Rynek świń: Ceny tuczników w skupach powinny być wyższe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek świń: Ceny tuczników w skupach powinny być wyższe

15.12.2022autor: Jan Bromberek

Podwyżki są, ale nie takie, jak spodziewali się producenci wieprzowiny. Ceny zaczęły rosnąć z początkiem grudnia, jednak jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy do czynienia z obniżkami.

Sytuacja, której nikt nie rozumie – skoro zakłady ubojowe i pośrednicy szukają surowca, wszelkie dostępne dane mówią o spadku produkcji w całej Europie, a wzrosty cen w ogólnym rozrachunku są wręcz symboliczne.

Zdaje się, że w naszym kraju większe zakłady ubojowe, szacując wysokość cen skupu patrzą wyłączenie na notowania VEZG. Gdy tam stawki nie wzrastają lub spadają, u nas są obniżki, gdy tam rosną, u nas zaczynają się zastanawiać, czy aby podwyżki są uzasadnione. A trzeba pamiętać, że to właśnie w Polsce tempo kurczenia się produkcji wieprzowiny jest największe.

Ceny tuczników w Niemczech


Kroku dotrzymują nam także nasi sąsiedzi zza Odry. Jeszcze nie tak dawno w Niemczech rocznie do ubojni trafiało grubo ponad 50 mln tuczników, teraz jest to o ponad 10 mln szt. mniej. Nawet w Hiszpanii 2022 r. najprawdopodobniej zakończył się mniejszą produkcją. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że tamtejsi rolnicy mieli problem ze zdrowotnością loch, ich populacja także jest tam przez to istotnie mniejsza.

r e k l a m a
CZYTAJ TAKŻE: Dramat producentów świń - ASF drenuje ich portfele!

W obliczu takich informacji o ceny tuczników powinniśmy być spokojni. Jednak nie jesteśmy, bowiem zachowania skupujących już od dawna nie są racjonalne. Za Odrą oficjalna cena to 2 euro/kg w klasie E, ale stawka w licytacjach ISN rośnie do 2,08 (choć już było 2,13 euro/kg w klasie E). W naszym kraju pośrednicy płacą ok. 7,5 zł/kg żywca, stawki maksymalne docierają do ok. 10,3 zł/kg w klasie E, czyli tylko nieznacznie cena żywca przekracza 8 zł.

Droższy warchlak

Wyższe ceny tucznika, nawet przy tak niemrawych wzrostach, wywołały także podwyżki cen warchlaków. W Danii od początku listopada do połowy grudnia cena warchlaka o najwyższym statusie zdrowotnym wzrosła o ok. 50 zł/szt. do blisko 300 zł/szt. o wadze 30 kg (485 DKK/szt.). Oznacza to, że polscy rolnicy kupujący duńskie warchlaki, muszą za nie płacić grubo powyżej 400 zł/szt. brutto. Z naszych ustaleń wynika, że stawki te sięgają obecnie ok. 450 zł/szt. 30-kg brutto. Droższe automatycznie stały się także krajowe zwierzęta, choć tutaj producenci mówią, że nie mogą szaleć z cenami, mocno bowiem kurczy się grono odbiorców.

Sprawdź aktualne ceny skupu trzody chlewnej w Polsce!
 
Jan Bromberek
Fot. Sierszeńska
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji świń

Ceny tuczników muszą być wyższe! Co z europejską hodowlą świń?

Stabilizacja cen wieprzowiny w Chinach, wyższe stawki za żywiec w Europie związane ze spadkiem pogłowia świń oraz produkcja w podwyższonych normach dobrostanu i z niskim śladem węglowym. Takie są prognozy na nadchodzące lata, ale ceny tuczników i prosiąt muszą być wyższe!

czytaj więcej
Aktualności

Brazylia nadużywa antybiotyków w hodowli?

Jak wynika z raportu World Animal Protection brazylijscy hodowcy mogli nadużywać antybiotyków w hodowli drobiu i trzody. Wyniki badań próbek wody wskazują na obecność genów oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

Markus Fiebelkorn: sektor trzody chlewnej czekają lepsze czasy

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu rozmawialiśmy z ekspertami na temat prognoz na rynku i sektora trzody chlewnej. Rolnicy czekają na lepsze ceny. Co się wydarzy w 2023 r.? Na to pytanie odpowiedział analityk duńskiego rynku trzody chlewnej. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)