Niska cena pszenicy i rzepaku hamuje zakup nawozów. Raport rynkowy 5.01.2023
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niska cena pszenicy i rzepaku hamuje zakup nawozów. Raport rynkowy 5.01.2023

05.01.2023autor: Magdalena Szymańska

Na rynkach rolnych panuje międzyświąteczny marazm. Co prawda rolnicy są nieco bardziej zainteresowani sprzedażą zbóż, ale ceny skupu skutecznie zniechęcają do transakcji. Doszło do tego, że producenci ze wschodniej Polski szukają punktów skupu w centrum i na zachodzie kraju, ale to też nie do końca im się opłaca. Na domiar złego u wielu dystrybutorów wzrosły ceny nawozów.

Rolnicy ze wschodu szukają kupców na ich zboże nawet w zachodniej Polsce

Początek roku przyniósł nieco większe zainteresowanie sprzedażą ziarna przez rolników. Niestety na ścianie wschodniej realizacja transakcji jest prawiem niemożliwa, głównie ze względu na zapchanie rynku ziarnem z Ukrainy.

Sprzedający szukają więc nabywców w pozostałych rejonach kraju, aczkolwiek ze względu na koszy transportu, nie mogą liczyć na ceny, jakie oferowane są tam lokalnym dostawcom. Również jednak w centralnej i zachodniej Polsce, szukają rynku zbytu firmy ukraińskie. Nasi eksporterzy, którzy sprzedają zboża do Niemiec, zaznaczają, iż również i tam jest coraz więcej ziarna z Ukrainy.

r e k l a m a

Będzie rosła presja na transport ziarna z Ukrainy drogą lądową

Tymczasem pojawiają się problemy z funkcjonowaniem czarnomorskiego korytarza zbożowego. Chodzi o problemy z ubezpieczeniem transportu. Międzynarodowe stowarzyszenie ubezpieczeń wzajemnych zrezygnowało z reasekuracji ryzyk wojennych od 1 stycznia 2023 roku. Tym samym jedna z trzech polis wymaganych w transporcie morskim, która obejmuje ryzyko armatora, nie będzie objęta ubezpieczeniem.

Oznacza to, że wyczarterowanie statku do ukraińskich portów (i nie tylko Odessy, ale także portów naddunajskich) stało się niezwykle trudne.  Kwestię te mają rozwiązać ukraińskie firmy ubezpieczeniowe, ale nie wiadomo, czy dysponują one odpowiednimi funduszami. Bez wątpienia ta sytuacja potęguje parcie na wysyłkę produktów rolnych z Ukrainy drogą lądową.

Na ceny zbóż na rynku krajowym ma też wpływ umocnienie złotego w stosunku do euro.

Ceny świń stabilne z tendencją do obniżek

Pomimo tego, że na rynku nadal brakuje tuczników i na poprawę sytuacji się nie zanosi, ceny skupu żywca pozostają stabilne z lekka tendencją do obniżek. Na niemieckiej dużej giełdzie do 11 stycznia 2023 roku cena za tucznika w E klasie wynosi 2 euro/kg i tym samym pozostanie na poziomie z końca ubiegłego roku.

Ceny duńskich warchlaków w Polsce w stosunku do końca roku lekko wzrosły, natomiast krajowych pozostały stabilne.

Przez zmianę stawki VAT wzrosły ceny nawozów

Powrót do ośmioprocentowej stawki VAT na nawozy przełożył się z nawiązką na ich ceny. Ceny jakie oferują dystrybutorzy nijak się mają do cenników opublikowanych przez Agrochem Puławy przed Bożym Narodzeniem. Rolnicy wykazują duże zainteresowanie cenami nawozów, ale ich zakupem przynajmniej na razie, już nie. Od tej decyzji odstręcza ich stosunkowo niska cena pszenicy i rzepaku.

Ceny paliw: znacznie drożej za LPG

Wraz z powrotem do 23-procentowej stawki VAT oraz wyższej opłaty paliwowej i akcyzy w pierwszych dniach stycznia wzrosły również ceny na stacjach. Podwyżka była szczególnie dotkliwa w przypadku LPG.

W tygodniu do 15 stycznia, według epetrol.pl, Pb 95 będzie kosztowała w granicach 6,55–6,66 zł/l, olej napędowy – 7,65–7,77 zł/l a LPG – 3,07–3,18 zł/l.

Magdalena Szymańska

fot. Paweł Mikos

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy z Mazowsza: przez wysokie ceny nawozów ograniczyliśmy dawki nawet o 50%

Zapytaliśmy rolników z Mazowsza o to jaki był dla nich 2022 rok. Jak podkreślają, przez wysokie ceny nawozów musieli ograniczyć nawożenie. – Dawkę nawozów fosforowych ograniczyliśmy o 50% , a nawozów azotowych o 20–30% – mówi rolnik spod Ciechanowa. Jak to przełożyło się na plony? Jakie uprawy pozwoliły im zarobić?

czytaj więcej

Czy kupić nawozy teraz, czy jeszcze poczekać? Jakie będą ceny nawozów w 2023 roku?

Wielu rolników stoi obecnie przed dylematem, czy kupić nawozy już teraz, czy jeszcze poczekać na spadek ich cen. Zapytaliśmy więc eksperta rynku nawozów, jakie będą ceny nawozów w 2023 roku i kiedy można spodziewać się obniżek. 

czytaj więcej

Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?

Wszystko wskazuje na to, że najwyższe wzrosty cen bydła już za nami. Zdaniem analityków rynkowych kolejne kwartały przyniosą spory spadek cen. Po ile będzie skupowany żywiec wołowy w 2023 roku? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)