Ceny tuczników: krótki tydzień, ale są podwyżki!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: krótki tydzień, ale są podwyżki!

07.06.2023autor: Jan Bromberek

Zdaje się, że w ostatnich dniach mamy do czynienia ze stabilizacją cen tuczników. W krajach Europy Zachodniej stawki pozostają niezmienne, a w Polsce poszły nieco w górę. Jednocześnie różnorakie analizy wskazują na ograniczona podaż wieprzowiny związaną z cały czas trwającą redukcją pogłowia. 

Ceny tuczników od dłuższego czasu w ujęciu nominalnym biją wszelkie historyczne poziomy. W notowaniach VEZG stawka 2,38 euro/kg w klasie E nigdy wcześniej nie miała miejsca, podobnie rzecz ma się z licytacjami na tzw. małej giełdzie ISN. Tam na początku czerwca stawki dotarły do 2,5 euro/kg w klasie E. W naszym kraju z kolei skupujący płacą od 8,3 do 9 zł/kg żywca i maksymalnie do 11 z ł/kg w klasie E.

Wprawdzie na początku maja stawki były nawet o 20-30 gr/kg żywca wyższe to i tak poziom ten jest nominalnie historycznie wysoki. Dodatkowo w ostatnich tygodniach wysokim cenom towarzyszą tańsze pasze – ceny ziarna paszowego spadły do poziomów sprzed dwóch lat, co powoduje, że obecnie produkcja tuczników w cyklu zamkniętym wreszcie przynosi zyski.

Zyski po latach start

Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie lata nie oszczędzały producentów trzody. Najlepszym tego dowodem jest cały czas kurcząca się liczba gospodarstw utrzymujących świnie. Mimo względnie wysokich cen skupu i taniejącego ziarna paszowego, według szacunków GUS w pierwszym kwartale 2023 roku co godzinę w naszym kraju likwidowano jedno stado trzody chlewnej. Dzięki temu staliśmy się europejskim liderem w przywozie do swojego kraju mięsa wieprzowego. Trudno więc się dziwić producentom wieprzowiny, tym co jeszcze trwają przy tej produkcji, że nie tryskają euforią w obliczu wspomnianych stawek za tuczniki, oczekując ich wzrostów. Dopiero od niedługiego czasu zaczęli zarabiać, a tym dochodem muszą załatać „dziury” powstałe przez długie lata nieopłacalnej produkcji.

Aktualne ceny tuczników

W tym tygodniu niektóre ubojnie zdecydowały się na małe podwyżki w wbc w klasie E o około 20-30 gr/kg. 

Zobacz gdzie płacą najwięcej!

jbr
Fot. archiwum tap
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników biją kolejne rekordy!

  Ostatnie dni na rynku wieprzowiny przebiegały pod znakiem sukcesywnych wzrostów. Raz mniejszych, innym razem nieco bardziej intensywnych. Teraz mamy do czynienia raczej ze stabilizacją – u naszych zachodnich sąsiadów utrzymano stawki na niezmienionym poziomie, więc i u nas najbliższe dni nie powinny przynieść istotnych zmian.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rasa puławska najlepsza dla małego przetwórstwa i RHD

  13 czerwca br. w MRiRW odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Rasa puławska i jej potencjał perspektywą rozwoju dla małego przetwórstwa i handlu rolniczego". Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku, który zajmuje się hodowlą tej rodzimej rasy świń.

czytaj więcej
Żywienie świń

Jak poprawić pobranie paszy u świń? Dr Tomasz Schwarz z UR w Krakowie

Podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie w Licheniu Starym nie mogło zabraknąć tematu żywienia trzody chlewnej i możliwych oszczędności w tym zakresie. Moim gościem był dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jak bezpiecznie zaoszczędzić na żywieniu?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)