Zróżnicowana jest także jakość i plony. Z południa kraju dochodzą nas głosy o niższych plonach, drobnym ziarnie i wysokim białku, ze wschodu i centrum kraju – o nie do końca wypełnionych kłosach. Natomiast na północy Polski już mówi się o dobrych plonach ziarna, ale niższym białku i zaczynających się problemach z liczbą opadania. Polska jest rozległym krajem i zapewne będzie różnie, jak to i na polach różnie łany wyglądały.
Magazyny skupowe na południu kraju zaczynają się wypełniać, niektórzy kupujący mają już problemy z miejscem na zboże, bowiem firmy przetwórcze kupują mniej na bieżące dostawy, a jedynie podpisują kontrakty do przodu, na bazie niskich cen żniwnych. Gospodarstwa, które mają możliwości składowania w większości składają pszenicę do magazynów, ale nam się wydaje, że na wzrosty cenowe trzeba będzie dłużej zaczekać. Żniwa w całym kraju jeszcze potrwają co najmniej dwa-trzy tygodnie, a potem pozostanie tzw. cień ceny pożniwnej i zmniejszony brak popytu, ze strony dobrze zaopatrzonych w surowiec firm przetwórczych. Jeszcze dziś są bowiem firmy paszowe, które nie otworzyły skupu, bo przetwarzają jeszcze stare zboża.
Ceny na punktach skupu bardzo się wyrównują, ci którzy starali się kupować bardzo tanio już widzą, że rynek jest nieco wyżej i też dostosowują swoje cenniki do konkurencji. Najczęstsze poziomy cenowe skupu pszenicy:
- Pszenica konsumpcyjna 650-680 zł/t netto.
- Pszenica paszowa 620-640 zł/t netto.
Praktycznie nie funkcjonuje rynek portowy, aktualne oferty nie znajdują zainteresowanych, natomiast odbywa się realizacja wcześniej zawartych kontraktów. Proponowane aktualnie poziomy cen z dostawą nad Bałtyk to:
- Pszenica konsumpcyjna 14% białka 705–715 zł/t netto,
- Pszenica konsumpcyjna 12% białka 700–705 zł/t netto.
Jęczmień ozimy, już praktycznie został zebrany. Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy są zadowoleni z plonowania i parametrów tego ziarna. Oczywiście ceny mogłyby być wyższe, stąd część odkłada decyzję o sprzedaży na późniejsze miesiące. Najczęstsze poziomy cen kształtują się w zakresie 560-580 zł/t. Wyższe ceny, powyżej 700 zł/t czekają na skoszony jęczmień jary do celów browarnych.