Ceny tuczników gwałtownie rosną w UE. A jakie są ceny świń w Polsce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników gwałtownie rosną w UE. A jakie są ceny świń w Polsce?

02.03.2022autor: Michał Czubak Kamila Szałaj

W Niemczech ceny świń zanotowały rekordowy wzrost! A jak wygląda sytuacja w Polsce? Ile obecnie za świnie płacą zakłady mięsne? Czy podwyżki zwiastują dalszy wzrost cen skupu tuczników? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

Nawet 1,40 zł/kg więcej za tucznika

Wreszcie po wielu miesiącach spadków cen, producenci trzody chlewnej widzą światełko w tunelu. Od ubiegłego tygodnia stawki idą w górę.

Na krajowym rynku niektóre zakłady podniosły cenniki za żywiec nawet o 1,40 gr/kg. Taką podwyżkę dał zakład Kawiks Patoki w woj. łódzkim. 

W naszej cotygodniowej sondzie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 3 zł/kg do 4,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 5,80 zł/kg. Natomiast z wyliczeń Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig wynika, że średnia cena skupu tuczników w przeliczeniu na wagę poubojową wynosi 5,70 zł/kg kl. E i jest wyższa o 45 gr w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Olbrzymi wzrost cen świń w Niemczech

Bardzo pozytywne sygnały płyną też z Niemiec. Dziś 2 marca, sesja niemieckiej "dużej giełdy" organizowana przez Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG) zakończyła się rekordowym wzrostem cen. W ciągu tygodnia tuczniki podrożały o 18 centów do poziomu 1,50 euro/kg. Analitycy rynkowi przewidują dalszy wzrost cen.

VEZG ocenia, że coraz niższa podaż świń gotowych do uboju i jednoczesny wzrost popytu ze strony rzeźni oznaczają, że ceny trzody chlewnej będą nadal rosły. 

To oczywiście pozytywny impuls z rynku, ale średnia cena za żywiec nadal nie zapewnia pokrycia kosztów produkcji. Rolnicy dokładają 200-300 zł do każdego tucznika. A ceny pasz, nawozów czy prądu są dużo wyższe niż jeszcze rok temu. Notowania soi na światowych giełdach cały czas idą w górę, więc lada dzień po raz kolejny zdrożeją pasze.

Ceny świń: kiedy można spodziewać się trwałych podwyżek?

Czy jest szansa, że sytuacja na rynku trzody chlewnej poprawi się w tym roku? Taką nadzieję producentom świń dają analitycy rynkowi.

Bartosz Czarniak z POLSUS podkreśla, że w Niemczech podaż świń spada, przez co zakłady biją je na bieżąco.

- Jeżeli podaż na Zachodzie jest mniejsza, to można spodziewać się ograniczenia importu mięsa do Nas, a co za tym idzie zakłady będą bardziej skore do indywidualnych negocjacji ze sprzedającymi– zaznaczył Bartosz Czarniak z POLSUS.

Również Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig upatruje wzrostu cen w spadku pogłowia.

r e k l a m a
- Luzowanie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 oraz mniejsza liczba pracowników zakładów mięsnych w kwarantannach sprzyja poprawie popytu na żywiec. Statystyki Eurostat wskazują na wyraźnie mniejszą liczbę pogłowia świń w UE, co wkrótce może przełożyć się na spadek podaży żywca - ocenia Polpig.

I te przewidywania już się potwierdzają.

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 4,40 zł/kg (wzrost o 50 gr);
  • PPHU Kawiks Patoki - 4,40 - 4,80 zł/kg zł/kg (wzrost o 1,00 - 1,40 zł)
  • Złoczex, Złoczew - 3,00 zł/kg (wzrost o 20 gr)

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,70-4,20 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 3,65 zł/kg (wzrost o 10 gr)

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 4,20 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,70 - 4,20 zł/kg (wzrost o 20 gr); 5,80 zł/kg wbc kl.E (wzrost o 60 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 3,80-4,20 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 4,20 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,70 - 4,10 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 5,50 zł/kg (wzrost o 30 gr).


Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

617 mln zł na odbudowę polskiego pogłowia świń. Czy to wystarczy?

Od dwóch tygodni ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty do loch. Ilu rolników już złożyło dokumenty? W których regionach Polski najwięcej hodowców wystąpiło o pomoc? O jakie inne dotacje mogą się ubiegać producenci świń i ile ARiMR ma na to pieniędzy?

czytaj więcej

Producenci świń zmuszeni do likwidacji chlewni. „Oby tylko starczyło na spłatę kredytu”

Pogłębia się kryzys na rynku trzody chlewnej. Hodowcy, postawieni po ścianą, masowo rezygnują z tej produkcji. O podjęciu takiej decyzji myśli też Piotr Mazalon, rolnik z powiatu żnińskiego. Martwi się tylko, czy po sprzedaży świń i wyposażenia chlewni starczy mu pieniędzy na spłatę kredytu. 

czytaj więcej

Drgnęło na rynku wieprzowiny. Ubojnie podniosły ceny nawet o 40 gr/kg. Ile płacą za świnie?

W ostatnich dniach drgnęły ceny trzody chlewnej. Ale oczywiście do opłacalności produkcji jeszcze droga daleka. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Czy podwyżki zwiastują dalszy wzrost cen skupu świń? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)