Żniwa 2019: sytuacja w Polsce i na świecie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa 2019: sytuacja w Polsce i na świecie

24.07.2019autor: dr Juliusz Urban

W USA pszenicę ozimą zebrano z 70 % areału, tj. o 10 % mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Należy dodać, że 76 % pól obsianych z kolei pszenicą jarą jest w dobrej i bardzo dobrej kondycji. W Rosji, agencja IKAR prognozuje zmniejszenie plonów o 1,3 mln ton, do poziomu 77,4 mln ton. Zwracamy jednak uwagę, że różne źródła szacują plony w Rosji na rozbieżnych poziomach. 

Najsurowiej perspektywy zbioru pszenicy w Rosji traktują eksperci z USDA, projektując żniwa na poziomie 74,2 mln ton, co stanowi i tak znacznie więcej niż zeszłoroczne 71,7 mln (piszemy o tym w sierpniowym wydaniu top agrar Polska). Aktualnie pszenicę w Rosji zebrano z powierzchni ponad 8 mln ha, a średnie plony były nieznacznie niższe niż przed rokiem i wynosiły 3,75 t/ha.

      Znacznie szybciej przebiegają zbiory na Ukrainie, gdzie skoszono już prawie 60% pszenicy, przy plonach wyższych o 0,4 t/ha niż przed rokiem i wynoszących 3,68 t/ha. W tym kraju USDA planuje rekord zbiorów, na poziomie 29 mln ton tj. aż o 4 mln ton więcej niż przed rokiem.

      Od pierwszych dni nowego sezonu trwa duża akcja importowa Egiptu, który zakupił już prawie 1,1 mln ton pszenicy. Ceny z przetargów kształtują się na poziomach 217-220 dolarów za tonę pszenicy dostarczonej do portu przeznaczenia, tj. 825-838 zł/t. Fobing (załadunek) i fracht morski, z portów Morza Czarnego do Egiptu pochłaniają łącznie 150 zł/t. W ciągu ostatnich miesięcy koszty te wciąż rosną. Największe partie towaru kupowane są przez Egipt aktualnie z Rumunii (40%), Ukrainy (40%) i Rosji (20%).

      W naszym kraju zbiory zbóż szacuje się obecnie na 10–15%, stąd jeszcze trudno mówić o prognozach plonów. Przelotne deszcze trochę hamują prace w polach, ale na drugą połowę tygodnia zapowiadana jest fala wysokich temperatur. Stąd sądzimy, że żniwa przyspieszą. Na Opolszczyźnie akcja skupowa w pełni, wypełniają się magazyny firm skupowych, a kolejek nie widać, gdyż coraz lepiej dostosowany jest łańcuch transportowy od pola do elewatora.

     Małych transportów już coraz mniej, a duże zestawy, bez nadmiaru pracy, w mig dostarczają widoczny efekt w silosach. Miejmy nadzieję, że zapowiadane na weekend gwałtowne burze oszczędzą plantacje. Punkty skupowe podają bardzo różne informacje choć większość twierdzi, że jakość pszenicy z pierwszych dostaw była dobra i mieściła się w normie skupowej. Z wcześniej zbieranych pól na południu i w centrum Polski na lepszych gruntach, plony kształtują się w granicach 6–7 t/ha, natomiast ze słabszych stanowisk rolnicy zbierają o tonę mniej.

      Dużo jest drobnego zboża. Problemem, na co zwracają uwagę młynarze może być gęstość i tak istotne dla nich wyrównanie ziarna. Co o jakości tegorocznej pszenicy mówią młynarze zobacz tutaj Niska gęstość powoduje, że pełne przyczepy są lekkie i ten, kto nie waży swojego ziarna, tylko kieruje się doświadczeniem z ubiegłych lat, w tym roku może się nieco zdziwić przy sprzedaży. Spore jest zainteresowanie rolników złożeniem zboża na przechowywanie u dużych podmiotów skupowych i oczekiwanie na późniejszą sprzedaż. Przy niskich poziomach cen, ta gra może się w tym roku opłacić.  Jak informują nas przetwórcy, na południu Europy zaczęły się pojawiać przypadki mykotoksyn i podwyższonych DON-ów. W Polsce ten problem, na szczęście na razie nie istnieje.

      Jęczmień ozimy, który w tym roku wybronił się tak dobrze przed suszą może być także, jak twierdzą nasienne firmy dystrybucyjne, hitem zasiewów na rok kolejny. Ta uprawa może się znacznie powiększyć i stać się to może kosztem rzepaku, na którego siewy jest za sucho. Rolnicy już dziś zastanawiają się co zrobią i jak uprawić pole pod rzepak, gdy jest prawie metrowy pas suchej gleby. Rozwój uprawy jęczmienia wspiera także wzrost cen na rynku trzody chlewnej, bo to daje perspektywy zbytu ziarna w dobrych cenach przy stabilnych plonach. Aktualne ceny skupu zbóż zobaczysz tutaj
Juliusz Urban, Foto. Konieczka

      

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Żniwa 2019: Południowa Polska kończy prace polowe. Plony poniżej oczekiwań

Lipiec jeszcze się nie skończył, a wiele gospodarstw na północy Opolszczyzny już skończyła żniwa. Pomimo niższych niż zwykle plonów, ceny są niskie. Jakość ziarna jest słaba. W pasie przygranicznym natomiast deszcze przerwały zbiory. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

Żniwne pogotowie cenowe: południe finiszuje, a północ startuje

Żniwa postępują, w województwach zachodnich i południowych zbiory są już dobrze za połową. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to następny tydzień przyniesie zakończenie koszenia. Natomiast na północy kraju są dopiero pierwsze wjazdy w pole. 

czytaj więcej
Kombajny

Trzy miesiące 
na kombajnie. Jak wygląda życie kombajnisty?

I to non stop, dzień w dzień, dla wielu jest to trudne do wyobrażenia. Ale nie dla kombajnistów w firmach usługowych, którzy bite trzy miesiące spędzają w kabinie i biją rekordy wydajności – bo to lubią.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)