Ropa Brent podrożała do 64,76 USD/baryłkę, a ropa WTI do 58,64 USD/baryłkę. Na co zareagowały także wzrostami giełdy surowców używanych do produkcji biopaliw, w tym kanadyjskiej canoli oraz soi na Chicago.
Słabe prognozy zbiorów rzepaku we Francji
Jednocześnie francuskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło prognozy zbiorów zbóż i rzepaku. I o ile kondycja i zbiory pszenicy oceniane są wysoko, a szacunki przekraczają znacznie (8,5%) zbiory z zeszłego roku, o tyle dramatyczne wiadomości płyną z pól rzepakowych. Francja szacuje zbiory nie przekraczające 3,6 mln ton. Powodem jest jesienna susza, która nie pozwoliła na pełne zasiewy rzepaku ozimego. W efekcie zasiano 1,31 mln ha, co jest poziomem o 19% niższym niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, jak w całej Europie obserwuje się wpływ suszy i upałów czerwcowych.Na uprawy francuskiego rzepaku negatywny wpływ mają szkodniki, których bez zapraw neonikotynoidowych nie da się kontrolować. Szacowane ilości zbiorów we Francji, byłyby najniższym poziomem od ponad 15 lat i aż o 27% mniej niż w roku ubiegłym.
Duże wzrosty cen na giełdach
Te informacje, w połączeniu z wcześniej już przekazywanymi danymi o ograniczeniu zasiewów z Niemiec, biorą górę nad presją żniwną i ceny na Matifie wzrosły ostro do góry. Rzepak w kontraktach na sierpień 2019 roku podrożał o 3,5 euro/t. W transakcjach popołudniowych na giełdzie znacznie wzrosły obroty. Podwyżki cen giełdowych nastąpiły niemal równolegle z osłabiającym się kursem złotówki do euro (4,27 zł/euro), tym samym jeśli nie nastąpią na dzisiejszym otwarciu znaczne korekt, możemy oczekiwać podwyżki cen skupu. To może być ciekawy moment na zawarcie umowy sprzedaży rzepaku, zwłaszcza przez tych, którzy i tak w żniwa muszą sprzedać swoje plony, ze względu na brak magazynów czy potrzeby finansowe. Zawsze warto negocjować sprzedaż w momencie, gdy ceny rosną bowiem łatwiej wtedy o ustępstwa u kupujących.tutaj sprawdzisz aktualne ceny skupu rzepaku
Juliusz Urban
Foto. Konieczka