Ceny warchlaków krajowych i importowanych nadal wysokie. Ile trzeba za nie zapłacić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny warchlaków krajowych i importowanych nadal wysokie. Ile trzeba za nie zapłacić?

22.05.2023autor: Dorota Kolasińska

  Ceny prosiąt trzymają się wysokiego pułapu. Mimo spadku cen tuczników, nie zapowiada się, aby ten trend pociągnął za sobą spadek cen materiału do tuczu. Ile teraz zapłacisz za warchlaki krajowe i importowane? Ile kosztują loszki hodowlane?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie są ceny prosiąt krajowych?
  • jakie są ceny prosiąt importowanych z Danii, Holandii i Niemiec?
  • ile kosztuje loszka hodowlana?

Pod koniec marca przecieraliśmy oczy ze zdumienia obserwując lecące do nieba stawki za prosięta. Ceny od tamtej pory nie dość, że wcale nie spadły, to dodatkowo poszły jeszcze o kilkadziesiąt złotych w górę.

Dwa tygodnie temu średnia cena prosiąt w UE wg. Meat Market Observatory wyniosła 88,84 euro/szt. przy kursie z 22 maja br. który wynosi 4,52 zł/1 euro, prosięta kosztowały około 400 zł/szt., a średnia cena wzrosła o 62% w skali roku. Niestety średnia cena prosiąt w Polsce jest znacznie wyższa i utrzymuje się takim poziomie już kolejny tydzień.

W bieżącym tygodniu za warchlaki o masie ciała 30 kg od krajowego producenta prosiąt trzeba zapłacić od 520 do nawet 580 zł/szt. Gdy pytamy o prawdopodobieństwo spadku cen prosiąt w najbliższym czasie, to słyszymy od producentów warchlaków, że prognozowanie w obecnej sytuacji jest niemożliwe, bo rynek jest kompletnie nieprzewidywalny. Z jednej strony koszty żywienia idą w dół, ale ceny tuczników utrzymują się na w miarę wysokim poziomie, dodatkowo wieprzowiny, tuczników i prosiąt po prostu na całym rynku unijnym brakuje. Obserwując ten trend, można podejrzewać, że będzie się on niestety tylko pogłębiał, więc na prędkie obniżki nie ma co liczyć... 

Jakie ceny duńskich, niemieckich i holenderskich prosiąt?

Z kolei najpopularniejsze, duńskie warchlaki w tej samej wadze o najwyższym statusie zdrowotnym kupimy za około 560-580 zł/szt. Mniejsze prosięta o wadze 20 kg hodowcy trzody kupią za 460-480 zł/szt. Nieco rzadziej kupowane prosięta holenderskie w wadze 25 kg można kupić za 460-490 zł/szt.

Według niemieckiej giełdy VEZG prosięta w Niemczech kosztują około 84,5 euro za sztukę, w Polsce razem z transportem są sprzedawane za około 520-530 zł/szt.

Jak prognozują niemieccy analitycy ze względu na to, że prosiąt brakuje w całej UE, ceny mogą się utrzymać na wysokim poziomie jeszcze przez pewien czas. Szacuje się, że w trzecim kwartale warchlaki w wadze 25 kg będą sprzedawane na tamtejszym rynku za około 75 euro/szt.

Cena warchlaka to 60% przychodu!

Uwzględniając obecną cenę tucznika w skupie w wadze żywej na poziomie 8-8,3 zł/kg, przy wadze ubojowej około 110 kg, to przychód z jednej sztuki to około 880 zł. 60% tego przychodu stanowi koszt warchlaka... Tylko duża skala produkcji i niezłe kombinowanie w innych kosztach m.in. pasz, pozwoli w tym przypadku na dobry dochód. Ratunkiem jest chów zamknięty z własną produkcją prosiąt i tuczników. 

Ile kosztują loszki hodowlane?

Sytuacji na rynku prosiąt z pewnością nie poprawi ostatnie rozporządzenie, które pozwala na utrzymywanie lochy z tucznikami w małych gospodarstwach, na uproszczonych zasadach. 

Już posypały się telefony do producentów prosiąt i loszek hodowlanych z pytaniami o możliwość zakupu 3-4 sztuk prosiąt lub loszek...

r e k l a m a
Loszki hodowlane kosztują obecnie od 1400 do 1800 zł/szt. Co prawda locha może żyć nawet 10-15 lat, ale rozrodczo użytkowana powinna być do wydania mniej więcej 6 miotów, gdyż po tym czasie zdolności reprodukcyjne ulegają pogorszeniu. W Polsce średnio utrzymywane są w stadzie (od pierwszego oproszenia) około 2 lat. Wiek pierwszego oproszenia to średnio 355 dni.

Maciory w skupie obecnie kosztują około 7 zł/kg w wadze żywej. 

dkol/topagrar.com/VEZG/pigprogress.com/Meat Market Observatory

Fot. archiwum

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Producenci świń liżą rany, po długim kryzysie. Kiedy w końcu zaczną zarabiać? Rolniczy temat odc. 48

Ceny skupu tuczników utrzymują się na wysokim poziomie, nałożyło się to na informację o spadku liczby stad trzody chlewnej do niewiele ponad 50 tys. Dodatkowo weszła w życie ustawa, która mówi o tym, że można utrzymywać do 10 szt. trzody w gospodarstwie na uproszczonych zasadach. Podczas tego odcinka Rolniczego tematu z red. Anną Kurek, naszym redakcyjnym ekspertem w zakresie produkcji trzody chlewnej, porozmawiamy o rynku tuczników, warchlaków i zmianach w przepisach oraz perspektywach dla hodowli trzody. 

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: giełda VEZG w górę! Czy u nas tuczniki zdrożeją?

Rynek tuczników nadal wykazuje spore wahania. W ostatnich tygodniach mimo braku sygnałów z rynku niemieckiego, ceny w kraju spadały. Oczywiście nie miało to związku z sytuacją popytowo-podażową, bowiem tuczników w kraju notorycznie brakuje. Była to typowa zagrywka największych graczy na rynku po to by zrównać się ze stawkami zza Odry, a gdy tam nadejdą podwyżki móc startować ze wzrostami z niższego poziomu. Taki schemat obserwowaliśmy już wiele razy.  

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników znowu w dół. Ile płacą zakłady?

  Rynek wieprzowiny w Polsce zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że wymyka się prawom ekonomii. Niska podaż i wzmożony popyt powinien generować wzrosty cen. Niestety nie w tym przypadku. Tutaj ważniejsze jest dorównanie do rynku niemieckiego, a tam świnie były tańsze niż u nas, to stawki nad Wisłą musiały spaść.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)