Ceny tuczników bez większych zmian, ale surowca brakuje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników bez większych zmian, ale surowca brakuje

06.07.2023autor: Jan Bromberek

  Ostatnie dni na rynku trzody chlewnej przebiegają pod znakiem stabilizacji cen za tuczniki. Cały czas brakuje surowca, jednak zakłady przetwórcze i ubojnie nie są skłonne więcej płacić za żywiec.

2,5 euro/kg na giełdzie VEZG utrzymane

 Ostatnie notowanie na dużej giełdzie VEZG nie przyniosło zmiany ceny, a w zasadzie należałoby stwierdzić, że stawki zostały utrzymane na wysokim poziomie 2,5 euro/kg w klasie E. Dla hodowców jest to względnie dobra wiadomość, bowiem już w zeszłym tygodniu niektórzy skupujący przymierzali się do obniżek cen żywca. Te zapędy skutecznie wyhamowała podwyżka na rynku niemieckim. Obecnie nadal istnieją obawy, że brak wzrostu cen za Odrą skusi nasz krajowy rynek do obniżek. Póki co takich na razie nie notujemy, jednak chęć do korekt cen jest duża.

Niska podaż tuczników

Z drugiej strony jest niska podaż tuczników – wiele zakładów ma kłopoty z zapewnieniem sobie wystarczającej ilości surowca. Na dodatek rolnicy mimo wysokich cen nadal decydują się na likwidację stad, tempo wprawdzie jest nieco mniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, jednak coraz mocniej rozprzestrzeniający się ASF – tym razem w stadach świń skutecznie zniechęca wielu do tej produkcji. Niepewność na rynku zarówno co do cen. Jak i sytuacji związanej z pomorem są tymi czynnikami, które na pewno skutecznie hamują wzrost produkcji. Do tego oczywiście dochodzą wysokie ceny warchlaków na tucz i ich dostępność.

r e k l a m a

Nadal drożej niż w Niemczech

Zakusy do obniżek cen najprawdopodobniej wynikają z faktu, że nadal w naszym kraju skupujący muszą płacić za tuczniki więcej niż ma to miejsce za Odrą. Tam oficjalna stawka to 2,5 euro/kg w kl. E, czyli ok. 11,15 zł/kg. U nas jest to w przypadku najwyższych stawek ponad 12 zł/kg wagi poubojowej i 9,2 do nawet 9,6 zł/kg żywca.

Może zatem się wydarzyć tak, że brak wzrostu ceny w Niemczech, u nas w perspektywie najbliższych dni wywoła przynajmniej lokalne obniżki cen. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że mimo niższych cen u naszych sąsiadów krajowe ubojnie nie mogą, tak jak to miały w zwyczaju wcześniej, zaspokoić swoich potrzeb produkcyjnych tucznikami z importu. Z jednej strony jest to spowodowane ograniczoną podażą tuczników w zachodniej Europie (pokazują to cotygodniowe wyniki aukcji na dużej giełdzie VEZG), ale także tym, że w Niemczech oficjalne cenniki to jedno a ceny transakcyjne to drugie.

Nie jest przecież tajemnicą, że tam ceny transakcyjne różnią się nawet o kilkanaście eurocentów/kg wagi poubojowej, od tych oficjalnie publikowanych przez VEZG.

Aktualne ceny tuczników w Polsce

W bieżącym tygodniu ubojnie płacą średnio za tuczniki od 8,9 do 9,9 zł/kg w wadze żywej i od 11 do 11,9 zł/kg w wbc w klasie E. 

Zobacz, ile płacą poszczególne zakłady poniżej, klikając w tabelę.  

Sprawdzaj aktualne ceny świń w naszych notowaniach na topagrar.pl 

jbr
Fot. archiwum TAP

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników: dalsze spadki cen świń

Tuczników cały czas nie ma zbyt wiele na rynku, a ceny spadają. Trudno to wytłumaczyć, ale tak jest. Teraz dodatkowo u naszych zachodnich sąsiadów po ponad miesiącu zdecydowano się obniżyć oficjalną cenę trzody chlewnej.  

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny świń: tuczniki nieco w dół

  Na rynku wieprzowiny z perspektywy popytu i podaży niewiele się zmienia - zapotrzebowanie zakładów ubojowych i masarni jest spore a świń na rynku cały czas jest niewiele. Niestety dla rolników ceny skupu zamiast choć symbolicznie wzrosnąć, w ostatnich dniach trochę spadły.

czytaj więcej
Aktualności

Dramat na rynku malin - plantatorzy protestują. Ceny skupu bardzo niskie. Jakie są przyczyny?

Plantatorzy malin protestują przeciwko niskim cenom skupu oraz niekontrolowanemu napływowi owoców miękkich z Ukrainy. Rządowe dane potwierdzają, że sytuacja w tym roku może być dla rolników nie wesoła.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)