Na giełdach światowych rzepak ostro w górę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na giełdach światowych rzepak ostro w górę

10.07.2019autor: dr Juliusz Urban

W ślad za podwyżkami cen ropy i pesymistycznymi prognozami plonów we Francji, rzepak znacznie podrożał na giełdach. 

Ropa Brent podrożała do 64,76 USD/baryłkę, a ropa WTI do 58,64 USD/baryłkę. Na co zareagowały także wzrostami giełdy surowców używanych do produkcji biopaliw, w tym kanadyjskiej canoli oraz soi na Chicago.

 

Słabe prognozy zbiorów rzepaku we Francji

Jednocześnie francuskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło prognozy zbiorów zbóż i rzepaku. I o ile kondycja i zbiory  pszenicy oceniane są wysoko, a szacunki przekraczają znacznie (8,5%) zbiory z zeszłego roku, o tyle dramatyczne wiadomości płyną z pól rzepakowych. Francja szacuje zbiory nie przekraczające 3,6 mln ton. Powodem jest jesienna susza, która nie pozwoliła na pełne zasiewy rzepaku ozimego. W efekcie zasiano 1,31 mln ha, co jest poziomem o 19% niższym niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, jak w całej Europie obserwuje się wpływ suszy i upałów czerwcowych.Na uprawy francuskiego rzepaku negatywny wpływ mają szkodniki, których bez zapraw neonikotynoidowych nie da się kontrolować. Szacowane ilości zbiorów we Francji, byłyby najniższym poziomem od ponad 15 lat i aż o 27% mniej niż w roku ubiegłym. 

 

Duże wzrosty cen na giełdach

Te informacje, w połączeniu z wcześniej już przekazywanymi danymi o ograniczeniu zasiewów z Niemiec, biorą górę nad presją żniwną i ceny na Matifie wzrosły ostro do góry. Rzepak w kontraktach na sierpień 2019 roku podrożał o 3,5 euro/t. W transakcjach popołudniowych na giełdzie znacznie wzrosły obroty. Podwyżki cen giełdowych nastąpiły niemal równolegle z osłabiającym się kursem złotówki do euro (4,27 zł/euro), tym samym jeśli nie nastąpią na dzisiejszym otwarciu znaczne korekt,  możemy oczekiwać podwyżki cen skupu. To może być ciekawy moment na zawarcie umowy sprzedaży rzepaku, zwłaszcza przez tych, którzy i tak w żniwa muszą sprzedać swoje plony, ze względu na brak magazynów czy potrzeby finansowe. Zawsze warto negocjować sprzedaż w momencie, gdy ceny rosną bowiem łatwiej wtedy o ustępstwa u kupujących.tutaj sprawdzisz aktualne ceny skupu rzepaku


 

Juliusz Urban

Foto. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Żniwa 2019: Ceny rzepaku się stabilizują – jest lepsze zaolejenie

Notowania rzepaku na giełdzie Matiff wzrosły do poziomów ponad 373 euro za tonę. Co ciekawe, praktycznie na wszystkie okresy nowego sezonu ceny są bardzo podobne, czy to na sierpień, listopad, luty czy maj 2020 r.

czytaj więcej
Rynek zbóż

USDA: miesięczny raport podażowo–popytowy zbóż i oleistych

Pomimo, iż szacunki zbiorów pszenicy na Świecie przewidywane przez USDA są rekordowo wysokie to jednak rośnie jej zużycie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych mówi „NIE” cenie referencyjnej

Plantatorzy i przetwórcy rzepaku protestują przeciwko wprowadzeniu mechanizmu ceny referencyjnej. Ich zdaniem może to przyczynić się do zakłóceń na rynku zbóż i rzepaku, a  zyskają na tym firmy importujące surowce rolne, jak i gotowe produkty w postaci biokomponentów, które produkują na zagranicznych surowcach nie objętych takimi regulacjami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)