Wyjątkowy rok dla soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wyjątkowy rok dla soi

23.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Soja jest  uprawą decydującą  dla rynku wszystkich roślin oleistych. Stąd w naszym kraju, choć soi jak na lekarstwo, przyglądamy się bacznie doniesieniom zza oceanu. Ten rok jest wyjątkowy dla szacowania stanu upraw i cen soi. Bardzo trudno jest prognozować ceny soi na świecie.   

Ulewne deszcze w USA spowodowały znaczne późnienia zasiewów, a zasiane plantacje są w dużo gorszej kondycji niż przed rokiem. Należy się spodziewać, że tegoroczne plony w Stanach Zjednoczonych będą niższe. USDA obniżył szacunki zbiorów, co skutkuje także spadkami zapasów soi w USA z 28,56 mln ton na koniec sezonu 2018/19 do 21,63 mln ton, na zakończenie aktualnego roku gospodarczego.

    Z drugiej strony, USA są tylko jednym z trzech największych eksporterów soi. Ponad połowa wolumenu soi, na światowych rynkach pochodzić będzie z Brazylii, która wyeksportuje 76 mln ton. Bardzo dużym eksporterem soi jest także Argentyna. Ten kraj zwiększy swój udział w handlu międzynarodowym, z 7 mln poprzednio do 8 mln ton w sezonie bieżącym.

    Na obraz międzynarodowego rynku soi ma jednak wpływ wojna handlowa USA – Chiny, a przede wszystkim zmniejszający się popyt w Chinach. Spowodowane jest to redukcją stada trzody chlewnej i rozwojem ASF. Chiny zmniejszyły produkcję trzody chlewnej prawie o 30%, to miejsce zapełniać zaczyna wzrastająca konsumpcja drobiu i drobiu wodnego.

    Stabilizacji cen nie sprzyjają także rosnące koszty frachtu morskiego, stąd niezmiernie jest trudno o jakiekolwiek prognozy zachowań rynkowych.  

– Trzeba się bacznie przyglądać kolejnym informacjom i nie podejmować nadmiernego ryzyka – podsumowuje Michał Jaskowski Dyrektor Generalny Louis Dreyfus Company Polska Sp. z  o. o. w swoim wywiadzie dla top agrar Polska, którego pełną treść zobaczysz TUTAJ.
Juliusz Urban

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Żniwa rzepakowe za półmetkiem, a rzepak na rynkach drożeje

W skali kraju zebrano około połowę zasiewów rzepaku. Na południu i wschodzie polski zebrano ok. 80 % powierzchni upraw. 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Żniwa 2019: Ceny rzepaku się stabilizują – jest lepsze zaolejenie

Notowania rzepaku na giełdzie Matiff wzrosły do poziomów ponad 373 euro za tonę. Co ciekawe, praktycznie na wszystkie okresy nowego sezonu ceny są bardzo podobne, czy to na sierpień, listopad, luty czy maj 2020 r.

czytaj więcej
Rzepak

Żniwa 2019: Rosną ceny skupu rzepaku pod wpływem informacji z rynku

Po kilkudniowych podwyżkach cen na giełdzie Matif nadszedł czas na korektę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)