Ceny tuczników wzrosły nawet o 80 gr. Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za świnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników wzrosły nawet o 80 gr. Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za świnie?

16.02.2023autor: Kamila Szałaj

Ceny świń rosną i biją rekordy. Stawki w wadze żywej sięgają 8 zł/kg. Niewykluczone, że jeszcze wzrosną, bo z Niemiec płynie impuls do dalszych podwyżek. Tam znów mocno zdrożały tuczniki, a konkurencja o żywiec rośnie w całej Europie. Ale w drugiej połowie roku niższy popyt i wysoka produkcja w Chinach mogą odwrócić ten trend. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

Ceny świń rosną. Nawet 8 zł/kg wż

Na rynku krajowym po spadkowej tendencji cen skupu żywca wieprzowego, utrzymującej się od połowy grudnia 2022 r., ceny tuczników rosną, i to dość mocno. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne podniosły swoje cenniki. Podwyżki wynoszą nawet 80 gr/kg.

- Skupujący wręcz biją się o towar, dzwoniąc często do rolników, nawet jeżeli nie brali od nich towaru od dłuższego czasu. Doszliśmy do momentu, w którym brak opłacalności hodowców zemścił się na zakładach mięsnych i są one zmuszone do płacenia coraz wyższych stawek za jakiekolwiek tuczniki - wyjaśnia Bartosz Czarniak z Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,95 zł/kg do 8 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10,30 zł/kg, ale zdarzają się oferty nawet za 11,

Z kolei z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 30.01 – 5.02.2023 r. zakłady mięsne za trzodę chlewną płaciły dostawcom przeciętnie 7,40 zł/kg, o 3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego żywca była o 74 proc. wyższa niż przed rokiem.

- Na rynku krajowym również ceny skupu świń pną się do góry. Zakłady przetwórcze w ubiegłym tygodniu płaciły nawet 10,50 zł/kg kl. E. W stosunku do tygodnia poprzedniego wzrosty sięgały 70-80 groszy za kg wagi bitej ciepłej. Coraz więcej tuczarni szuka prosiąt do wstawienia, co sprzyja dynamicznemu wzrostowi ich cen- informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

r e k l a m a

W Niemczech ceny tuczników biją kolejne rekordy

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG kolejny raz z rzędu notowania poszły w górę, i to o 8 centów. Cena za tuczniki została ustalona na rekordowym poziomie 2,28 euro/kg. Będzie obowiązywała do 22 lutego. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,86 zł/kg.

- Podaż trzody rzeźnej jest niewielka i nie wystarcza na zaspokojenie popytu ze strony rzeźni. Ceny nadal rosną - informuje Stowarzyszenie VEZG.

 Konkurencja o tuczniki do uboju rośnie w całej Europie. Polpig wyjaśnia, że wzrost cen również widoczny jest w innych krajach unijnych. Według informacji ISN cena skupu tuczników w wadze poubojowej wzrosła w Holandii (+12 centów), Belgii (+9 centów), Francji (+5 centów), Austrii (+5 centów), a w Hiszpanii (+4 centów).

- Szybko rosnące trendy cen skupu trzody chlewnej dominują na unijnym rynku. Powodem jest mała podaż żywca rzeźnego, która jest następstwem ograniczenia pogłowia trzody chlewnej w krajach unijnych. Linie ubojowe pracują znacznie poniżej swoich możliwości produkcyjnych. Personel skupujący musi dokonać wielu starań, aby pozyskać niezbędną ilość surowca - wyjaśnia Polpig.

Eksperci: ceny tuczników będą spadać

Niższe pogłowie trzody chlewnej w Polsce i innych krajach UE, np. w Niemczech, mniejsza podaż prosiąt i oczekiwany wyższy popyt z uwagi na zbliżającą się Wielkanoc są istotnym impulsem do wzrostu cen. Jednak zdaniem analityków PKO BP, o ile pierwsza połowa roku powinna przynieść wzrost cen żywca o 2–11 proc. w stosunku do 2022 roku, to już w drugiej połowie prawdopodobne są raczej obniżki cen o 4–15 proc. w relacji rocznej. Podobne prognozy ma BNP Paribas.

– Oczekujemy, że w pierwszej połowie 2023 roku ceny skupu żywca utrzymają się na relatywnie wysokim poziomie, jednak druga połowa roku może przynieść korekty. Wzrosty cen detalicznych mięsa i produktów wieprzowych będą ograniczane przez ograniczony popyt ze względu na presję inflacyjną – uważa dr Magdalena Kowalewska, starszy analityk w Banku BNP Paribas. A do tego może dojść jeszcze niższy popyt na rynkach trzecich, głównie w Chinach, które notują spory wzrost produkcji.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 lutego 2023 roku (w porównaniu do cen z 3 lutego 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,00-7,70 zł/kg (wzrost o 30-50 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,40 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 7,20 zł/kg (wzrost o 40 gr);
  • Kawiks Patoki - 7,20-7,70 zł/kg (wzrost o 30 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,50 zł/kg(wzrost o 50 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 10,30 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 80 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,00-7,50 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,60-8,00 zł/kg (wzrost o 50-60 gr);
  • Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E)  (bez zmian).

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Elewarr obniża ceny zbóż. Ale ceny świń w górę nawet o 60 gr. Raport rynkowy z 10.02

Punkty skupu prowadzone przez Elewarr znacznie obniżyły ceny zbóż. Czy zapowiedź dopłat do pszenicy i kukurydzy zmieni sytuację na rynku? Pozytywne sygnały płyną za to do hodowców trzody chlewnej. Ceny tuczników znacznie wzrosły, nawet o 50-60 groszy. Niestety, drożeją także prosięta. A jak wygląda sytuacja z cenami nawozów? Przeczytaj raport z rynków rolnych z 10 lutego.

czytaj więcej

Jak czystość w chlewni przekłada się na wyniki tuczu trzody chlewnej?

Dbanie o czystość i higienę pomieszczeń, paszy oraz wody znacznie redukuje liczbę patogenów w środowisku, co oczywiście przekłada się na mniejszą zachorowalność. Zwierzęta przebywające w złych warunkach higienicznych mogą mieć obniżone parametry produkcyjne, a stały kontakt z patogenami wyczerpuje ich organizm i zmniejsza wydajność. W chlewniach, w których występuje nadmierne stężenie szkodliwych gazów w powietrzu i zła higiena kojców, świnie częściej zapadają na choroby, zwłaszcza układu oddechowego.

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)