Ceny tuczników biją kolejne rekordy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników biją kolejne rekordy!

16.06.2023autor: Jan Bromberek

  Ostatnie dni na rynku wieprzowiny przebiegały pod znakiem sukcesywnych wzrostów. Raz mniejszych, innym razem nieco bardziej intensywnych. Teraz mamy do czynienia raczej ze stabilizacją – u naszych zachodnich sąsiadów utrzymano stawki na niezmienionym poziomie, więc i u nas najbliższe dni nie powinny przynieść istotnych zmian.

Ceny tuczników w ostatnim czasie bija kolejne rekordy. W naszym kraju ograniczona podaż sprawiła, że stawki za wieprzowinę na powrót przekroczyły 9 zł/kg żywca i nawet 12 zł/kg w klasie E. Są to maksymalne poziomy, które oczywiście nie dotyczą każdej odstawy, jednak pojawiają się w rozmowach z odbiorcami coraz częściej. Przeważnie skupujący oferują rolnikom 8,7 do 8,9 zł/kg żywca czy maks. 11,7-11,8 zł/kg w klasie E. Jednak patrząc na to jak duży obecnie jest deficyt tuczników na naszym rynku można się spodziewać kolejnych korekt.

Wysokie stawki tuczników za Odrą

U naszych zachodnich sąsiadów także padają kolejne rekordy, jednak poziomy cen, przynajmniej te oficjalne są nieco niższe niż w naszym kraju. W Niemczech po ostatnich aukcjach na tzw. małej giełdzie ISN cena zbliżyła się do 2,6 euro/kg w klasie E czyli do 11,7 zł/kg . W notowaniach VEZG z kolei widoczny jest rekordowy poziom 2,43 euro/kg w kl. E ale cały czas jest to mniej niż 11 zł/kg. Jak na dłoni widać, na którym rynku obecnie występuje większy deficyt tucznika.

Zdaniem analityków w najbliższych tygodniach ceny powinny się utrzymać, nawet z lekkim wskazaniem na kolejne podwyżki, jednak pole do ich dokonywania jest coraz mniejsze, bowiem te ceny niebawem mogą okazać się hamulcem dla zbytu na mięso i wędliny. Oby jednak stawki, które obecnie są korzystne dla hodowców utrzymały się jak najdłużej.

Ile płacą polskie zakłady? 

Zobacz aktualne ceny tuczników z kilkunastu polskich zakładów! 



jbr
Fot. archiwum TAP
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ustawa hiszpańska – wyeliminuje nieuczciwe praktyki w obrocie żywnością?

Ministerstwo rolnictwa zapowiada intensyfikacje prac nad wprowadzeniem tzw. rozwiązań hiszpańskich w odpowiedzi na postulaty protestujących rolników w zachodniopomorskim. Rozwiązanie hiszpańskie oznacza, że produkty spożywcze nie mogą być sprzedawane poniżej kosztów produkcji.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Czy producenci świń wyszli na prostą? Bogusław Prałat, PNZPŚ

  Na V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie w Licheniu Starym miałam okazję porozmawiać z Bogusławem Prałatem, prezesem Polskiego Niezależnego Związku Producentów Świń na temat obecnej sytuacji w sektorze trzody chlewnej i o tym, co należałoby zrobić żeby w dłuższej perspektywie hodowcy byli zadowoleni i mogli powiedzieć, że sytuacja jest stabilna, a gospodarstwa zaczęły inwestować w rozwój.

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: krótki tydzień, ale są podwyżki!

Zdaje się, że w ostatnich dniach mamy do czynienia ze stabilizacją cen tuczników. W krajach Europy Zachodniej stawki pozostają niezmienne, a w Polsce poszły nieco w górę. Jednocześnie różnorakie analizy wskazują na ograniczona podaż wieprzowiny związaną z cały czas trwającą redukcją pogłowia. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)