Żniwne pogotowie cenowe: żniwa w Polsce już za połową
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwne pogotowie cenowe: żniwa w Polsce już za połową

01.08.2019autor: dr Juliusz Urban

Podczas, gdy żniwa zbożowe w naszym kraju są już za połową, to GUS właśnie ogłosił szacunki zbiorów na rok bieżący.  

Wczoraj GUS ogłosił szacunki zbiorów zbóż na rok bieżący, na poziomie 24,6 mln ton tj. o 8% wyższym niż rok temu. Wydaje się, że ziarna nie będzie brakowało.  Na południu kraju i Wielkopolsce zboża skoszone są w 75-80%, na wschodzie 55-60%, natomiast na północy zaawansowanie żniw ocenia się na 40-45%. Pogoda co prawda przerywa zbiory i niektóre zwłaszcza zwałowane przez ulewy i wichury pola zaczynają porastać, to jednak są to przypadki na razie incydentalne.

Ogólnie z jakością pszenicy jest w tym roku nieźle, jedynym zgłaszanym problemem jest gęstość ziarna. Największe kolejki do skupów są na ścianie wschodniej kraju, ale jak informują podmioty skupowe i przetwórcy wszystko odbywa się wyjątkowo spokojnie, co jest spowodowane stabilnością cen. Ceny, choć dość niskie pozostają praktycznie niezmienne od dwóch tygodni, a jeśli następują korekty w cennikach to jedynie o 5 zł/t.

Pszenicę konsumpcyjną skupuje się najczęściej w cenach 650-660 zł/t, ale niektórzy młynarze płacą 680-700 zł/t

Pszenica paszowa wyceniana jest najpowszechniej 630-650 zł/t

Koszony jest już jęczmień jary i słodownie niepokoją się coraz bardziej. Jęczmień browarny ma bardzo słabe wyrównanie i ziarno ma wysoki poziom białka. Dużo partii musi być dyskwalifikowanych ze względu na parametry, trudno będzie w tym roku utrzymać klarowność piwa. Wydaje się, że w tym przypadku niezbędny będzie import co zresztą dzieje się w zasadzie co roku, tylko na różną skalę.

Jęczmień na paszę ma bardzo dużą rozpiętość cenową, ale najczęściej funkcjonujące ceny na rynku zawierają się w zakresie 560-600 zł/t.

Pszenżyto kupowane jest średnio po 580 zł/t.

Zaczynają się znów poszukiwania kukurydzy ze starych zbiorów, której poziomy cen u zainteresowanych po woli przekraczają 700 zł/t. A więc wszystko wraca do normy i kukurydza zaczyna być droższa od pszenicy.
Wszystkie ceny na punktach skupu zobaczysz tutaj

r e k l a m a

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban    Fot. Konieczka

 
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Żniwa 2019: Czy podaż pożniwna spowoduje obniżkę cen pszenicy?

Zajęta dotychczas zbiorami Europa wróciła wreszcie na rynek eksportowy.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Żniwa 2019: Europa liczy i szacuje, Ukraina eksportuje

Żniwa w Europie zmierzają do końca. To dobry czas na analizy, ale jeszcze lepszy na działania na rynku.

czytaj więcej

Plony zbóż i rzepaku na plusie, warzyw i owoców – na minusie

Wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych GUS w 2019 r. wskazują, że zbiory zbóż i rzepaku będą wyższe niż ubiegłoroczne, a warzyw gruntowych i owoców, zwłaszcza z drzew, będą niższe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)