Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

12.04.2023autor: Kamila Szałaj

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

Z artykułu dowiesz się

  • Do kiedy będą rosnąć ceny skupu tuczników w Polsce? 
  • Czy spadek pogłowia może istotnie wpłynąć na dalszy wzrost cen?
  • Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

Ceny świń od kilku tygodni nieprzerwanie idą w górę. Nawet mimo krótszego tygodnia ubojowego, krajowy rynek nie zanotował spadku cen skupu. Obecnie producenci świń otrzymują ok. 11,00 zł/kg kl E, a stawki w wż dochodzą do 8,70 zł/kg. 

- Stabilizacja cen po świętach odzwierciedla niską podaż żywca, udany handel produktami wieprzowymi w okresie przedświątecznym oraz przygotowania do rozpoczęcia sezonu grillowego i nadchodzącego długiego weekendu majowego – ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

r e k l a m a

Do kiedy będą rosnąć ceny skupu tuczników w Polsce? 

Rolnicy zastanawiają się jednak, jak długa utrzyma się ten trend wzrostowy. Zdaniem Jakuba Olipry, starszego ekonomisty w banku Credit Agricole ceny tuczników będą rosły do III kw. br. 

- To co mogłoby odwrócić ten trend to szybka odbudowa pogłowia trzody chlewnej w UE (na co się nie zanosi uwzględniając napływające dane) lub wyraźne wyhamowanie popytu na wieprzowinę, czego również nie zakładamy w naszym scenariuszu – wyjaśnia nam Olipra.

Czy spadek pogłowia może istotnie wpłynąć na dalszy wzrost cen?

Zdaniem ekonomisty utrzymujący się spadek pogłowia w warunkach relatywnie silnego popytu jest źródłem obserwowanego obecnie wzrostu cen, ale jednocześnie poprawy opłacalności produkcji. 

- Wyższa opłacalność produkcji będzie sprzyjać w najbliższych kwartałach odbudowie pogłowia trzody chlewnej – ocenia Olipra.

Również Magdalena Kowalewska, starsza analityczka Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas zaznacza, że podaż żywca w UE jest ograniczona. 

- W 2022 roku łącznie uboje przemysłowe trzody chlewnej w UE zmniejszyły się o 5,1% r/r. Jednocześnie wyraźnie zmniejszył się również eksport produktów wieprzowych z UE. W 2022 roku łącznie wyeksportowano z UE 5,47 mln ton produktów wieprzowych, czyli o 15% mniej niż przed rokiem. Wynika to głównie ze spadku popytu ze strony Chin, które odbudowały własne pogłowie trzody chlewnej – wyjaśnia Kowalewska.

Jednak zaznacza, że z drugiej strony słabnie popyt wewnętrzny na rynku krajowym, bo konsumenci w warunkach inflacji poszukują oszczędności, również w ramach własnego koszyka zakupowego. 

- Mięso jest największą kategorią w strukturze wydatków gospodarstw domowych na żywność i napoje bezalkoholowe - stanowi około 24%. W związku z tym konsumenci w Polsce ograniczają spożycie mięsa. W szczególności dotyczy to mięsa wieprzowego, ponieważ jego udział w całkowitej konsumpcji mięsa jest największy i stanowi 54% w strukturze spożycia mięsa ogółem – wylicza analityczka.

Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

Biorąc pod uwagę ograniczoną podaż żywca w UE, można spodziewać się, że ceny skupu żywca w Polsce pozostaną na relatywnie wysokim poziomie, jednak ich wzrosty będą ograniczane przez słabnący popyt. 

Artur Waraksa, ekspert ekonomiczny z ING zaznacza jednak, że na razie dalsze umacnianie się cen trzody jest prawdopodobne nie tylko ze względu na sezon grillowy. Jak wyjaśnia, pojawią się także sygnały o ożywiającym się od marca eksporcie mięsa w kierunku azjatyckim.

Credit Agricole prognozuje natomiast, że na koniec roku cena skupu trzody chlewnej  w Polsce wyniesie ok. 8,00 zł za kg żywca (jest to prognoza ceny raportowanej przez GUS).

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

30% rolników hodujących świnie wybiera system tucz nakładczy. Ale czy to się opłaca?

1/3 gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej robi to w modelu tuczu nakładczego informuje ministerstwo rolnictwa. Z analiz ekonomicznych wynika, że popularność tuczu kontraktowego będzie rosnąć.

czytaj więcej

Jak czystość w chlewni przekłada się na wyniki tuczu trzody chlewnej?

Dbanie o czystość i higienę pomieszczeń, paszy oraz wody znacznie redukuje liczbę patogenów w środowisku, co oczywiście przekłada się na mniejszą zachorowalność. Zwierzęta przebywające w złych warunkach higienicznych mogą mieć obniżone parametry produkcyjne, a stały kontakt z patogenami wyczerpuje ich organizm i zmniejsza wydajność. W chlewniach, w których występuje nadmierne stężenie szkodliwych gazów w powietrzu i zła higiena kojców, świnie częściej zapadają na choroby, zwłaszcza układu oddechowego.

czytaj więcej

Rusza rządowy skup zboża. Kto i jakie zboże może sprzedać?

Rusza rządowy skup zboża. Na ten cel przeznaczono 600 mln zł. Kto i jakie zboże może sprzedać Agencji Rezerw Strategicznych? Jakie są warunki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)