Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?

03.01.2023autor: Kamila Szałaj

Wszystko wskazuje na to, że najwyższe wzrosty cen bydła już za nami. Zdaniem analityków rynkowych kolejne kwartały przyniosą spory spadek cen. Po ile będzie skupowany żywiec wołowy w 2023 roku? 

Ceny bydła: koniec roku przyniósł kolejne obniżki

Ceny bydła nadal spadają. Z danych MRiRW wynika, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia za bydło rzeźne w skupie krajowym dostawcom płacono przeciętnie 10,57 zł/kg wobec 10,61 zł/kg w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen o 3 proc. niższy niż przed miesiącem, ale o 16 proc. wyższy niż w porównywalnym tygodniu 2021 r. Za byki 12-24 miesiące w tym okresie płacono średnio 11,69 zł/kg, za krowy 8,73 zł/kg, a za jałówki 11,32 zł/kg.  

r e k l a m a
W 2022 roku najwyższe ceny bydła odnotowano w maju. Wtedy średnia cena skupu w Polsce wyniosła 11,72 zł/kg (+61 proc. r/r). Analitycy Pekao SA w najnowszym raporcie opublikowanym pod koniec grudnia 2022 roku zwracają uwagę, że w kolejnych miesiącach notowania pozostawały w lekkim trendzie spadkowym.

Analitycy: czeka nas dalszy spadek cen skupu bydła

W ocenie ekspertów rynkowych możliwe odbicie w unijnym pogłowiu bydła przy słabszym popycie będzie oddziaływać w kierunku osłabienia cen skupu żywca w pierwszej połowie 2023 r.

- Wysoka opłacalność chowu bydła mięsnego (zarówno w ostatnich kwartałach, jak i bieżąca) może przełożyć się na wyhamowanie trendu spadkowego unijnej produkcji mięsa. Z kolei barierą dla rozwoju eksportu wołowiny, ale też dla zwiększenia sprzedaży na rynku wewnętrznym pozostaną jej wysokie ceny. W rezultacie podaż na rynku unijnym może rosnąć w 2023 roku, co będzie oddziaływało w kierunku osłabiania cen wołowiny. Jeśli jednak koszty produkcji pozostaną na wysokim poziomie, powinny być istotnym ograniczeniem dla głębszych spadków cen - czytamy w raporcie Pekao SA.

Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?

Zdaniem analityków PKO BP spadek cen bydła w 2023 roku może wynieść 8 proc. w porównaniu do 2022 roku.

- Spadek, z jednej strony będzie konsekwencją zmniejszenia presji podażowej (głównie na świecie, ale także w UE, m.in. wskutek poprawy sytuacji dochodowej producentów), a z drugiej strony prawdopodobnego obniżenia się popytu, który wiąże się z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym. Spadek siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokiej inflacji ograniczać może zakupy produktów droższych, do których należy wołowina, oraz wydatki w kanale HoReCa - informują eksperci rynkowi PKO BP.

Także analitycy Credit Agricole w najnowszym raporcie rynkowym oceniają, że kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu bydła.

- W ostatnich miesiącach doszło do korekty i spadku cen skupu na unijnym rynku bydła. Przyczyną obniżenia cen jest rosnąca podaż żywca, będąca efektem jego bardzo wysokiej opłacalności produkcji obserwowanej w ostatnich kwartałach, przy jednoczesnym spadku popytu z uwagi na bardzo wysokie ceny wołowiny. Podtrzymujemy naszą ocenę, że minęliśmy punkt zwrotny na światowym rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu. Obniżki cen ograniczane będą przez utrzymującą się wysoką presję kosztową wśród producentów bydła, choć w kolejnych kwartałach będzie ona maleć - informują eksperci.

W ich ocenie cena skupu bydła w Polsce wyniesie ok. 8,60 zł/kg na koniec 2023 r.

Kamila Szałaj
Fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są ceny bydła na początku 2023 roku?

Nowy Rok zaczął się optymistycznie dla producentów bydła, bo ceny skupu poszły w górę. Jednak zdaniem ekspertów kolejne kwartały przyniosą obniżki. Po ile obecnie skupowane są byki, krowy i jałówki w Polsce? Jakie będą ceny w 2023 roku? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Niska cena pszenicy i rzepaku hamuje zakup nawozów. Raport rynkowy 5.01.2023

Na rynkach rolnych panuje międzyświąteczny marazm. Co prawda rolnicy są nieco bardziej zainteresowani sprzedażą zbóż, ale ceny skupu skutecznie zniechęcają do transakcji. Doszło do tego, że producenci ze wschodniej Polski szukają punktów skupu w centrum i na zachodzie kraju, ale to też nie do końca im się opłaca. Na domiar złego u wielu dystrybutorów wzrosły ceny nawozów.

czytaj więcej

Ceny bydła spadają. Jakie stawki oferują zakłady mięsne? Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?

Żywiec wołowy tanieje z tygodnia na tydzień. Zdaniem ekspertów kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen bydła. Po ile obecnie skupowane są byki, krowy i jałówki w Polsce? Jakie będą ceny w 2023 roku? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)