Żniwne pogotowie cenowe: południe finiszuje, a północ startuje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwne pogotowie cenowe: południe finiszuje, a północ startuje

26.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Żniwa postępują, w województwach zachodnich i południowych zbiory są już dobrze za połową. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to następny tydzień przyniesie zakończenie koszenia. Natomiast na północy kraju są dopiero pierwsze wjazdy w pole. 

Zróżnicowana jest także jakość i plony. Z południa kraju dochodzą nas głosy o niższych plonach, drobnym ziarnie i wysokim białku, ze wschodu i centrum kraju – o nie do końca wypełnionych kłosach. Natomiast na północy Polski już mówi się o dobrych plonach ziarna, ale niższym białku i zaczynających się problemach z liczbą opadania. Polska jest rozległym krajem i zapewne będzie różnie, jak to i na polach różnie łany wyglądały.

    Magazyny skupowe na południu kraju zaczynają się wypełniać, niektórzy kupujący mają już problemy z miejscem na zboże, bowiem firmy przetwórcze kupują mniej na bieżące dostawy, a jedynie podpisują kontrakty do przodu, na bazie niskich cen żniwnych. Gospodarstwa, które mają możliwości składowania w większości składają pszenicę do magazynów, ale nam się wydaje, że na wzrosty cenowe trzeba będzie dłużej zaczekać. Żniwa w całym kraju jeszcze potrwają co najmniej dwa-trzy tygodnie, a potem pozostanie tzw. cień ceny pożniwnej i zmniejszony brak popytu, ze strony dobrze zaopatrzonych w surowiec firm przetwórczych. Jeszcze dziś są bowiem firmy paszowe, które nie otworzyły skupu, bo przetwarzają jeszcze stare zboża.

    Ceny na punktach skupu bardzo się wyrównują, ci którzy starali się kupować bardzo tanio już widzą, że rynek jest nieco wyżej i też dostosowują swoje cenniki do konkurencji. Najczęstsze poziomy cenowe skupu pszenicy:

  • Pszenica konsumpcyjna 650-680 zł/t netto.
  • Pszenica paszowa 620-640 zł/t netto.

Praktycznie nie funkcjonuje rynek portowy, aktualne oferty nie znajdują zainteresowanych, natomiast odbywa się realizacja wcześniej zawartych kontraktów. Proponowane aktualnie poziomy cen z dostawą nad Bałtyk to:

  • Pszenica konsumpcyjna 14% białka 705–715 zł/t netto, 
  • Pszenica konsumpcyjna 12% białka 700–705 zł/t netto.

    Jęczmień ozimy, już praktycznie został zebrany. Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy są zadowoleni z plonowania i parametrów tego ziarna. Oczywiście ceny mogłyby być wyższe, stąd część odkłada decyzję o sprzedaży na późniejsze miesiące. Najczęstsze poziomy cen kształtują się w zakresie 560-580 zł/t. Wyższe ceny, powyżej 700 zł/t czekają na skoszony jęczmień jary do celów browarnych.

r e k l a m a
    Już uwidaczniają się problemy z owsem. Ziarno jest bardzo drobne i lekkie, dobrego owsa będzie brakować i choć są tacy, którzy w swych cennikach wystawiają ceny poniżej 500 zł, to jednak coraz częściej widzimy ceny bliższe poziomu 550 zł/t i wyżej.

    Ceny oferowane przez przetwórców są praktycznie na niezmiennych poziomach: 
    •    Pszenica konsumpcyjna 660–690 zł/t
    •    Pszenica paszowa 640-670 zł/t
    •    Żyto konsumpcyjne 550-570 zł/t
    •    Żyto paszowe 530-570 zł/t
    •    Pszenżyto 560-610 zł/t
    •    Jęczmień paszowy 570-620 zł/t
    •    Kukurydza 630-700 zł/t
    •    Owies paszowy 530-600 zł/t
Ceny na punktach skupu zobaczysz tutaj!

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban  Fot. Konieczka

 
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Żniwa w pełni, a eksport stoi

W pierwszym miesiącu nowego sezonu 2019/20 eksport pszenicy z Unii Europejskiej wyniósł jedynie 0,8 mln ton. Jest to ponad 20% mniej niż w ubiegłym roku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa 2019: Puste kłosy w pszenżycie

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda sprawiła, że na polach zaroiło się od kombajnów. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

Żniwa 2019: sytuacja w Polsce i na świecie

W USA pszenicę ozimą zebrano z 70 % areału, tj. o 10 % mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Należy dodać, że 76 % pól obsianych z kolei pszenicą jarą jest w dobrej i bardzo dobrej kondycji. W Rosji, agencja IKAR prognozuje zmniejszenie plonów o 1,3 mln ton, do poziomu 77,4 mln ton. Zwracamy jednak uwagę, że różne źródła szacują plony w Rosji na rozbieżnych poziomach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)