Trzy miesiące 
na kombajnie. Jak wygląda życie kombajnisty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trzy miesiące 
na kombajnie. Jak wygląda życie kombajnisty?

26.07.2019autor: Dawid Konieczka

I to non stop, dzień w dzień, dla wielu jest to trudne do wyobrażenia. Ale nie dla kombajnistów w firmach usługowych, którzy bite trzy miesiące spędzają w kabinie i biją rekordy wydajności – bo to lubią.

Gdybym tego nie lubił, nie robiłbym tego – mówi Marek Jakubiec, bohater naszego reportażu, nazywany przez kolegów z firmy „Kubica”. Kiedy w Polsce w normalnym roku pszenica jest jeszcze zielona, on zbiera już jęczmień w Rumunii.
Na żniwa na południe Europy przyjeżdża z firmą Professional Service Provider Świerkot. Corocznie spędza w kombajnie ok. 3 miesięcy. W pierwszej kolejności zbiera zboże i rzepak w Rumunii. We wrześniu wraca do Rumunii na zbiór soi, słonecznika i kukurydzy.

Obecnie pracuje kombajnem Claas Lexion770 TerraTrac, oznaczonym numerem 10 wraz z hederem Vario o szerokości 12 m. Kombajn został wyprodukowany w 2013 roku, do firmy Świerkot trafił w 2016 roku, z przebiegiem poniżej 2000 ha. Obecnie kombajn zebrał plon z ponad 7000 ha. Każdego roku kosi średnio ok. 2000 ha. Poprzednią maszyną przy sprzyjającej pogodzie udało się zebrać bohaterowi naszego reportażu plony z niemal 3000 ha w jednym roku. Ten rekord nie został do tej pory pobity w firmie usługowej, w której pracuje.

– Lubię pracować w Rumunii, ludzie są tutaj życzliwi – mówi kombajnista Marek. Jego pracy przyglądaliśmy się w gospodarstwie Terracult koło Aradu, gdzie polska firma miała w tym roku do zbioru ok. 4000 ha, w tym jęczmień ozimy, pszenicę durum, rzepak i pszenicę zwyczajną. Do tego zadania wyznaczono 4 kombajny Claas Lexion 770 i jeden Lexion 780. W żniwach pomagał jeszcze jeden kombajn z gospodarstwa. Przez jeden dzień – 2 lipca br. – towarzyszyliśmy „Kubicy”, śledziliśmy jego każdy ruch.

ZOBACZ REPORTAŻ FILMOWY W STREFIE PREMIUM!

Cały reportaż przeczytasz w sierpniowym wydaniu magazynu "top agrar Polska" od str. 138.
autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Żniwa 2019: Puste kłosy w pszenżycie

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda sprawiła, że na polach zaroiło się od kombajnów. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

Żniwa 2019: sytuacja w Polsce i na świecie

W USA pszenicę ozimą zebrano z 70 % areału, tj. o 10 % mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Należy dodać, że 76 % pól obsianych z kolei pszenicą jarą jest w dobrej i bardzo dobrej kondycji. W Rosji, agencja IKAR prognozuje zmniejszenie plonów o 1,3 mln ton, do poziomu 77,4 mln ton. Zwracamy jednak uwagę, że różne źródła szacują plony w Rosji na rozbieżnych poziomach. 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Żniwa 2019: Plony i ceny rzepaku w Polsce Południowej

Rzepak szybko znika z pól na nizinie Opolskiej. Na płaskowyżu głubczyckim i w pasie przy granicy czeskiej, gdzie rolnicy przystąpili już do zbioru pszenicy, wiele plantacji wciąż stoi. Niestety, plony nasion, które trafiły do skupu są słabe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)