USDA: miesięczny raport podażowo–popytowy zbóż i oleistych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: miesięczny raport podażowo–popytowy zbóż i oleistych

12.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Pomimo, iż szacunki zbiorów pszenicy na Świecie przewidywane przez USDA są rekordowo wysokie to jednak rośnie jej zużycie.

Światowy poziom zapasów pszenicy jest w tym sezonie wyższy niż w roku ubiegłym. Amerykańscy eksperci obniżają swoje szacunki, w stosunku do danych podawanych w poprzednim miesiącu. Sezon 2018/19 zakończył się bardzo wysokimi zbiorami, na poziomie 731 mln ton, jest to jednak o 31 mln ton mniej od roku gospodarczego 2017/18. Zapasy końcowe, po poprzednim sezonie szacowane na 275 mln ton, są także niższe niż w roku poprzedzającym, o prawie 6 mln ton. 

Na nowy sezon (2019/20) analitycy USDA przewidują światowe zbiory na rekordowym poziomie 771,5 mln ton. Z jednej strony jest to o 40,6 mln ton więcej niż w roku ubiegłym, z drugiej o 9,3 mln ton mniej od szacunków amerykańskiego ministerstwa opublikowanych w czerwcu.

Najwyższy wzrost zbiorów oczekiwany jest w Unii Europejskiej do 151,3 mln ton (o 14,1 mln ton więcej niż w roku ubiegłym), Rosja zbierze 74,2 mln ton (3,8 mln ton więcej), a Ukraina 29 mln ton (4 mln ton więcej). Duże zbiory prognozowane są w Australii 21 mln ton (o 3,7 mln ton więcej).

r e k l a m a
Przy tak rekordowych szacunkach tylko 1 mln ton wzrostu do poziomu 52,2 mln ton pszenicy, do zbioru w USA wygląda mizernie. Rekordowe ilości pojawiają się także w szacunkach światowego zużycia pszenicy. USDA przewiduje tu 760 mln ton, co powoduje bardzo wysoki poziom zapasów końcowych 286,5 mln ton. Jest to jednak prawie o 8 mln ton mniej niż prognozy z poprzedniego miesiąca. Pomimo, że raport wydaje się neutralny dla rynków, to kolejne obniżenia szacunków zbiorów i zapasów spowodowały natychmiastową reakcję giełd. Pszenica na Matifie podrożała, pod koniec notowań w kontraktach na sierpień o 3,25 euro, do poziomu 176,75 euro/t, a w kontraktach na grudzień o 3 euro do poziomu 181,25 euro/t.

Kukurydza

Przyczyniły się do tego zapewne kolejne obniżenia zapasów kukurydzy. Światowy poziom zapasu tego ziarna na koniec sezonu 2019/20 USDA prognozuje na 298,9 mln ton. Jest to aż o 30 mln ton mniej niż w sezonie właśnie zakończonym.

Oleiste

W oleistych także mamy do czynienia z obniżkami szacunków zbiorów soi. Na Świecie w sezonie 2019/20 wg USDA zbierze się 347 mln ton, prawie 16 mln ton mniej niż w sezonie poprzednim. Zużycie wzrasta, stąd zapasy będą się kurczyć. Przewiduje się poziom 104,5 mln ton. Jest to ilość o 8,5 mln ton mniejsza niż zapas końcowy z sezonu 2018/19.

Możemy mieć wrażenie, że rynki giełdowe oczekiwały takich informacji w oleistych i już wcześniej „skonsumowały” kilkudniowymi wzrostami cen na Matifie obniżenia prognoz. Jednakże obserwując informacje o drobnych nasionach pierwszego zbieranego w krajach unii rzepaku i  drożejącej na giełdach ropie naftowej, to możemy mieć do czynienia z rosnącym trendem cenowym.
Juliusz Urban
Foto. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Wyjątkowy rok dla soi

Soja jest  uprawą decydującą  dla rynku wszystkich roślin oleistych. Stąd w naszym kraju, choć soi jak na lekarstwo, przyglądamy się bacznie doniesieniom zza oceanu. Ten rok jest wyjątkowy dla szacowania stanu upraw i cen soi. Bardzo trudno jest prognozować ceny soi na świecie.   

czytaj więcej
Rynek zbóż

Handlowcy z całej Polski spotykają się na giełdzie

Na dorocznej Gdańskiej Giełdzie Zboża spotkali się przedstawiciele firm handlowych i przetwórców  z całego kraju

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Na giełdach światowych rzepak ostro w górę

W ślad za podwyżkami cen ropy i pesymistycznymi prognozami plonów we Francji, rzepak znacznie podrożał na giełdach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)