikom. Niektórzy, zwłaszcza więksi gospodarze, mieli te szanse, żeby zaopatrzyć się w nie zaraz po żniwach, gdy bańka cenowa zaczynała się dopiero rozkręcać. Jednak zdecydowana większość rolników ograniczyła zakupy, a co więcej, wielu zrezygnowało w ogóle z nich.

Przez wysokie ceny nawozów rolnicy rezygnują z ich zakupu

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie „Tygodnika Poradnika Rolniczego”przez Biuro Badań Rynkowych Agricontact wśród 750 rolników wynika, iż zaledwie 10% gospodarzy jesienią tego roku kupiło tyle samo nawozów co przed rokiem. Rozmiar dokonywanych przez nich zakupów był zróżnicowany, aczkolwiek zdecydowanie dominowały tutaj duże zakupy, co potwierdza, iż robiły to głównie większe gospodarstwa.

Jednak zdecydowana większość rolników, tj. około 56% ankietowanych z przyczyn finansowych zrezygnowało w ogóle z zakupu tego środka produkcji.
Z kolei 14% ankietowanych zadeklarowało, że kupiło, ale mniej niż przed rokiem. Ankieta pokazała również, iż część rolników, tj. niespełna 20% pytanych, zaopatruje się w nawozy dopiero wiosną.

Ilu rolników kupiło nawozy jesienią 2021 roku

r e k l a m a

Blisko połowa rolników kupiła mniej nawozów niż przed rokiem

Rolnicy, którzy zmuszeni zostali do ograniczenia zakupów, najczęściej redukowali je, w stosunku do tych z ubiegłej jesieni, o połowę. Na taki ruch zdecydowało się około 41,5% ankietowanych. Prawie 36% ograniczyło zakupy o jedną czwartą. Natomiast 7,5% kupiło ich mniej o trzy czwarte.

Tak jak można się było spodziewać, analizując tempo wzrostu nawozów, najwięcej rolników, tj. około 56% (z grupy, którzy kupili mniej) ograniczyło zakup nawozów zawierających azot. Były to zarówno nawozy wieloskładnikowe, które stosowali jesienią, jak i azotowe, które były kupowane już głównie z myślą o wiosennym zastosowaniu.

Mniejsze zakupy dotyczyły też nawozów fosforowych, czyli głównie superfosfatu wzbogaconego. Na ograniczenie zakupu nawozów zawierających fosfor zdecydowało się ponad 20% gospodarzy. Niespełna 3% kupiło mniej nawozów potasowych. Z kolei 13% zredukowało zakupy wszystkich rodzajów nawozów mineralnych.

O ile rolnicy kupili mniej nawozów?

Ankietę przeprowadzono w połowie listopada na terenie całego kraju. Przy czym ponad 19% respondentów pochodziło z woj. wielkopolskiego, około 12% odpowiednio z województw: kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, ponad 9% z woj. łódzkiego, ponad 6% odpowiednio z województw: lubelskiego i warmińsko-mazurskiego oraz około 5% z Podlasia.

Prawie 80% badanych gospodarstw miało powierzchnię od 6 do 100 ha, przy czym w tej grupie najliczniejsze były kolejno gospodarstwa z przedziału: 6–20 ha, które stanowiły 30,5%, 31–50 ha (28,5%), 21–30 ha (21,6%) oraz 51–100 ha (19,4%). W całej grupie badanych, tj. 750 gospodarstwach, 9,8% stanowiły te o areale od 101 do 300 ha.

dr Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 48/2021 na str. 11.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wzrosną kary dla rolników za naruszenia Programu azotanowego

Zgodnie z planami rządu, w 2022 roku mają wzrosnąć opłaty ponoszone przez rolników za nieprzestrzeganie Programu azotanowego. Maksymalna stawka kary ma wynieść niemal 3300 złotych! Jakie będą nowe kary i za co będą nakładane? 

czytaj więcej

Komentarz ironiczny: Stop rolniczej pazerności!

Rolnicy zarabiają krocie na wysokich cenach zbóż. Jedynie producenci trzody, którzy dostają 3 zł/kg żywca i sadownicy sprzedający jabłka po 50 groszy są porządni i nie żerują na społeczeństwie. To oczywiście ironia i śmiech przez łzy.

czytaj więcej

Nawozy ponownie drożeją! Sprawdź aktualne ceny

Po krótkim pozytywnym drgnięciu na rynku nawozów azotowych znów rolnicy muszą się powąznie zastanowić, czy kupować nawozy czy może czekać na lepsze czasy. Sprawdzilismy, jak wyglądają ceny nawozów na polskim rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)