Producenci świń liżą rany, po długim kryzysie. Kiedy w końcu zaczną zarabiać? Rolniczy temat odc. 48
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Producenci świń liżą rany, po długim kryzysie. Kiedy w końcu zaczną zarabiać? Rolniczy temat odc. 48

30.05.2023autor: Anna Kurek Dorota Kolasińska Bartłomiej Czekała

Ceny skupu tuczników utrzymują się na wysokim poziomie, nałożyło się to na informację o spadku liczby stad trzody chlewnej do niewiele ponad 50 tys. Dodatkowo weszła w życie ustawa, która mówi o tym, że można utrzymywać do 10 szt. trzody w gospodarstwie na uproszczonych zasadach. Podczas tego odcinka Rolniczego tematu z red. Anną Kurek, naszym redakcyjnym ekspertem w zakresie produkcji trzody chlewnej, porozmawiamy o rynku tuczników, warchlaków i zmianach w przepisach oraz perspektywach dla hodowli trzody. 

Bartłomiej Czekała: To wszystko sprawiło, że rolnicy zaczęli o tych świniach myśleć częściej niż poprzednio. Podsumuj proszę ostatnie miesiące w hodowli trzody chlewnej.

Anna Kurek: Producenci świń przywykli do tego, że jest to bardzo dynamiczny rynek, są przyzwyczajeni do górek, do dołków świńskich i nie jest to dla nich żadną nowością. Nowością był bardzo długi dołek, który trwał dwa lata. Stąd właśnie te liczby, które nam z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień spadają. Mamy mniej świń, mniej stad. To wszystko jest konsekwencją i pokłosiem bardzo długiego kryzysu, którego w historii jeszcze nie przeżywaliśmy. Od wiosny tego roku notujemy polepszenie na rynku, historycznie wysokie ceny. Było kilka tygodni stagnacji i w ubiegłym tygodniu była zwyżka, w tym tygodniu kolejna podwyżka. Wszyscy patrzą na Niemcy, a rolnicy z dużą aprobatą i radością przyjmują te informacje.

Dużo na rynku również powoduje to, że obniżyły się w końcu koszty produkcji, spadły ceny zbóż paszowych, możemy mówić o tym, że opłacalność produkcji wróciła. Wszelkie analizy wskazują, że potrwa to dłuższy czas, ponieważ świń Europie jest mniej. Nie tylko w Polsce, w zasadzie w każdym państwie, które produkuje świnie w UE, ta populacja świń się zmniejszyła, również w Hiszpanii, która dotychczas tylko stado powiększała. Teraz widzimy, że sytuacja się ustabilizowała i ta zwyżka wielkości produkcji, również wyhamowuje. Co to oznacza? Świnie będą drogie, drogie będą również warchlaki. Wszyscy analizujemy, jakie stawki są od zeszłego notowania. 30 kg świnie polskie i krajowe między 550, a 600 zł. Pojawiły się nawet oferty sprzedaży 30 kg polskich świń powyżej 600 zł. Takich stawek nie pamiętamy. Co to może oznaczać dla nas? Koniunktura jest i będzie.

Jest jeszcze wiele innych rzeczy, które się na to nakładają. Wydawałoby się, że jeżeli pasze są tańsze, świnie droższe, to producenci w końcu będą mogli mówić, że zaczęli zarabiać. Nie jest to tak do końca optymizm, ponieważ za długo trwał kryzys i producenci świń, ci którzy z tego żyją, ci profesjonalni odbudowują straty. Można nawet powiedzieć, że liżą rany i ta koniunktura, z tego co mówią producenci musiałaby jeszcze potrwać co najmniej rok, żeby faktycznie można było mówić, o tym, że wrócą do tego poziomu satysfakcji produkcji, wróci chęć do inwestycji, która w zasadzie spadła do zera. Dzisiaj producenci, również się z tą decyzją wstrzymują. Potrzeba dużo więcej czasu.

Jak to zwykle bywa w produkcji świń, mamy kilka dodatkowych niespodzianek, m.in. ustawa o produkcji do 10 szt. świń na użytek własny, przy obniżonych zasadach bioasekuracji powoduje mnóstwo dyskusji.

Bartłomiej Czekała: Ustawa ustawą, ale co o tym mówią profesjonalni producenci świń, którzy mają rygory ASF i których one trzymają w karbach już od dłuższego czasu. To wytłumacz może naszym widzom, na czy polega ta zmiana w praktyce i co to oznacza też dla tych dużych producentów, którzy będą mieli po sąsiedzku tych producentów, którzy tych zasad nie będą musieli stosować?

Anna Kurek: Wydaje mi się, że nikt nie chce ograniczać niczyjej wolności i o ile większość producentów świń niekoniecznie kłóci się (tych profesjonalnych) z tym, że dopuszcza się produkcję na użytek własny kilku sztuk zwierząt, o tyle niepokojące jest to zniesienie zasad bioasekuracji, na które profesjonalni producenci wydają majątek…..

r e k l a m a

Zobacz cały odcinek Rolniczego tematu!

Polecamy i przy okazji zapraszamy serdecznie do rejestracji na Forum Świnie w Licheniu Starym, które odbędzie się już 6 i 7 czerwca!


autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników: giełda VEZG w górę! Czy u nas tuczniki zdrożeją?

Rynek tuczników nadal wykazuje spore wahania. W ostatnich tygodniach mimo braku sygnałów z rynku niemieckiego, ceny w kraju spadały. Oczywiście nie miało to związku z sytuacją popytowo-podażową, bowiem tuczników w kraju notorycznie brakuje. Była to typowa zagrywka największych graczy na rynku po to by zrównać się ze stawkami zza Odry, a gdy tam nadejdą podwyżki móc startować ze wzrostami z niższego poziomu. Taki schemat obserwowaliśmy już wiele razy.  

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny warchlaków krajowych i importowanych nadal wysokie. Ile trzeba za nie zapłacić?

  Ceny prosiąt trzymają się wysokiego pułapu. Mimo spadku cen tuczników, nie zapowiada się, aby ten trend pociągnął za sobą spadek cen materiału do tuczu. Ile teraz zapłacisz za warchlaki krajowe i importowane? Ile kosztują loszki hodowlane?

czytaj więcej
Rynek świń

Prognozy dla rynku świń – co nas czeka w 2024 roku?

W 2024 r. światowa produkcja świń ma utrzymać się na niezmienionym poziomie 115,5 mln ton. Niższe pogłowie w Unii Europejskiej i Chinach zostanie zrównoważone zwyżką w Brazylii, Wietnamie i Stanach Zjednoczonych. Redukcja na Starym Kontynencie sięgnie ok. 2%, co oznacza, że liczba loch wyniesie zaledwie 10,3 mln szt., a na rynek trafi 21,2 mln t europejskiej wieprzowiny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)