Markus Fiebelkorn: sektor trzody chlewnej czekają lepsze czasy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Markus Fiebelkorn: sektor trzody chlewnej czekają lepsze czasy

21.12.2022autor: Anna Kurek Dorota Kolasińska

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu rozmawialiśmy z ekspertami na temat prognoz na rynku i sektora trzody chlewnej. Rolnicy czekają na lepsze ceny. Co się wydarzy w 2023 r.? Na to pytanie odpowiedział analityk duńskiego rynku trzody chlewnej. 

W Poznaniu naszym gościem był Markus Fiebelkorn analityk z Duńskiego Związku Producentów Świń, który twierdzi, że na rynku pojawiło się światełko w tunelu dla europejskiej wieprzowiny. Z ekspertem rozmawiała red. Anna Kurek.

- Obserwuję chiński rynek, który się obecnie ustabilizował. Nie mamy nadmiaru mięsa wieprzowego, które musiałoby zostać sprzedane na rynku europejskim. To daje ulgę w presji na rynku europejskim. Mamy spadek produkcji wieprzowiny, spodziewamy się 4, 5, może 6-proc. obniżenia produkcji w tym roku w Europie. Oczywiście z drugiej strony konsumpcja wieprzowiny również spada, ale w prognozach na przyszłość widzimy pewne symptomy, że ceny wieprzowiny będą wyższe. Wyższe oczywiście są również koszty produkcji świń. Spodziewam się, że czekają nas generalne zmiany poziomu cen i patrzę bardzo optymistycznie, że stawki oferowane przez zakłady będą wyższe w przyszłym roku – zaznaczył Markus Fiebelkorn.

Duński rynek trzody chlewnej

Ekspert podkreślił, że duński rynek jest zdominowany w 80% przez grupę ubojni – Danish Crown.

- Oczywiście jesteśmy bardzo uzależnieni od rynku eksportowego do Azji. Ten ostatni rok przyniósł mniejszy eksport oraz niższe ceny wieprzowiny. Danish Crown zanotowało dobre rezultaty w ostatnim roku rozliczeniowym – powiedział Fiebelkorn i zaznaczył, że rolnicy nie byli zachwyceni cenami trzody.

Do Polski importujemy bardzo dużo prosiąt do tuczu z Danii. Red. Anna Kurek zapytała eksperta jak w 2023 r. będzie wyglądał eksport, gdyż wiele hodowli zmienia cykl na zamknięty. Czy z rynku znikną prosięta duńskie?

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dalszej części wywiadu. Zachęcamy do obejrzenia.

Oprócz tego w styczniowym wydaniu top agrar Polska zamieściliśmy obszerny artykuł z wystąpienia podczas Forum, w którym Markus Fiebelkorn dokładnie przeanalizował analizował rynek trzody na świecie i w Europie.

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Dla wielu zakładów mięsnych nadchodzące Święta mogą być ostatnimi. Co się dzieje na rynku trzody chlewnej?

Sektor wieprzowiny stanął na skraju upadku. Grozi nam niespotykana fala bankructw zakładów mięsnych oraz gospodarstw trzodziarskich. Przetwórcy i rolnicy zwrócili się do Premiera Mateusza Morawieckiego z dramatycznym apelem o wsparcie sektora mięsa wieprzowego.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Narzędzia walki z ASF są nieskuteczne, działania nierzetelne i opieszałe: wyniki kontroli NIK

Podmioty odpowiedzialne za ograniczanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń nie dopełniają swoich obowiązków – taki wniosek przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli. Narzędzia walki są nieskuteczne, a kluczowe działania nierzetelne i opieszałe. Co stoi za tak surową oceną?

czytaj więcej
Rynek świń

Rynek świń: Ceny tuczników w skupach powinny być wyższe

Podwyżki są, ale nie takie, jak spodziewali się producenci wieprzowiny. Ceny zaczęły rosnąć z początkiem grudnia, jednak jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy do czynienia z obniżkami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)