Żniwa w pełni, a eksport stoi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa w pełni, a eksport stoi

30.07.2019autor: dr Juliusz Urban

W pierwszym miesiącu nowego sezonu 2019/20 eksport pszenicy z Unii Europejskiej wyniósł jedynie 0,8 mln ton. Jest to ponad 20% mniej niż w ubiegłym roku.

W lipcu 2019 r. z Polski wyjechało nieco ponad 60 tys. ton. Podobne ilości wyeksportowały Francja i Litwa. Prawie 43% całego unijnego eksportu pochodziło z wcześniej zaczynającej żniwa Rumunii (329 tys. ton).  U lidera eksportu światowego zbóż Rosji, zbiory przekroczyły już 50 mln ton. Zbiera się tam pszenicę przy tylko nieznacznie niższej wydajności z hektara niż przed rokiem. Podobnie jednak jak z krajów unijnych, Rosja wyeksportowała 20% mniej pszenicy, niż o tym samym czasie w roku ubiegłym. Choć ceny na fobie w portach Morza Czarnego pozostają na niezmiennym poziomie ok. 193 USD/t to z Rosji wyjechało 1,8 mln ton pszenicy.

W Polsce żniwa na południu są na ukończeniu, ale północ dopiero zaczyna. Tam, jak mówią handlowcy pszenica jest normalna, czasem ma nieco niższą gęstość i nie jest powszechny – jak na południu – nadmiar białka w ziarniakach.  Podaż do skupu jest także równomierna i wszystko odbywa się bez zakłóceń. Są obawy czy przemysł paszowy i młynarski zacznie na bieżąco odbierać z rynku wystarczającą ilość surowca. Inaczej firmy skupowe dość szybko zapchają swoje magazyny. Problemy mają ci, którzy nie pootwierali sobie wcześniej kontraktów.

Ważne informacje dochodzą do nas od młynarzy z południa i centrum kraju. Narzekają oni na bardzo słabe wyrównanie w ziarnach żyta. Poszukują oni dobrego surowca. Zatroskani mówią, że takiego żyta, o wyrównaniu 20-30 % jak żyją nie widzieli. A takie dziś zaczyna się pojawiać. Z żyta o słabym wyrównaniu nie zrobią mąki 580 czy 720, razówkę tak, ale czystej mąki nie. Problemy mogą mieć firmy skupowe, które kupowały zboże tylko na gęstość i teraz trudno im będzie sprzedać to żyto jako konsumpcyjne. Na północy kraju te problemy na razie nie występują.

    Ceny za zboża oferowane przez przetwórców: 
    •    Pszenica konsumpcyjna 660–700 zł/t
    •    Pszenica paszowa 640-660 zł/t
    •    Żyto konsumpcyjne 550-620 zł/t
    •    Żyto paszowe 530-560 zł/t
    •    Pszenżyto 560-610 zł/t
    •    Jęczmień paszowy 570-620 zł/t
    •    Kukurydza 630-700 zł/t
    •    Owies paszowy 530-600 zł/t
Wszystkie ceny skupu zbóż zobaczysz tutaj


r e k l a m a
Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban   Fot. Konieczka

 
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Kombinat Rolny Kietrz kończy żniwa. Jakie zbiory i parametry?

Kończą się żniwa. Padające deszcze w pasie przygranicznym z Czechami spowodowały, że rolnicy z Kietrza i okolic później niż inni kończą zbiory. Najwięcej pszenicy do zebrania miał Kombinat Rolny Kietrz, bo około czterech tysięcy hektarów.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Żniwne pogotowie cenowe: żniwa w Polsce już za połową

Podczas, gdy żniwa zbożowe w naszym kraju są już za połową, to GUS właśnie ogłosił szacunki zbiorów na rok bieżący.  

czytaj więcej
Zboża

Żniwa 2019: Południowa Polska kończy prace polowe. Plony poniżej oczekiwań

Lipiec jeszcze się nie skończył, a wiele gospodarstw na północy Opolszczyzny już skończyła żniwa. Pomimo niższych niż zwykle plonów, ceny są niskie. Jakość ziarna jest słaba. W pasie przygranicznym natomiast deszcze przerwały zbiory. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)